Fidżi: Levuka, Moala, Ono i Lau. Relacja z podróży

  1. Levuka (Eastern prow.)

              Levuka znajduje się na wyspie Ovalau i jest największą osadą we wschodniej prowincji Fidżi. Nieco ponad 1100 mieszkańców zamieszkuje nadbrzeżne miasteczko, które było pierwszą stolicą kraju.

Historycznie było to miasto portowe, ośrodek handlu ogórkiem morskim… Obecnie Levuka znajduje się na Liście UNESCO i liczą w niej na… turystów. Na talerzu mam rybę z cassawą (jedna z odmian kartoflopodobnych).

I tradycyjnie, jak się dostać? Łatwo, z Suvy. Wykupić w porcie w firmie Goundar Shipping, bilet na autobus skomunikowany z promem.  Wyjazd rano o 6.00, Levuka o 10.30. Możliwy powrót tego samego dnia ok. 19.00. Na miejscu miałem ponad 4 godziny.

 

 

Moala Islands

Moala to wulkaniczna wyspa w archipelagu Lau na Fidżi . Ma powierzchnię 62,5 km2, co czyni ją dziewiątą co do wielkości wyspą Fidżi . Najwyższy punkt na wyspie Moala, znajduje się na wysokości 468 metrów i nazywa się Delaimoala. Bogatą roślinność wyspy składa się z ciemnego, gęstego lasu. W ośmiu wioskach mieszka około 3000 mieszkańców. Główną wioską jest Naroi, której populacja wynosi około 500 osób. Charakterystycznym tutaj jest ,mnogość różnorakich miejsc kultu religijnego. Większość wyznaje Kościół Metodystów, ale i kolejni protestanci, Świadkowie Jehowy; Adwentyści Dnia Siódmego; katolicy; Zgromadzenie Boże, a nawet nowe „kościoły dobrobytu”.

 Żyją tutaj z: kokosów, rolnictwa, kakao, rybołówstwa i produkcji yaqona (kava). Najwygodniej dotrzeć tu samolotem z Suva…

 

 

Ono I Lau Island

Ono Levu jest również znany jako Ono-i-Lau. Jest to grupa wysp, raf koralowych, w archipelagu Wysp Lau na Fidżi (ono oznacza „sześć” w języku Fidżi ). Na rafie w Ono-i-Lau znajduje się sześć małych wysp. Na Ono levu Onolevu), największej wyspie, znajdują się trzy wioski: Nukuni, Lovoni i Matokana. Na innej wyspie jest czwarta wioska, Doi. Istnieją cztery centralne wyspy wulkaniczne : Onolevu , Doi (lub Ndoi) Lovoni i Ndavura, oraz kilkadziesiąt mniejszych. Znajdują się na wysokości do 60 metrów nad poziomem morza.

Ono-i-Lau, to zdecydowanie najbardziej odległa społeczność na Fidżi. Na szczęście istnieje lotnisko w postaci długiej łąki, a jego budynki przypominają szopę. Dolot jest możliwy z Suva, choć samolociki nie kursują zbyt często.

Rdzeni mieszkańcy Fidżi wywodzą się z dwóch różnych korzeni. Zachodnie Fidżi jest melanezyjskie. Wyspy na wschodzie, czyli grupa Lau, są polinezyjskie.

Miałem okazję poznać nieco wioskę Matokana, która znajduje się po zachodniej stronie wyspy, w pobliżu pasa startowego.

Czasami przy większych uroczystościach używają tu do gotowania-pieczenia, dołów Lovo, wtedy domostwa spowijają wydobywające się z nich dymy.

              Nie wspominam już o bajecznych plażach, szafirowej wodzie, drinkach z kokosów otwieranych maczetą, czy ceremonii picia „kavy”.

 

 

Przejście do następnej strony: Fidzi, Viwa, Waya

Przejście do poprzedniej strony: Fidzi, Rotuma…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka