Konstantyna, Colio, Annaba, relacja z podróży

Algieria: Konstantyna, Colio, Annaba, relacja z podróży (na marzec/kwiecień 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Konstantyna (Constantine) jest przepięknie położona w górskiej dolinie, nad rzeką Wadi ar-Rumal. Z populacją niespełna pół milionową, to trzecie miasto co do wielkości. Kiedyś nazywała się Cirtą i była stolicą Numidii. Najstarsze miasto Algierii, które obecnie zarządza wilajetem.

O jej szczególnym uroku stanowią liczne mosty, spinające brzegi głębokiego kanionu rzecznego. Znajdzie się i taki pamiętający czasy starożytne, czy pozostałości akweduktu. Warto zajrzeć do Muzeum Narodowego Cirty.

Dla mnie ten piękny region był miejscem wypadowym w kierunku wybrzeża morskiego.

 

 

Półwysep i miasteczko  Collo, znajdują się 100 km na północ od Konstantyny.

Dawny port fenicki, później rzymski, obecnie stał się spokojnym 30 tysięcznym miasteczkiem i osłoniętym od wiatrów portem rybackim w głębi zatoki. W pobliżu portu skusiłem się na rybkę z grilla. Można zajrzeć do kościoła, na plażę…

 

 

Na końcu półwyspu znajduje się latarnia morska. Na wycieczkę do  Collo warto się wybrać także dla samej drogi, która wije się w górzystym terenie, pokrytym obecnie soczystą zielenią pól.

 

 

Także nad Morzem Śródziemnym, na pograniczu Algierii z Tunezją, znajduje się kolejne miasto, którego historia sięga starożytności. Założone przez Fanicjan, potem Rzymian zastąpili Wandalowie, a odzyskane przez Bizancjum w końcu zdobyli Saraceni (koniec VII wieku). W czasach nowszych można by długo jeszcze wymieniać…, podobnie jak w całym regionie.

 Obecna, podobno milionowa Annaba, dawniej Hippona i Boñe, jest ośrodkiem przemysłowym Algierii, oraz kąpieliskiem i ośrodkiem turystycznym, choć nie znajdziesz tutaj kurortu jakich pełno po drugiej stronie na europejskim wybrzeżu morskim.

Jeżeli przyjedziesz (na zorganizowaną wycieczkę, z pilotem, oraz osłoną samochodu policyjnego), na reprezentacyjnym wzgórzu zobaczysz Bazylikę Św. Augustyna, który był tutaj biskupem w III(IV wieku.

 

 

Zwiedzisz ruiny Hippony…, zajrzysz na starówkę z XVII wiecznym Meczetem Salah Bey i krytym targiem, pójdziesz na jedną z ładnych plaż, i pewnie pojedziesz zobaczyć latarnię morską przy skałach Cap de Garde…

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Przez Saharę do Timgadu, Toggourt i Ouargla

Przejście na początek trasy: Algier…