Nowa Zelandia: Steward, Dunedin, Christchurch, Akaroa. Relacja…

Steward Island

              Rozpoczynam przygodę z Nową Zelandią od strony południowej. Pierwsza jest Stewart (maori Rakiura) – trzecia pod względem wielkości wyspa Nowej Zelandii. Położona jest około 30 km na południe od Wyspy Południowej. Oddziela ją od niej Cieśnina Foveaux. Najlepiej dopłynąć promem z Bluff (1 godzina i trochę buja).

Dość dużą powierzchnię wyspy (1746 km²) zamieszkuje zaledwie 402 mieszkańców, z czego większość w głównej osadzie Oban. Nazwa wyspie została nadana na cześć brytyjskiego oficera, Williama Stewarta, który jako pierwszy uwzględnił ją na mapie.

Na wyspie znajdują się dobrze oznakowane szlaki turystyczne…

 

 

Dunedin

              Dunedin to miasto w Nowej Zelandii, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, nad Zatoką Otago, stolica regionu. Około 119,6 tys. mieszkańców. Z ciekawostek: znajduje się tutaj Baldwin Street, najbardziej stroma ulica świata (o długości 359 metrów) o nachyleniu do 38%). Ja nie byłem nią specjalnie zainteresowany, gdyż urzekły mnie budynki na obrzeżach centrum. Poczułem się pośród stuletnich kamieniczek prawie jak w kanadyjskiej krainie Ani z Zielonego Wzgórza. Podobał mi się w centrum dworzec kolejowy i jego okolica.

A naprawdę urzekło mnie Muzeum Otago, w którym zebrano perełki rozwoju miasta, począwszy od starej lokomotywy, tramwaju, a skończywszy na zabytkowych rowerach, dyliżansie, czy sprzęcie gospodarstwa domowego. Nie nudziłem się, pomimo spaceru w niedzielę.

 

 

Christchurch

Christchurch znajduje się mniej więcej w połowie długości Nowozelandzkiej Wyspy Południowej. Dotarłem łatwo samolotem z Dunedin (55′). Czuję się jak wśród Brytyjczyków. Bo to: gadają podobnie, choć nie do końca, bo nigdy nie wiem jak wymawiać…; standardy cywilizacyjne i ceny… podobne- czytaj wysokie; porządna komunikacja; lubią doić piwko…; no i… czasem słyszę język ojczysty (rodaków na urlopie, rodem z Anglii).

Zamieszkałem w pobliżu lotniska w wartym polecenia, tanim hotelu kapsułowym, a do miasta pojechałem autobusem nr 29 (2,1 NZD).

Centrum miasta można zwiedzić zabytkowym tramwajem, który wykorzystano w charakterze pojazdu hop on hop of (start k. zabytkowej katedry, niestety remont). Przez starówkę wije się Avon River, nad którą strzelają fotki przy Bridge of Remembrance. Rzekę otaczają w centrum Tarasy Oxford i Cambridge- z drugiej strony. W mieście podobały mi się murale (grafiti).

 

 

Akaroa. Półwysep Banks

Półwysep Banksa (Banks Peninsula) – półwysep na wschodnim wybrzeżu nowozelandzkiej Wyspy Południowej w sąsiedztwie miasta Christchurch. Nazwany na cześć Josepha Banksa, uczestnika wyprawy Jamesa Cooka. Krajobraz półwyspu jest górzysty, poprzecinany licznymi zatokami.

Jest pozostałością dwóch prehistorycznych wulkanów Lyttelton i Akaroa, których kratery obecnie znajdują się pod powierzchnią oceanu i tworzą zatoki wcinające się w półwysep. Z Akaroa można się wybrać na wycieczki do pingwinów i fok…

 

 

Przejście do następnej strony: Nowa Zelandia, Chatam…

Przejście do poprzedniej strony: Fidzi, …

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka