Fidżi: Viwa , Waya, relacja z podróży

Viwa Island

Skaczę po melanezyjskim, wyspiarskim państwie Fidżi, jak ten kangur z niezbyt odległej Australii. Wysp jest mnóstwo, a ja obecnie chcę pokazać Wyspę Viwa, która znajduje się w Archipelagu Yasawa.  To około 60 km morzem na północny zachód od Denarau, do którego z kolei jest całkiem niedaleko z Nadi (po zachodniej stronie największej wyspy  Viti levu).

Można do niej dotrzeć płynąc promem, lecąc mini samolotem, lub kupić bilet na wycieczkę jednodniową z Denaru. Wyspa jest otoczona kwitnącą, bogatą, kolorową rafą koralową , obfitującą w różnorodne organizmy wodne, co czyni ją fantastycznym miejscem do nurkowania, wędkowania, snorkelingu i sportów wodnych, z piaszczystą plażą i krystalicznie czystą, turkusową wodą. Najczęściej turyści organizują swój przyjazd tutaj poprzez wypasiony hotel, Viwa Island Resort.

 

 

Waya Island

Waya to wyspa w południowej części Wysp Yasawa na Fidżi. Wyspa jest częścią prowincji Ba w zachodniej części kraju . Leży około 40 kilometrów (25 mil) od Lautoki. Najdogodniejszy dojazd jest możliwy promem z Denaru Port, w pobliżu Nadi. Do archipelagu Yasawa kursują promy (Yasawa Flyer) z licznymi stopami przy kolejnych wyspach (takie promowe hop on, hop off). Wyjazd rankiem i powrót po południu przed wieczorem. Bobrze jest wcześnie zarezerwować sobie odpowiedni hotel (niestety dość drogie, rezerwując wcześniej można wybrać tańsze opcje).

Wyspa Waya jest górzysta, gęsto zalesiona z czterema wioskami, wspaniałymi plażami i piękną rafą, że nie wspomnę o hamakach przy plaży i szafirowej… cieplutkiej wodzie, śpiewach, nastrojowej wyspiarskiej muzyce, kosztowaniu kavy, czy  pozdrowieniach „BULA”…

– Wierzcie mi Państwo, tego się szybko nie zapomina!

 

 

Postanowiłem pobyć na Waya krócej, aby móc zajrzeć także na położoną bliżej Denaru, równie ciekawą, ale innego typu, malutką Wyspę- hotel: Beachcomber Resort. To w Archipelagu Mamanuca.

Miałem niezwykłą przyjemność, na obu wyspach spotkać przyjaciół- Rodaków, którzy dotarli tam, mieszkając na stale w: Kong Kongu, Warszawie, oraz w Anglii. Serdecznie Was pozdrawiam.

 

 

Przejście do następnej strony: Fidzi, Kodavu…

Przejście do poprzedniej strony: Fidzi, Levuka…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka