Wyspy Salomona; Santa Cruz, Tikopia, Rennel. Relacja z podróży

Santa Cruz, Archipelag Temotu

Przeskoczyłem do innego kraju i choć to brzmi ciekawie, to w odległościach niezbyt dużo (godzina, dwie…).

Archipelag Temotu, lub Te Motu, dosłownie „wyspa” (w języku polinezyjskim) to najbardziej wysunięta na wschód prowincja Wysp Salomona. Była wcześniej znana jako Santa Cruz Islands . Grupa wysp wulkanicznych o powierzchnię 958 km², z około 20 tys. populacją, do których dotarłem samolotem z Honiara. Największą wyspą grupy jest Nendo, zaś stolicą prowincji Lata…

Wyspy Santa Cruz zostały ostatnio dotknięte trzęsieniem ziemi, a następnie tsunami w 2013 r. Tsunami sięgnęło około 500 m. w głąb lądu, zalewając lotnisko i nisko położone tereny, na skutek czego zniszczonych zostało kilkaset budynków…

 

 

Tikopia Island, Temotu

              Nadarzająca się okazja w postaci grupki żeglarzy zawiodła mnie z Santa Cruz na Tikopię, wyspę na południowo-zachodnim Pacyfiku. Jest najbardziej wysunięta na południe częścią melanezyjskiego państwa Wysp Salomona, ale kulturowo są Polinezyjczykami. Pierwsi Europejczycy przybyli tu w 1606 roku w ramach hiszpańskiej wyprawy Pedro Fernandesa de Queirós.

-Czyli jakby nie potrzeć … dotarłem znów na jeden z krańców świata.

Zajmująca obszar 5 kilometrów kwadratowych wyspa jest pozostałością po wygasłym wulkanie. Najwyższy punkt, Góra Reani, wznosi się na wysokość 380 metrów. Jest również jezioro Te Roto w starym kraterze wulkanicznym. Populacja Tikopii liczy około 1200 osób, rozmieszczonych w około 20 wioskach wzdłuż wybrzeża. Największą jest Matautu.

Dla mnie był to jeden z rajskich zakątków, gdzie wszystko prawie jest takie jak było kiedyś tam…

Społeczność tutejsza jest zorganizowane w cztery klany, na czele których stoją wodzowie klanów (łącznie czterech). Trzon życia społecznego stanowił paito – dom odziedziczony po męskich przodkach, którzy zostali w nim pochowani…. Zawiłe ekonomiczne i rytualne powiązania między domami paito i szacunek dla wodzów w ramach organizacji klanu, pozostają kluczowymi wymiarami życia na wyspie.

Ich praktyki rolnicze są silnie i świadomie związane z gęstością zaludnienia. Na przykład ludzie zgodzili się wymordować wszystkie świnie na wyspie i zastąpić je rybołówstwem, ponieważ świnie zjadały zbyt dużo jedzenia (!!!).

 

 

Rennel Island

East Rennell stanowi południową, trzecią część wyspy Rennell, najbardziej wysuniętej na południe wyspy w grupie Wysp Salomona na zachodnim Pacyfiku. Rennell, o długości 86 km i szerokości 15 km, jest największym wyniesionym atolem koralowym na świecie. Obszar obejmuje około 37 000 ha, oraz obszar morski rozciągający się na 3 mile morskie do morza. Główną cechą wyspy jest jezioro Tegano, które było dawną laguną na atolu. Jezioro, największe na wyspiarskim Pacyfiku (15 500 ha), jest słonawe i zawiera wiele skalistych wapiennych wysepek i gatunków endemicznych, w tym endemicznego węża morskiego. Można tu dolecieć lub dopłynąć (najlepiej z Honiara).

 Rennell jest w większości porośnięte gęstym lasem, o średniej wysokości około 20 m. W połączeniu z skutkami klimatycznymi częstych cyklonów, wyspa jest prawdziwym naturalnym laboratorium do badań naukowych. Obecnie na Liście… UNESCO.

No i na koniec, co nieco o logistyce. Można dopłynąć, ale ważniejsze dla turysty jest lotnisko (RNL), skomunikowane z Honiara, oraz lotami 2/3 razy w tygodniu.

 

 

Przejście do następnej strony: Fidzi…

Przejście do poprzedniej strony: P.N.G.: Wyspy Miłości…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka