Papua N.G.: Manus, Nukumanu, Nissan. Relacja z podróży

Wyspa Manus

Wyspa Manus należy do Wysp Admiralicji w Papui-Nowej Gwinei, Znajduje się na Morzu Koralowym i pokrywa ją wilgotny las równikowy. Dotarłem wygodnie samolotem na wyspę Los Negros, gdyż Japończycy pozostawili na niej lotnisko Momote. Można dolecieć od Lae lub Kavieng (warto pokombinować, zaoszczędziłem dzięki temu trzy dni).

Aby jednak dotrzeć do pierwszej większej osady, czyli Lorengau- stolicy prowincji, trzeba przejechać 30 kilometrów na sąsiednią wyspę (właśnie Manus). Nie krzywdowałem sobie, gdyż na dobrej drodze miałem okazję podobną do wycieczki…

Lorengau jest małym miasteczkiem z mini portem, kilkoma sklepami, bazarem i paroma urzędami… Byłem jedną z atrakcji, dla nudzących się popołudniowych spacerowiczów, zanim wszystkich nie przegoniła ciepła ulewa pory deszczowej. Na bazarze miałem przegląd ryb rafowych i dużych krabów…

Z ciekawostek,  mają tutaj endemicznego ślimaka szmaragdowego, którego muszle są wykorzystywane do produkcji biżuterii.

 

 

 

Nukumanu Islands, Tasman Islands

Po powrocie z … morza, znów mam Internet, więc piszę o rzadko odwiedzanych wyspach Nukumanu. To dawniejsze Wyspy Tasmana, atol Papui Nowej Gwinei, położony w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Administracyjnie Nukumanu jest częścią Autonomicznego Regionu Bougainville, ale leży dość daleko od wybrzeży- najbliżej jest wyspa Nowa Irlandia.

Problemem w tym zakątku świata jest „czas istnienia nad powierzchnią oceanu”, gdyż składające się z pierścienia ponad dwudziestu wysepek na rafie otaczającej dużą lagunę, piaszczyste wyspy Nukumanu znajdują się na pasie koralowców, wznoszącym się nie więcej niż 1

jeden metr nad poziomem morza. To z kolei oznacza, ze większy przypływ, lub niewielkie podniesienie się poziomu wody, spowoduje, że mieszkańcy (ok. 700 osób) mogą tylko wskoczyć do łodzi, lub utoną.

Dopłynąłem tutaj z Buka. Ziemi rolnej lud Nukumanu ma niewiele, uprawiają taro, banany i kokosy. Miąższ kokosowy jest spożywany z surowymi rybami i małżami.

Nurkują w lagunie w poszukiwaniu bêche-de-mer. To strzykwy morskie, denne zwierzęta, które ze względu na kształt ciała nazywane są również ogórkami morskimi.

Ogórki wraz z muszlami, używanymi do wyrobu masy perłowej, stanowią podstawę gospodarki Nukumanu (eksport do Azji).

 

 

Nissan Islands, Green Islands

Wyspa Nissan, znane także jako Zielona Wyspa, lub Wyspa Sir Charlesa Hardy’ego, jest największą z Zielonych Wysp Papui-Nowej Gwinei . Grupa wysp składa się z Nissan, Pinepel, Barahun, Sirot, oraz mniejszych wysp Sau i Han. Znajduje się około 94 km na północny-zachód od wyspy Buka i 200 km na północny-zachód od kontynentalnej części wyspy Bougainville. Dzięki przyjacielskim Australijczykom wygodnie przypłynąłem katamaranem w drodze powrotnej z Nukumanu. Normalnie wyspy są dostępne przez około 4 godziny łodzią z Buka Town (pod warunkiem, że… !!!???).

Dawniej w XIX wieku, brytyjskie i amerykańskie statki wielorybnicze odwiedzały wyspę w poszukiwaniu żywności, wody i drewna. A podczas II wojny światowej, w bitwie na Zielonych Wyspach, wojska amerykańskie i nowozelandzkie odbiły kilka wysp od znacznie liczniejszych sił japońskich.

Główna wyspa Nissan ma kształt półksiężyca i otacza oszałamiającą turkusową lagunę. Ogólnie tutejsze wyspy są otoczone kwitnącymi rafami koralowymi, zarówno w lagunie, jak i na zewnątrz wysp. Namorzynowe gąszcze rozwijają się wokół wysp, tworzą raje lęgowe dla ogromnej różnorodności życia morskiego. Laguna i otaczające ją morza obfitują w różnorodne ryby, skorupiaki i głowonogi (kałamarnice i ośmiornice). Ci mieszkańcy namorzyn i mórz stanowią podstawowe pożywienie tubylców (ok. 7 tysięcy), w tym pędy namorzynów. Uprawiają rośliny ogrodowe, takie jak taro, ignam, maniok, a także banany i kokosy.

Wyspiarze żyją w harmonii ze swoim naturalnym środowiskiem i trzymają się swoich tradycyjnych wierzeń, określonych świętych tradycyjnych rytuałów. Istnieją również święte miejsca, przez które kobiety nie mogą przechodzić, w tym „Nissan Haus”, „Hausboi” lub „Garamut Haus (dom tam tamów”.

Jednak, gdy zbliżasz się do wyspy Nissan, przywitaj się z przyjaznymi delfinami, zanim zostaniesz ciepło powitany przez wyspiarzy podczas tradycyjnej ceremonii powitalnej.

Na tych wyspach jest wiele do odkrycia z ich naturalnym, nietkniętym środowiskiem, historią i reliktami z czasów II wojny światowej…

 

 

Przejście do następnej strony: P.N.G: Normanby…

Przejście do poprzedniej strony: P.N.G.: Rabaul…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka