Algier, Beni Hammad, Setif, Dżamila, relacja z podróży

Algieria: Algier, Beni Hammad, Setif, Dżamila, relacja z podróży (na marzec/kwiecień 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Ruszyłem znowu, tym razem Afryka i największe państwo afrykańskie- Algieria.

Na początek coś miłego, jest to pierwszy wyjazd w dobie pandemii, kiedy nie tracę czasu i pieniędzy… na PCR test. Wystarczy szczepienie.

Dotarłem do stolicy 6-8 milionowego Algieru. Podobno ok. 6 milionów ma w soboty i  niedziele…

Pierwsze fotki z drogi do hotelu: wielgachny pomnik na wzgórzu,  ogromny meczet… i papu z algierskiego grilla w przydrożnej restauracyjce.

 

 

 

W Algierze, na pewno najciekawszymi zakątkami są te związane z kazbą. To najstarsza część miasta z mnóstwem schodów, pnąca się pod górę w pobliżu portu. Chodzi się pieszo po trzech poziomach tej starówki, w której najbardziej odcisnęły się wpływy z czasów osmańskich oraz francuskich.

Znajduje się na Liście… UNESCO i warto tutaj spędzić nieco czasu na niespiesznym podglądaniu życia mieszkańców kraju, niezbyt licznie odwiedzanego przez turystów.

Poza kazbą warto zajrzeć np. w okolice poczty…,

 

 

Fort Beni Hammad (Quala des Beni Hammad) znajduje się w odległości ok. 280 km na wschód od Algieru. Trzeba jechać ponad 4 godziny coraz wyżej w góry. Na wysokości ok.1000 m…, na początku XII wieku muzułmański władca wybudował w urokliwej dolinie swoją siedzibę. Do czasów współczesnych pozostały ruiny fortecy z meczetem, wyróżniające się masywną wieżą minaretu. Około kilometra dalej, pośród ukwieconych zboczy można zajrzeć do ruin Pałacu Manar… A całość na Liście… UNESCO.

 

 

Wędruję obecnie po algierskiej wyżynie, na północno- wschodnim krańcu tego kraju. Ponad 300- tysięczne miasto Setif leży na wysokości 1100m… i jest ośrodkiem administracyjnym odpowiednika województwa, które tu jest nazywane wilajetem. Ładna starówka posiada przy głównej ulicy fontannę i XVII wieczny otomański meczet.

 

 

 

Ja zajrzałem również do muzeum archeologicznego, gdyż w okolicy znajduje się sporo zabytków z czasów… rzymskich.

 

 

Nieco ponad 50 km za Setif w kierunku wschodnim, pośród gór z licznymi polami uprawnymi, w dolinie nad rzeczką, znajduje się dawne rzymskie miasto Dżamila, a w zasadzie stanowisko archeologiczne, które opisują jako jedno z najlepiej zachowanych ruin rzymskiego miasta w Afryce Północnej.

Jeżeli tu zajrzysz, spodoba ci się Łuk Tryumfalny Karakali, kolumnady, świątynia… czy amfiteatr.  Mnie zachwycały liczne mozaiki w muzeum. Miasto prawdopodobnie funkcjonowało od około I do połowy VI wieku naszej ery. Oczywiście, jest to kolejna perełka z Listy… UNESCO .

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Konstantyna…