Wyspy Chatam , relacja z podróży

Chatham Islands

Wyspy Chatham to archipelag położony niemal 800 km na wschód od Christchurch w Nowej Zelandii. Składa się z około 10 wysp, z czego dwie największe Chatham i Pitt są zamieszkane. Łącznie wyspy zajmują powierzchnię 966 km², a ich ludność to 609 mieszkańców. Większość stanowi ludność pochodzenia europejskiego, ok. 30% ludności to tubylcy – Maorysi i lud Moriori. Główna osada Wysp Chathama nazywa się Waitangi i zamieszkuje ją około 200 osób.

Można to przylecieć z Christchurch, Auckland lub Wellington (około 1,5–2 godz.). Pasażerowie lądują w Karewa, a przejazd do Waitangi po drugiej stronie jest niezłą wycieczką…

 

 

 Pitt Islands

Pitt Island, to druga co do wielkości wyspa niewielkiego archipelagu Chatham, należącego do Nowej Zelandii. Położona na Oceanie Spokojnym ok. 800 km na wschód od Nowej Zelandii, i jest zamieszkana przez około 45 osób. powierzchnia wynosi 62 km², a najwyższe wzniesienie, Hakepa, ma 231 m n.p.m.

Głównym zajęciem mieszkańców jest hodowla owiec, rybołówstwo oraz turystyka. Na wyspie znajduje się szkoła oraz lądowisko, obsługujące loty z pobliskiej wyspy Chatham.  Co do tych lotów, rozpoczynają się na mini lotnisku Chatham, od… wypchnięcia przez jednego człowieka samolociku z garażu…

Ze względu na przebiegającą w pobliżu linię zmiany daty, uznaje się, że dom wybudowany w części wyspy zwanej North Head jest najbardziej na wschód wysuniętą siedzibą na Ziemi.

 

 

 

Przejście do następnej strony: N.Z. Kaikoura…

Przejście do poprzedniej strony: N.Z: Steward …

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka