Wyspa Man, informacje praktyczne

Wyspa Man, informacje praktyczne i organizacyjne

(na sierpień 2015).

Informacje ogólne o Wyspie Man. Nazwa angielska Isle of Man. Jest dependencją korony brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Wielkiej Brytanii ani Unii Europejskiej. Głową państwa jest monarcha brytyjski, który sprawuje ten urząd poprzez gubernatora porucznika. Wyspa Man posiada własny parlament Tynwald, rząd i pozostałe atrybuty samodzielnego kraju z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronności (te podlegają W. Brytanii). Liczba ludności ok.87 tysięcy. Powierzchnia wyspy 572 km2 .
Kiedy jechać? Można przez cały rok. Pogoda zbliżona do tej w Polsce. W zimie cieplej i temperatura praktycznie nie spada poniżej zera. Latem średnia temperatura wynosi jedynie 12-13 stopni.
Wiza: od Polaków nie jest wymagana.
Język urzędowy: manx i angielski
Waluta: obowiązuje: funt manx (IMP) oraz funt brytyjski (GBP). Ja płaciłem tylko GBP. Można kartami.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet, telefony, prąd: jak w Polsce i Unii Europejskiej. Wtyczki typu brytyjskiego: trzy prostokątne bolce-potrzebny reduktor.
Ceny: towary i usługi : generalnie znacznie wyższe niż w Polsce, podobne do brytyjskich.
Jak dojechać? Najwygodniej promem z Liverpoolu lub z Irlandii. Można również samolotem na lotnisko Ronaldsway. Samoloty latają z: miast Wielkiej Brytanii, Irlandii, z wyspy Jersey, oraz Szwajcarii.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Transport i informacje turystyczne:
Dobre mapki i informacja turystyczna, w tym rozkłady jazdy kolejek i autobusów.
Liverpool- Douglas- Liverpool: przepłynąłem promami linii Steam Packet Company. Płynie 2g. 45 minut. Koszt 46,5 GBP w obie strony. Do hotelu spacer 10 minut.
Wycieczka Douglas- Port Erin- Douglas: autobusy publiczne z dworca autobusowego. Czas jazdy 1g. Cena biletu 5,7 GBP w obie strony.
Wycieczka Douglas- Snaefell-Laxey-Ramsey-Douglas: zrealizowana kolejkami elektrycznymi z dworca na północnym krańcu Douglas. 5 przejazdów na trasie: Douglas-Laxey-Snaefell-Laxey-Ramsy-Douglas. Cały dzień za cenę biletu kolejowego 1-dniowego: 16 GBP. Ceny jednostkowe przejazdów 5-7 GBP. W cenie również przejazd autobusem konnym po promenadzie nadmorskiej pomiędzy dworcami kolejowymi w Douglas.

Hotel: spałem w Athol House, Brodway Str. Douglas. Cena 30 GBP/ jedynkę/ noc, bez śniadania (najtańszy). Wart polecenia.
Atrakcje turystyczne:
1/Spacer po Douglas (max pół dnia).
2/Wycieczka do port Erin na kraniec południowy wyspy, autobusem lub kolejką (lokomotywa parowa).
3/Wycieczka na drugi kraniec wyspy do Ramsey, autobusem lub kolejką elektryczną. W około połowie drogi w Laxey można zrobić stop, i pojechać inną kolejką na szczyt wzniesienia Snaefell (ma sens przy dobrej pogodzie).
Można oczywiście… wiele więcej… przy wyjeździe typu pobytowego. Mnie na zwiedzanie wystarczyły dwa dni. Obie w/w wycieczki można odbyć w ciągu jednego dnia.
Powrót do relacji z podróży.