Papua. N.G.: Normanby, Muyua, Missima. Relacja z podróży
Alotau, Milne bay
Moje miejsce logistyczne do wypadów po okolicy. Tu przypływają duże wycieczkowce, jest port z promami…
D’Entrecasteaux Islands
Wyspy d’Entrecasteaux – grupa wysp położonych na Morzu Salomona niedaleko południowo-wschodniego krańca Papui Nowej Gwinei. Oddzielone są od niej 30 kilometrową Cieśniną Goschen. Wyspy należą do prowincji Milne Bay.
W skład archipelagu wchodzą trzy duże wyspy: Goodenough, Fergussona i Normanby, oraz wiele mniejszych.
Wnętrze wysp jest górzyste – najwyższy szczyt na wyspie Goodenough sięga 2536 m n.p.m. Występuje działalność wulkaniczna, w tym gorące źródła i gejzery, a wszystko w gorącym klimacie z obfitymi opadami. Uprawiają rośliny bulwiaste, oraz jeszcze niedawno koprę.
Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego żeglarza i odkrywcy Antoine’a Bruni d’Entrecasteaux (1792 r.).
Postanowiłem dotrzeć do najbliższej- Wyspy Normanby. Najpierw samochodem z Alotau 55 km do Escape i stąd godzinę łodzią przez morze.
Można dopłynąć wieczorem, gdyż tylko wtedy wracają na wyspę łodzie z mieszkańcami, którzy rankiem ruszyli na targowiska ze swoimi produktami, oraz po wyposażenie, w tym benzynę do łodzi. Hotel znalazłem tylko w Sewa Bay- Sibonai Guest House, w wiosce o tej samej nazwie, zamieszkanej (zgadnij?)
– przez 10 osób. Przyjął mnie przemiły gospodarz Waryaki Nemani, który posiada obecnie dwa miejsca noclegowe.
Piszę o tej wioseczce, gdyż jej klimatu, domów z plecionki oraz pandanusa, atmosfery życia na wodzie i w górzystym klimacie tropikalnego lasu, spania podczas solidnej tropikalnej burzy, a potem pośród rechotu żab i odgłosów leśnych stworzeń, nie odda żadne opowiadanie…
Największą frajdę sprawił mi powrót, gdyż łódź do Escape odebrała mnie już po szóstej rano, ale dwie godziny zbieraliśmy pasażerów po całej zatoce i okolicy- miałem przegląd wiosek i osad ze zwyczajami, ruchem mini łódek…, i wszędzie było wesoło, gdyż były poranne pogaduszki i sesje foto z białasem. Wierzcie mi,
– trudno byłoby zorganizować równie atrakcyjną wycieczkę, rodem z krańca świata.
Muyua, Woodlark Island
Wyspa Woodlark , znana jej mieszkańcom po prostu jako Woodlark lub Muyua, jest główną wyspą archipelagu Wysp Woodlark , znajdujących się w prowincji Milne Bay na Morzu Salomona w Papui Nowej Gwinei. Nieliczni turyści docierają tu łodziami, lub poprzez wyspy Triobriadów. Istnieje lotnisko na Guasopa. Ja logistykę załatwiałem w Alotau (łodzie).
Nazwa pochodzi od australijskiego statku wielorybniczego Woodlark, który zawinął tu w latach trzydziestych XIX wieku. Inne statki wielorybnicze przybywały po wodę i drewno, a wyspiarze czasami służyli jako członkowie załogi (ostatni w końcy XIX wieku). Na wyspie istnieje kopalnia złota i jeszcze w II połowie XX wieku pozyskiwano tu heban. Archipelag zamieszkuje podobno ok. 6 tysięcy mieszkańców.
Misima Island, Louisjade islands
Do Luizjadów – grupy wysp położonych na Morzu Koralowym niedaleko południowo-wschodniego krańca Papui Nowej Gwinei, dotarłem z Alotau, stolicy prowincji Milne Bay.
Archipelag składa się z 10 niewielkich wysp wulkanicznych i licznych raf koralowych.
Główne wyspy Luizjadów to Tagula, Rossel i Misima. Najłatwiej było mi do tej ostatniej, można samolotem oraz łodziami. Uprawiają tutaj palmy kokosowe, tropikalne odmiany ziemniaków, a na Misimie wydobywają złoto.
Patrząc historycznie, dla Europejczyków archipelag został prawdopodobnie odkryty w roku 1606 przez Torresa- Hiszpana pływającego dla Portugalczyków, ale malajscy i chińscy żeglarze docierali tam wcześniej. Wyspy nazwał Francuz L. A. de Bougainville w roku 1768 na cześć Ludwika XV, króla Francji.
W pobliżu Luizjadów toczyła się w roku 1942 bitwa morska, stąd jest tutaj jedno z bardzo popularnych miejsc na nurkowanie wrakowe.
Przejście do następnej strony: P.N.G: Wyspy Miłości…
Przejście do poprzedniej strony: P.N.G.: Manus…
Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka