Dziennik z trasy

Rady dla początkujących

Samoa, informacje praktyczne.

Samoa, informacje praktyczne  (na kwiecień 2016).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne: Samoa jest niepodległym państwem od 1962 roku (od Nowej Zelandii). Powierzchnia 2944 km2 przy 178 tysiącach mieszkańców. Historycznie walczyli o nie: Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy. Różnica czasowa: plus 12 godzin (13)  do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to tutaj  jest  0.00. Stolicą jest Apia.

Kiedy jechać? Wyspy posiadają gorący i wilgotny klimat równikowy przez cały rok. Temperatury średnie około 27 (+/- 1) st. C. Jechać można przez cały rok, ale w okresie od listopada do marca często są nawiedzane przez huragany.

Wiza: od Polaków wiza nie jest wymagana.

Wizy do krajów sąsiadujących (nie sprawdzałem).

Język urzędowy: samoański oraz angielski.

Waluta: Tala (TAL). Wymiana 1 USD= 2,48 do 2,55 TAL

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny, telefony nasze nie działają. Wtyczki dwie skośne względem siebie  blaszki (potrzebny reduktor), napięcie sieci 240 Volt.

Ceny, towary i usługi: średnie, podobne do tych w Polsce. Ale porównując do krajów Oceanu Spokojnego, jest to poza Fiji jeden z tańszych krajów.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem z Hawajów, Fiji (Fidżi)…,  i  „taksówkami powietrznymi” Polinesian Air z Samoa Amerykańskiego (35 minut, ok. 90 USD). Można statkami- promami z Samoa Amerykańskiego (czas ok. 8 godzin i cena ok. 40 USD). Bilety lepiej kupować na Samoa- są tańsze.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny.  Przy wjeździe z kraju, gdzie występuje żółta febra, mogą wymagać posiadania „żółtej książeczki” ze szczepieniem przeciwko tej chorobie. Zagrożenie dengą. Nie spożywać wody z kranu. Podwyższone ryzyko trzęsień ziemi oraz  tsunami. Wyspy otaczają silne prądy morskie.

 Transport i informacje turystyczne. W krajowym porcie lotniczym  brak informacji turystycznej. Bardzo dobra informacja turystyczna z kompetentną obsługą, i kompletem materiałów informacyjnych: mapki, rozkłady jazdy autobusów, promów…, znajduje się w centrum Apia przy budynku rządowym. Za nią znajduje się wioska turystyczna (patrz atrakcje turystyczne). Ruch obecnie lewostronny. Po mieście i poza nim po całej wyspie kursują liczne autobusy, ale typu: przerobiona ciężarówka z deskami siedzeń i brakiem resorowania z tyłu. Istnieje prom na wyspę Savai’i z rozkładem jazdy. Ja przemieszczałem się: taksówkami i pieszo. Niżej podaję szczegóły:

–Lotnisko Fagalli (FGI) -hotel w Apia: lotnisko krajowe w mieście- ok. 5 km, taksówką za 3,5 USD (8 TAL)

–Wycieczka 5 godzinna taksówką dookoła po wyspie Upolu: zapłaciłem tyle samo lub taniej taksówką po negocjacjach, niż to samo całodniową wycieczką z Biura Podróży- 50 SD + wstępy 45 TAL.

–Hotel- lotnisko międzynarodowe (APW): 32 km, 45 minut, 50-60 TAL (20-25 USD)

Hotele: spałem tylko w Apia w Pasefika Inn, Matautu street, dorm 4 osobowy, wentylator, łazienką,  z bardzo dobrym standardem i śniadaniem, za 25 USD/noc. Dogodna lokalizacja k. centrum.

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

Atrakcje turystyczne:

Na  wyspie Upolu (główna): Apia– spacer po centrum w tym Muzeum (czynne 8,30-16,30)

 -Apia- w wiosce turystycznej za informacją turystyczna                      organizują we wtorki, środy i czwartki, w godzinach 10,30-13.00  bez opłat, pokazy turystyczne wraz z występami i muzyką + lunch

Pokazy folklorystyczne: jednogodzinne, organizowane w hotelach na obu wyspach w cenie od 20 do 75 TAL (wyższa cena z posiłkiem). Informację weź z Informacji tur. (niezła klasa występów).

– wycieczka wokół wyspy Upolu: organizuje BP Samoa Scenic Tours za 50-75 USD, 9.00-16.00. Można to samo zrobić samemu taksówką. mnie się opłaciło dla tylko mnie- z kimś będzie taniej.

Na wyspie Savai’i:-  wycieczka jednodniowa na wyspę Savai’i:  z Apia, w/w BP organizuje też n/w wycieczkę, 6,15-16,30, autobus do promu, promem na wyspę i tam wycieczka mini busem + lunch, za 110 USD.

Wyspa Savai’i: organizowany samodzielnie na 2-3 dni. Z informacji turystycznej weź aktualny rozkład jazdy autobusów do z Apia do Mulifanua Wharf (linia Pasi O Vaa)-75 minut, kilka Tala. Weź rozkład jazdy promów na wyspę Savai’i z Mulifanua do Salelologa (są 4 promy z rozkładem jazdy za 4 do 12  TAL). Tam pojedź lokalnym autobusem do Manase. Przy plaży jest wiele hotelików za 75 Tala ze śniadaniem i kolacją. Postój 3 noce i dwa dni jest najmądrzejszym, nieco wypoczynkowym pobytem.

Powrót do relacji z podróży.