Dziennik z trasy

Rady dla początkujących

Hiszpania : Relacje z podrózy

Hiszpanię zwiedzałem kilkakrotnie. Ten piękny kraj opisałem w kilku relacjach…

Spis treści

Hiszpania.Montserrat, Santiago de Compostella - relacja

Dodano: 12-06-2014

Montserrat, Santiago de Compostella – relacja z podróży.

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Hiszpańskie miejsca katolickiego kultu religijnego: Montserrat oraz Santiago de Comostaella, zwiedziłem w maju 2014 r. w czasie dłuższej podróży po Hiszpanii, i terytoriach hiszpańskich, wędrując z małżonką Basią i koleżanką  podróżniczką Ewą. Szczegółów organizacyjnych  nie zamieściłem gdyż Hiszpania jest szczegółowo opisana w wielu przewodnikach.

Montserrat. Najświętsze miejsce w Katalonii, miejsce kultu maryjnego podobnie jak nasza Częstochowa, klasztor na górze Montserrat znajduje się w odległości 40 km od Barcelony. Pielgrzymują tutaj wierni z całej Hiszpanii. Góra Montserrat  (1236 m…) posiada fantazyjnie pofałdowany kształt, który wg wiernych jest  efektem rzeźbiarzy-aniołów, którzy używając złotej piły, przygotowali w tym miejscu dom dla matki boskiej z dzieciątkiem. Na górę pod sam okazały budynek klasztoru wjeżdża się kolejką zębatą. Spotkaliśmy tam oprócz pielgrzymów również tłumy turystów z całego świata. Na zdjęciach niżej widok klasztoru, i ozdoby zewnętrzne (figury apostołów).

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Ludowe wierzenia utrzymują, że w ok. 50 roku n.e. przybył tutaj św. Piotr i pozostawił w grocie-pustelni figurkę Matki Boskiej, wyrzeźbioną w drewnie przez Św. Łukasza. W 880 r. figurka została odnaleziona w Santa Cova (Święta Grota), a później w wieku X wybudowano klasztor. Dzieje klasztoru były przez wieki różne, od rozkwitu do zniszczenia w czasie wojen napoleońskich. Faktem jest również to, że naukowe datowanie figurki określa jej powstanie na wiek XII. Słynącej licznymi cudami niewielkiej figurki Madonny można dotknąć,  w niszy nad ołtarzem głównym świątyni. Wnętrze tej wspaniałej  renesansowej bazyliki i postać Madonny, pokazuję na kolejnych zdjęciach.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Jadąc nieco w dół zbocza góry, kolejną krótką kolejka zębatą, można się dostać do Santa Cova. Dochodzi się do niej kilkunastominutowym spacerem po drodze wykutej na zboczu góry. Na kolejnych zdjęciach: droga do groty i kapliczka na jej końcu.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Santiago de Compostella znajduje się w prowincji Galicia, na zachodnim krańcu Hiszpanii. Dotarliśmy tam samolotem z Barcelony. Miasto zyskało międzynarodową popularność za sprawą kultu św. Jakuba (hiszp.. Santiago), którego grobowiec z I wieku n.e. znaleziono w roku 813. Dzięki niemu zbudowano miasto, które wkrótce stało się miejscem licznych pielgrzymek. Santiago, wg slów „ naszego papieża” było przez wieki drogą nawrócenia i niezwykłego świadectwa wiary… Do Santiago de Compostella prowadzą liczne drogi pielgrzymkowe. Po zwiedzeniu tego miejsca, już w innych dalekich miejscach Hiszpanii, pokazywano mi z dumą pieczątki na wewnętrznej części przedramienia, symbolizujące odbycie pielgrzymki do Santiago… Ze słowami: nie tylko ty, ja również tam dotarłam…  Pielgrzymi wędrujący: pieszo, na rowerze czy… konno, rejestrują swój szlak  w credencial, czyli swoistym paszporcie pielgrzyma. Spotkaliśmy wiele grup pielgrzymów, wśród których słyszeliśmy także nasz język ojczysty. Nad miejscem znalezienia doczesnych szczątków św. Jakuba  wznosi się imponująca Katedra, a wokół niej starówka, której obszar ograniczały kiedyś średniowieczne mury. Przez starówkę wiedzie szlak, którym spacerując odwiedzi się najciekawsze miejsca. Na zdjęciach niżej: budynek katedry i starówka.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Drugi dzień pobytu w Galicii spędziliśmy na wyciecze do miejsca odwiedzanego przez pielgrzymów, znajdującego się w odległości 100 km nad brzegiem Atlantyku. To niewielkie miasteczko Finisterra, które nazywane jest końcem świata, gdyż jest najdalej na zachód wysuniętym krańcem Europy. Pielgrzymi przybywając  na kraniec mglistego półwyspu, zwykle palą jakąś część swojej garderoby: odzież, buty… Na zdjęciach fotki z tego miejsca, raz port w miasteczku Finisterra.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

W ostatnim dniu, w niedzielę postanowiliśmy uczestniczyć w mszy pielgrzyma, która odbywa się o codziennie o godzinie 12.00. Katedra zbudowana na kształcie krzyża, znana jest również ze specjalnej ceremonii bujania ogromnej kadzielnicy. Uczestnictwo we mszach niedzielnych pozwala zobaczyć tę niewątpliwą atrakcję rozkołysanego w nawach bocznych Butafumeiro, zawieszonej przed ołtarzem olbrzymich rozmiarów kadzielnicy (waga 53 kg, wysokość 1,5 metra). Do rozhuśtania jej potrzeba siły 8 mężczyzn, którymi są mnisi Santiago. Obecnie ta niezwykła ceremonia odbywa się na zakończenie niedzielnych mszy świętych, i ma charakter wyłącznie widowiskowy. Dawniej jednak kiedy w katedrze nocowali pielgrzymi, kadzielnicy używano przede wszystkim … ze względów higienicznych. W sercu świątyni, pod ołtarzem w krypcie znajdują się doczesne szczątki Św. Jakuba. Dużo można by pisać o kulcie tego apostoła w katolickiej Hiszpanii. Jest jej patronem… i wiąże się z tym świętym wiele legend. Na zdjęciach: msza pielgrzyma i ceremonia bujania Butafumeiro.

www.wedrowkizpawlem.plwww.wedrowkizpawlem.pl

Następna relacja będzie z: Gibraltaru (kliknij).

Przejście do poprzedniej relacji: Andora

Powrót na początek trasy: Barcelona (foto)

 

Hiszpania, galeria zdjęć

Dodano: 05-04-2012

Byłem w niej kilkakrotnie króciutko w latach : 2007 (Madryt),  2011 i w 2012 (Barcelona), przy okazji innych podróży. Miasta te były też dla mnie stacjami przesiadkowymi, m. innymi do Maroka i na Baleary. W ostatni dzień karnawału, w lutym 2012 spotkałem barwną egzotyczną boliwijską paradę karnawałową. Wrócę do Hiszpanii jeszcze na pewno. Zamieszczam kilkanaście foto.

 

 

 

 

 

 

Hiszpania. Baleary: Ibiza i Formentera, film z podróży

Dodano: 02-09-2013

Oferuję film podróżniczy z podróży po Archipelagu Balearów: Ibiza, Formentera, karnawał w Barcelonie (DVD, Blu-ray, 28 minut)

Jeżeli jesteś zainteresowany możesz obejrzeć skrót filmu część I (kliknij niżej)

Tak wyglądają okładki filmu (kliknij w foto niżej)

okładka Ibiza i Formentera dla DVD

okładka Ibiza i Formentera dla DVD

okładka Ibiza i Formentera dla Blu-ray

okładka Ibiza i Formentera dla Blu-ray

 

 

 

 

 

Zainteresowanych zakupem proszę o kontakt ze mną: tutaj (kliknij)

 

Hiszpania północna, film z podróży

Dodano: 10-03-2016

Oferuję film podróżniczy z  wyprawy w jakości DVD i Blu- ray. Czas 56 minut. Północną Hiszpanię zwiedzałem w czasie dłuższej podróży. Ten film jest o : Barcelonie, Montserrat i Santiago de Compostela.
Jeżeli jesteś zainteresowany możesz obejrzeć skrót filmu (kliknij niżej)

Możesz obejrzeć również okładki filmu w wersji Blu ray (kliknij w foto niżej)

Bez_tytułu_1

 

 

 

 

Zainteresowanych zakupem proszę o kontakt ze mną: tutaj (kliknij)

 

Hiszpania południowa, film z podróży

Dodano: 10-03-2016

Oferuję film podróżniczy z  wyprawy w jakości DVD i Blu- ray. Czas 50 minut. Południową Hiszpanię zwiedzałem w czasie dłuższej podróży. Ten film jest o : Grenadzie, Kordobie, Maladze, Rondzie oraz Sewilli.
Jeżeli jesteś zainteresowany możesz obejrzeć skrót filmu (kliknij niżej)

Możesz obejrzeć również okładki filmu w wersji Blu ray (kliknij w foto niżej)

Bez_tytułu_1

 

 

 

 

Zainteresowanych zakupem proszę o kontakt ze mną: tutaj (kliknij)

 

Hiszpania. Barcelona, galeria zdjęć

Dodano: 06-06-2014

Barcelona w maju 2014.

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Barcelonę odwiedzałem już dwukrotnie. W maju 2014 była pierwszym przystankiem w dłuższej podróży po Hiszpanii, i terytoriach hiszpańskich. Kilka dni, które w niej spędziłem w towarzystwie mojej Basi, i koleżanki podróżniczki Ewy, pozwoliły tym razem dość dokładnie ją zwiedzić. Zaczęliśmy od turystycznego autobusu typu „wejdź- wyjdź”, którym przemieszczając się przez dwa dni zobaczyliśmy główne zabytki. Weszliśmy do wciąż budowanej Bazyliki Sagrada Familia, kilku muzeów, pałaców,… Podobał nam się ognisty występ zespołu tańczącego flamenco, i często spotykane postacie mimów na głównej ulicy miasta Rambli. Nie rozpisuję się gdyż Barcelona jest dobrze opisana w kilku polskojęzycznych przewodnikach. Wchodząc do parku przy Pałacu Królewskim  spotkało nas „podobno szczęście”, w postaci pobrudzenia zielonymi odchodami na raz czterech osób jednocześnie, przez papugę kakadu, Zwyczajnie nas to ptaszysko hurtem od góry do dołu „osrało”, fuj… W pobliskiej fontannie… przez naście minut próbowaliśmy się tego szczęścia pozbyć. Smakuje nam również hiszpańskie czerwone wino. Załączam kilka zdjęć.

 

Hiszpania. Andaluzja, relacja z podróży.

Dodano: 27-06-2014

Andaluzja: Granada, Kordoba, Sewilla, Granada… – relacja z podróży.

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Hiszpańską Andaluzję czyli  miasta południa  tego kraju, zwiedziłem w maju i czerwcu 2014 r. w czasie dłuższej podróży po Hiszpanii, i terytoriach hiszpańskich, wędrując z małżonką Basią i koleżanką  podróżniczką Ewą. Szczegółów organizacyjnych  nie zamieściłem, i nie rozpisuję się zbyt mocno o tym pięknym, bogatym w rozliczne zabytki regionie,  gdyż Hiszpania jest szczegółowo opisana w wielu przewodnikach. Andaluzja jest regionem autonomicznym i historyczną krainą, ze stolicą w Sewilli. Sięga historią do czasów Herkulesa. Potem byli … Rzymianie, Wizygoci, Arabowie i na końcu królowie katoliccy. W praktycznie całej Andaluzji  znajdziesz ślady kultury arabskiej, gdyż władali tutaj przez siedem wieków. Jest to jedno z miejsc, skąd przez wieki wpływano na bieg historii i ludzkiej cywilizacji. Wędrując autobusami udało nam się zwiedzić 7 miast.

Granada była pierwsza i przywitała ciepłem po raczej chłodnej Katalonii i Galisii. W tym pagórkowatym i górzystym terenie, obsadzonym głównie gajami oliwnymi, perłą jest Alhambra. To głównie dla niej przyjeżdża się do Granady, choć i miasto jest urokliwe.  Zespół pałaców Alhambry (Czerwony Zamek) wznosi się na wzgórzu nad brzegiem rzeki Darro. Jego czerwonawe mury najlepiej widać z punktu widokowego w dzielnicy Albaicin obok kościoła Św. Mikołaja (foto). Z tego miejsca oraz z murów Alhambry zobaczysz też wspaniały widok miasta rozłożonego na zboczach pagórków, a wszystko na tle ośnieżonych wysokich gór Sierra Nevada (foto).

www.wedrowkizpawlem.pl

02-Granada

Pałace Alhambry budowali sułtanowie arabscy (od XIII wieku) i był  ostatnim miejscem, w którym do XVI wieku władali. Później swoje ślady odcisnęli również królowie chrześcijańscy (Pałac Karola V). Spędziłem tam cały dzień w tłumach turystów, wchodząc do głównego pałacu Nazaries o wyznaczonej godzinie. Najciekawszy jest otoczony bogato rzeźbionymi arkadami  Dziedziniec  Lwów (foto). Drugie zdjęcie zrobiłem w Pałacu Generalife, miejscu wypoczynkowym sułtanów.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Kordoba. W mieście zadziwia meczet-katedra. Świątynia była w tym kształcie budowana jako meczet przez Arabów od X wieku, na bazie dawniejszej budowli  rzymskiej i wizygockiej,  i wewnątrz posiadała 1293 kolumny. Po opuszczeniu miasta przez władców arabskich stała się świątynią katolicką. W jego wnętrzu wybudowano katedrę. Jest to chyba najdziwniejsza świątynia jaką widziałem, gdyż zachowano nienaruszone cechy ważne również w islamie- mihrab. W tym ogromnym obiekcie czułem się jednocześnie jak w kościele i meczecie. Poza katedrą w środku, podziwiałem w niej równie wspaniałe kaplice  przy ścianach zewnętrznych, oraz las ponad 800 kolumn. Kordoba słynęła z tolerancji  religijnej oraz mędrców i poetów. Bardzo nam się podobały wąskie uliczki starego miasta z balkonami obwieszonymi kwitnącymi roślinami, oraz ściany z kolorowymi płytkami. Drugim miejscem historycznym wartym krótkiego zwiedzenia jest Alcazar, warowny pałac kalifów i królów. Na załączonych zdjęciach pokazuję: widok centrum miasta  z meczetem-katedrą, oraz Alcazar.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Zwiedzając Kordobę trafiliśmy na tygodniową fiestę- rodzaj festiwalu, święta podczas którego mieszkańcy bawią się i przebierają. Na ulicach widzimy mnóstwo kobiet w długich sukniach z rzędami falbanek, z wielgachnymi papierowymi kwiatami we włosach. Na miejscu fiesty chodzimy w tłumie przebierańców tych bardzo ładnych, młodych i smukłych, ale i takich w kieckach z falbanami do flamenco, i obwodem ze 150 cm w pasie. Duże namioty z muzyką, tańcami i pokazami. Na uliczkach ludzie na koniach i bryczki z falbaniastymi pasażerami, jak w XIX wieku. Wracamy z powrotem przez rejon z karuzelami,  i miejscami… dobrymi do zawrócenia w głowie nieodpornemu na przeciążenia. Na nabrzeżu rzeki Gwadalkiwir tłum młodzieży. Piwo i wino leje się strumieniami, w gwarze … jak w ulu.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Sevilla (fon. Sewija)stolica Andaluzji szczyci się swoim Placem Hiszpańskim. Te okazałe budynki powstały z początku XX wieku na Wystawę Iberyjską. Są zbudowane w kształcie półkola z: czterema mostami, dwoma wieżami, budynkami rządowymi oraz pięknymi obrazami z płytek, które symbolizują wszystkie regiony Hiszpanii. Drugim najciekawszym miejscem jest katedra. Bardzo ładna z zewnątrz, z dużą ilością elementów wystających z dachu oraz wysoką wieżą dzwonnicy. We wnętrzu potężne kolumny i … ciemno-remont.  W okolicy ołtarza w półmroku znajdowała się srebrzysta figura Makareny. Dzwonnica ma ciekawą historię. Najpierw ocalała nienaruszona w 1248 r. ponieważ król katolicki zdobywając miasto od Arabów uprzedził ich, że osobiście zasztyletuje każdego jeżeli zburzą wieżę. W wieku XX  doszedł za sprawą… Stalina, wątek związany z warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. Kształt tej wieży był wzorem dla kilku budowli w USA, a te podobały się Stalinowi i nakazał je skopiować. W ten sposób kształt wieży jako dar ZSRR dostał się do Warszawy. Obok katedry wart zwiedzenia jest Pałac Władców Sewilli, z ładnymi motywami wzorniczymi z czasów muzułmańskich, przypominającymi  te z Alhambry. Na zdjęciach: Plac Hiszpański z osobą pokazującą gigantyczne bańki mydlane, oraz katedra.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Zwiedzając  Sewillę trafiliśmy na obchody 50-lecia ukoronowania figury Makareny (tutejsza nazwa figury Matki Boskiej). Figurę w uroczystej procesji  przemieszczano pomiędzy: kościołami , Placem Hiszpańskim i Uniwersytetem. Na zdjęciach niżej: ulice Sewilli oraz procesja z Makareną wkraczająca na Plac Hiszpański.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Ronda jest jednym z najstarszych miast hiszpańskich. Leży na malowniczym 120 metrowym klifie ze wspaniałym, wysokim arkadowym mostem nad kanionem z dwoma wodospadami. Zachwycają uliczki z urokliwymi kamieniczkami, mnóstwem sklepików i restauracyjek, ale wszystko to w tłumie turystów z całego świata.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Hiszpania jest jednym z miejsc w świecie gdzie znajdują się stadiony do corridy. Jeżdżąc przez prawie miesiąc po tym kraju chciałem ją zobaczyć, … i nie udało mi się. Obecnie jest coraz mniej miejsc gdzie corrida się odbywa, gdyż obrońcy praw zwierząt… powodują, że w kolejnych miastach stadiony stają się muzeami, i prawdę mówiąc miejscami, z którymi nie wiadomo co dalej zrobić. W Rondzie „uśmiercanie byków na corridzie” jest organizowana bardzo rzadko, i trudno zdobyć miejsce na widowni. Na zdjęciach: stadion i pomnik byka przed nim.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Teren Andaluzji jest bardzo podobny do tego na kolejnym zdjęciu, które wykonałem z mostu w Rondzie. Pagórkowaty teren, głownie z gajami oliwnymi i drzewami owocowymi, górskimi polami ze zbożami oraz warzywami. Podobały mi się zwłaszcza pola obsiane słonecznikami, które odwracają swoje „żółte twarze” do słońca. Widziałem takie widoczki, kiedy to stoi na wzgórzu czarny, blaszany pomnik byka otoczony polem kwitnących słoneczników. Inną ciekawostką hiszpańską są surowe wędzone szynki, które Basia ogląda na drugiej fotografii.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Malaga była ostatnim zwiedzanym miastem Andaluzji. Miasto portowe założone przez Fenicjan z długaśną historią. Nazywana jest miastem muzeów, m. innymi…  Picassa. Zwiedzamy ją spacerując pieszo po trasie proponowanej w mapce turystycznej. Spacerujemy uliczkami pomiędzy kolejnymi placami. Podobnie jak w całej Hiszpanii znajduje się tutaj wiele kościołów, katedra… twierdza.  W międzyczasie na trasie pomiędzy głównymi miastami Andaluzji  zwiedzamy: miasta Algeciras i La Linea…, Gibraltar, oraz afrykańskie enklawy Hiszpanii: Ceutę i Melillę (patrz inne relacje). Na zdjęciach: centrum Malagi z widokiem na twierdzę, oraz mapka trasy w Hiszpanii.

19-MalagaAlgeciras

 

Następna relacja będzie z: Wysp Kanaryjskich (kliknij).

Przejście do poprzedniej relacji: Melilli

Powrót na początek trasy: Barcelona (foto)

 

Archipelag Balearów - Ibiza i Formentera- galeria zdjeć

Dodano: 03-04-2012

Miejsce zwiedzone przez kilka dni w lutym 2012 roku. Wyspy należące do Hiszpanii.
Ładne, drogie miejsce masowego wypoczynku europejczyków. W lutym jedynymi turystami byli emeryci z Francji oraz Hiszpanii (stosują duże zniżki cen). Ibiza hałaśliwa w miasteczkach. Spokoju trzeba szukać w głębi wyspy i ustronnych zatoczkach. Bardzo dobra komunikacja autobusowa. Można wynająć inne środki lokomocji. Dojazd na Formenterę najlepiej promem.
Poniżej zamieszczam galerię ze zdjęciami.

 

Archipelag Balearów

Wyspa IBIZA ; stolica Elvissa, katedra w fortecy Dalt Vila, archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, kościółek w wiosce Del Pilar de la Mola na Formenterze,archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, parada na Ibizie w ostatani dzień karnawału,archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, latarnia morska Far de la Mola,archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, Wyspa Formentera: miasteczko St Francese,archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, port w Elvissa,archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, Port de Sant Miguel (urocze miejsce do wypoczynku) uliczki w Dalt Vila,archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik, archipelag Balearów, Ibiza, Formentera,Elvissa, forteca dalt villa, morze śródziemne, wyspa,Paweł krzyk,podróżnik,,

 

Hiszpania, Aragon, Saragossa, galeria zdjęć

Dodano: 25-12-2008

Załączam kilka zdjęć z regionu Aragon. Miasto Saragossa było gospodarzem EXPO 2008.