Chile

Spis treści

09-04-2012

Chile, galeria zdjęć

Ten nowoczesny kraj w zachodniej części Ameryki Płd., odwiedziłem do tej pory trzykrotnie. Jest jedną ze stacji przesiadkowych, zwłaszcza na Pacyfik, ale i na Antarktydę. Dwukrotnie zaczynałem od Chile podróże dookoła świata. Kraj rozłożony w postaci bardzo długiego wąskiego paska lądu, przyklejonego do Ameryki Płd. od strony Pacyfiku. Chile posiada zróżnicowane rejony geograficzne: od pustyni, wysokich gór, żyznych dolin z winoroślami,
po wulkany, lodowce i fiordy. Smakowały mi tutaj wina i brandy. Mile wspominam nocleg
w górskim schronisku, z widokiem na najwyższy szczyt Andów, Aconcaguę, czy rafting…, który dla mojego znajomego skończył się 2-dniowym pobytem w szpitalu !!! Na pewno tutaj jeszcze wrócę zobaczyć południowy rejon z lodowcami (szukam partnera do tej miesięcznej podróży). Zamieszczam kilka zdjęć z ostatniej wyprawy, na wyspy Pacyfiku z listopada 2011 r. Załączone zdjęcia są tylko z nadmorskich miast Valparaiso oraz Wina del Mar.
Była to moja trzecia podróż  (prawie) dookoła świata. Oferuję z niej także film z podróży. Zobacz skrót tego filmu TUTAJ (kliknij)

Chile

Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, meczennica, kwiat meki panskiej, dom antywstrzasowy (opony w ścianach itp),Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Santiago de Chile pomnik założyciela Chile Don Pedro de Valdivia,Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Pałac prezydencki,Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, Ameryka płd,Valparaiso, Wina del Mar,spotkania,fily, podróżnicze, podróż, rafting na rzece Majpu, wsród szczytów Andow,

 

 

 

18-03-2014

Chile,Patagonia, informacje praktyczne.

Chile, Patagonia- informacje praktyczne (na III.2014)

Wizy– Polacy ich nie potrzebują.

Kiedy jechać: od października do marca gdy ptaki i zwierzęta wracają na ląd, jest cieplej i dzień jest znacznie dłuższy.

Język, waluta- hiszpański, ale porozumiesz się także po angielsku. Waluta: obowiązuje chilijskie peso- kod CLP. Kurs wymiany na lotnisku był najgorszy, w banku 1 USD= 562 CLP (na III. 2014). Hotele i biura za wycieczki przyjmują też USD. Prawie wszędzie zapłacisz kartą kredytową.

Telefon, Internet, prąd: nasze komórki działają. WiFi posiadają prawie wszystkie hotele/hostele. Elektryczność 240V/50 Hz. Wtyczki jak w kraju.

Noclegi:

Punta Arenas- spałem w  Hospedaje Costanera| Romulo Correa 1221, esquina calle Quillota (B&B) za 22 USD/noc w jedynce. Pomoże w załatwieniu formalności, zorganizuje-zamówi, zadzwoni, itd. Sporo innych w centrum.

Punta Natales:- spałem w Casa Lili Hostal, Carlos Borles 153, za 13 USD/noc w pokoju wieloosobowym (B&B). Mają miejsca do rozbicia własnego namiotu. Pomogli we wszystkich bookingach, w tym bilet autobusowy. Mnóstwo innych miejsc noclegowych.

Transport:

 Do Punta Arenas możesz: przylecieć samolotem z Santiago de Chile, lub z Falklandów. Możesz przyjechać dobrej klasy autobusem z Ushuaia w Argentynie (przez Porvenir i Cieśninę Magellana), lub od strony Santiago de Chile, np. poprzez Punta Natales. Kursuje kilka firm autobusowych odjeżdżających z własnych dworców. Możesz oczywiście również przypłynąć (szerzej napiszę w informacji dotyczącej Ushuaia- Argentyna).

Do Puerto Natales: Można się dostać w trojaki sposób (poza samolotem):

-z Punta Arenas nowoczesnym autobusem-są 3 firmy, 242 km, 3 godziny, ceny 8,5- 9 USD (4500-5000CLP). Wszystkie mają dworce niedaleko siebie w centrum.

-z Argentyny od strony Rio Gallegos (czytaj Rio Gasiegos), lub z Calafate. Dobrej klasy autobusy. Cena do Calafate 14000CLP (ok.26USD).

promem przez fiordy chilijskie Puerto Eden linii Navimag do/z Puerto Mont. Wypływa co tydzień, a płynie fiordami przez 3,5 dnia i 3 noce, i zaraz wraca, tak że raz w tygodniu płynie w każdą stronę. Jest to najciekawsza droga dla turysty zmierzającego do/z Patagonii, w/z kierunku stolicy Chile (nie korzystałem z niego- rekomendował mi go nieżyjący już podróżnik Remigiusz Mielcarek- ciekawa trasa, ale trzeba z wyprzedzeniem dostać bilet. Na przykład przyjechać i przed zwiedzaniem okolicy kupić bilet, aby wiedzieć ile się ma czasu do promu. Chyba że kupisz przez Internet (nie pomogę-nie próbowałem). Aktualne ceny: najtańsza kabina 4 lub 6 osobowa to 400-450 USD, średnia klasa to 700 USD, najdroższe ponad 2000 USD.

Zwiedzanie, najciekawsze miejsca (dla mnie):

-w Punta Arenas, masz do wyboru, poza zwiedzeniem centrum miasta(nie w niedziele bo wygląda jak wymarłe) – max.3 g :

-pojechać promem na drugą stronę Cieśniny Magellana do Porvenir (1 dzień)

-pojechać na wycieczkę do pingwinów (pół dnia lub cały dzień)

– zwiedzić historyczny fort wojskowy Fuerte Bulnes (tu byłem, 62 kmx2,pół dnia- taki sobie).

-w Puerte Natales: masz kilka możliwości. To bardzo ciekawy region Chile –początek fiordów chilijskich, ze wspaniałą przyrodą, górami, lodowcami… najciekawsze są:

– kilkudniowy trekking w Parku Narodowym Torres Del Paime,

-widowiskowa wycieczka całodniowa stateczkiem do PN Bernardo O’Higgins do czoła lodowców Balmaceda i Serrano (72.000 CLP).

-równie ciekawa całodniowa wycieczka samochodowa do PN Torres Del Paime, do wspaniałych widowiskowych szczytów, lodowca Gray, oraz Groty Milodon. Koszt 48.000CLP.

-jest sporo innych krótszych wycieczek w wielu biurach turystycznych.

Przewodniki; jest kilka do wyboru z językiem polskim: Chile, lub Ameryka Południowa.

 

 

02-09-2013

Chile. film z podróży "Pacyfik ...": z Chile... do Tahiti

 

 

 

Oferuję film podróżniczy z tej wyprawy w jakości DVD i Blu- ray. Część I: Chile, Wyspa Robinsona Crusoe, Pitcairn,  czas 70 minut

Jeżeli jesteś zainteresowany możesz obejrzeć skrót filmu część I (kliknij niżej)

ciąg dalszy wyprawy znajdziesz w  Części II: Wyspa Wielkanocna, Raivavae, Tahiti (DVD i Blu-ray, 61 minut)

Możesz obejrzeć również okładki filmu (kliknij w foto niżej)

okładka PACYFIK dla DVD
okładka „Pacyfik” dla DVD
okładka PACYFIK dla Blu-ray
okładka „PACYFIK” dla Blu-ray

 

 

 

 

 

Zainteresowanych zakupem proszę o kontakt ze mną: tutaj (kliknij)

 

18-03-2014

Chile, Patagonia relacja z podróży.

Patagonia w Chile. Relacja z podróży

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Zwiedzam ten daleki egzotyczny zakątek świata, w czasie samotnej podróży, która nazwałem „Południowo-Atlantycką Odyseją”. To długa samotna ponad dwu-miesięczną wyprawa, realizowana różnymi środkami lokomocji. Trasa wiedzie przez niesamowicie egzotyczne i niezmiernie rzadko odwiedzane miejsca. Będą to państwa przynależne do czterech kontynentów, a na nich: fiordy, lodowce, stepy-pampa, liczne parki narodowe, góry lodowe, wieczna zmarzlina, tereny bardzo zimne i na końcu gorące. Są i miejsca niezamieszkane- całkowicie bez cywilizacji.

Informacje praktyczne dotyczące zwiedzenia chilijskiej Patagonii znajdziesz TUTAJ (kliknij). Przyleciałem Lan Air z Falklandów do Punta Arenas, ostatniego dużego 130 tysięcznego miasta Chile, przed … końcem kontynentu Ameryki Południowej. To miasto kiedyś było największym portem morskim, w promieniu kilku tysięcy kilometrów. Leży bowiem nad Cieśniną Magellana, przez którą przepływały masowo statki, zanim otwarto Kanał Panamski. Była to droga morska pomiędzy Oceanami Atlantyckim i Pacyfikiem. Teraz to spokojne raczej senne miasto, gdzieś tam prawie na końcu świata, skąd ruszają ewentualnie… wycieczki na Półwysep Antarktyczny. Podczas przylotu w punkcie kontroli pasażerów na lotnisku, zauważyłem pełny pojemnik: różności, nożyczek i innych zabronionych przedmiotów (patrz foto). Samo miasto w niedzielę, dość chłodny marcowy dzień, wygląda … jak wymarłe. Na drugim zdjęciu jedna z głównych ulic Aleja C. Colon.

Chile 01

www.wedrowkizpawlem.pl

Ludzie tutaj dawniej żyli głównie z rybołówstwa oraz hodowli owiec. To z tych drugich powstały największe fortuny (Jose Menendez), czego przykłady zauważa się w centrum miasta. Na zdjęciach mural pokazujący życie w porcie i połów wielorybów, oraz jeden z pałaców.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Chile jest głównie katolickim krajem. W niedzielę zajrzałem do katedry Punta Arenas. Po mszy świętej kapłan stał w drzwiach katedry, i żegnał wiernych uściskiem dłoni, i … okolicznościowymi plotkami- sympatyczny zwyczaj integrujący społeczność. Na zdjęciach katedra, oraz tujo- podobne drzewa przypominające parasolki.

www.wedrowkizpawlem.pl

chile 06

Popołudnie tego dnia spędziłem zwiedzając Fort Głodu, czyli historyczny Fuerto Bulnes. Ta wojskowa twierdza została wybudowana nad Cieśniną Magellana, na Półwyspie Brunswik i po 5 latach została… w 1850 roku opuszczona. Nie dało się tam żyć wskutek braku wody, i ziemi pod uprawę roślin. Na zdjęciach ta twierdza, i… szubienica w pobliżu kaplicy. Z zaciekawieniem przyjrzałem się konstrukcji tej ostatniej budowli…

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Sama Cieśnina Magellana łączy na południu główne oceany naszej planety. Można było płynąć wokół przylądka Horn, choć to faktycznie wyspa a nie przylądek, ale tam pogoda sprawia większe problemy. Statki wybierały cieśninę, choć nie była łatwa do pokonania: mielizny, skały, i silne prądy pływowe. Formalnie cieśnina w całości należy do Chile, lecz nie pobiera się tu opłat za jej przepłynięcie, gdyż przez świat uznana została za międzynarodowy szlak żeglugowy. Na fotkach cieśnina i jeden z chilijskich portów rybackich przy niej.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Następnego dnia ruszam autobusem na północ do Puerto Natales. Chcę zobaczyć słynne chilijskie fiordy i lodowce. Miasto znajduje się na końcu malowniczej trasy morskiej, wiodącej przez chilijskie fiordy. Puerto Natales jest niewielkie i żyje głównie z turystyki. W tym 20- tysięcznym miasteczku zlokalizowanym nad wodą, i jednocześnie w otoczeniu białych  pokrytych wiecznymi lodowcami szczytów, czuję się jak w … Norwegii? Choć tutaj jest … chyba ładniej! Dwa następne dni spędzam wśród bajecznie pięknych gór i fiordów. Samo miasto powstało stosunkowo niedawno, jako port do wysyłki towarów związanych z hodowlą owiec. Dawne obiekty przemysłowe-chłodnie zamieniono na hotele. W parterowej zabudowie miasta mnóstwo hosteli i biur turystycznych, oferujących wycieczki do okolicznych parków narodowych. Swój dwudniowy pobyt podzieliłem na wycieczki całodniowe. Pierwsza była do słynnych lodowców Balmaceda i Serrano w PN Bernardo O’Higgins. Płynie się do nich statkiem wycieczkowym, a one samo znajdują się blisko siebie. Mam pecha… leje, i niewiele widać okoliczne ośnieżone majestatyczne szczyty. Na zdjęciach pokazuję miasto, oraz lodowiec Serrano.

Chile 11

Chile 12

W drugim dniu pojechałem także, ale już samochodem, na dalszą wycieczkę pomiędzy szczyty tego górskiego, jednego z najładniejszych parków narodowych Chile, Torres del Paine. Najpierw zwiedzam Grotę Milodon, miejsce gdzie odkryto kości olbrzymiego 4-metrowego prehistorycznego leniwca naziemnego. Potem jadę w kierunku granitowych słupów Parku Torres del Paine, które wznoszą się niemal pionowo nad patagońską pampą. Park jest rezerwatem biosfery UNESCO, a jego atrakcjami są nie tylko góry, ale również turkusowo-zielone jeziora, rwące potoki i piękne szlaki turystyczne. Na zdjęciach Cueva Milodon, oraz widok na góry.

Chile 13

Chile 14

Na kolejnych fotkach zobaczysz: jedno z dziesiątek zdjęć wykonanych szczytom górskim, oraz autora tej relacji nad jednym z jezior. W tym hotelu na wysepce nocleg przekracza koszt 200 USD za noc.

Chile 15

Chile 16

Dużym sukcesem pracowników parku jest odtworzenie stad lam guanaco, które obecnie swobodnie wędrują i pasą się na stepie. Na zdjęciach niżej stadko guanaco, oraz widok na wieże Torres del Paine.

Chile 18

Chile 17

Dwa dni w okolicach Puerto Natales minęły szybko, i wyjeżdżam dalej, na drugą stronę tego samego pasma górskiego… ale już w Argentynie. Na koniec piszę o tym co prawie każdy Chilijczyk nosi pod pachą, i popija z tego, co wcale nie jest piwem, czy innym napojem … wyskokowym. W różnego kształtu pojemnikach, z których wystaje specjalna łyżka, popijają swoją mate. Napełnia się ten niewielki pojemnik mate, do wysokości ok. ¾ pojemności, i zalewa wrzątkiem. Do tego wkłada się tą specjalną łyżkę- rurkę do picia, a jak się płyn skończy, to z termosiku pod pachą … się go uzupełnia. Ja do swojego plecaczka biorę butelkę z wodą lub colą, a miejscowi biorą kubek do mate i termosik z wrzątkiem. Spróbowałem mate, smak ma podobny do bardzo mocnego wywaru… zielonej herbaty. Na zdjęciu niżej pokazuję pełną informację na temat mate, oraz mapkę trasy, która pokonałem w chilijskiej Patagonii.

Chile 19

 

loty na/z Falklandów/Malwinów

 

 

Następna relacja będzie z Patagonii i Ziemi Ognistej w Argentynie (kliknij).

Powrót do poprzedniej relacji: Falklandy/Malwiny.

 

 

 

 

 

 

19-02-2018

Chile, Patagonia film

Podróż Pawła Krzyka do Patagonii w Chile. Wyprawa, którą nazwałem „Południowo- Atlantycką Odyseją”. Zobacz 13 minutowy film HD