Arabia Saudyjska
Spis treści
Arabia Saudyjska, galeria zdjęć
Jeden z krajów Zatoki Perskiej (Morza Arabskiego), który zobaczyłem podczas 15 dniowego objazdu na przełomie listopada i grudnia 2008 roku.
Oprócz Arabii Saudyjskiej (Arabii Saudów) zobaczyłem Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Bahrajn. Szybki objazd przy udziale miejscowych biur podróży.Zwiedziłem także stolicę Rijad. Pózniej były jeszcze obiekty archeologiczne w Dir ’Alyach, oraz nadmorski Damman z muzeum ropy naftowej.
Był to okres pielgrzymek do Mekki i Medyny. Ciekawy jest zwyczaj dotyczący obowiązkowych strojów kobiet obcokrajowców. Kobieta w swoim normalnym ubraniu może przybyć tylko do hotelu, a tam musi się przebrać w czarny strój.
Poniżej zamieszczam galerię ze zdjęciami. Zapraszam także do sklepu, gdzie oferuję film z trasy.
arabia-saudyjska_011
Z Rijadu na południe. Relacja z podróży
Arabia saudyjska, z Rijadu na południe. Relacja z podróży
(na listopad 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Znów ruszyłem…, tym razem z grupką przyjaciół do Arabii Saudów. Chcemy wynajętym samochodem objechać ją dookoła, po drodze zaglądając do wszystkich najciekawszych miejsc. Pierwszym miejscem po drodze było około ćwierć milionowe Al Kharj (Al Chardż). To około 80 km na południe od Rijadu. Turysta na pewno zwróci uwagę na reprezentacyjną Wieżę Al Khairj, która między innymi na górze posiada obrotową restaurację.
Jest również dawny Pałac Króla Abdula Aziza, oraz zagadkowa 185 metrowa dziura w ziemi nazywana Falling Star lub Eyes off Al Seeh…
Droga na południe Arabii Saudyjskiej to kilkaset kilometrów pustyni z rzadkimi wsiami i miasteczkami. Zwykle na opłotkach posiadają ozdobne bramy, oraz ładne, najczęściej nowo wybudowane domostwa. Wszystko w kolorach beżowo-pustynnych. Długi przejazd czasem urozmaica np gromadka wielbłądów, prowadzona z przodu przez jeźdźca na dromaderze, a rolę pasterskiego owczarka pełni drugi opiekun stada… w samochodzie.
Humor poprawia cena benzyny: 1 litr za około 2, 30 złotego. Porównując do wody butelkowanej- 1,5 litra wody za około 2,10 złotego.
W oczekiwaniu… na karawanę.
Dzisiaj w drodze w kierunku Jemenu najpierw był Rezerwat Przyrody z Oryksami i mnóstwo samochodów obładowanych zielonym suszem. Następnie, pstryk i płowe wzgórza zniknęły na rzecz piasku wszędzie dookoła…. Wiatr zamiatał piaskiem po dobrej drodze z minimalnym ruchem…
I teraz abstrakcyjna sytuacja awarii samochodu. Chyba należałoby poczekać… przy znaku na karawanę. Sądzę jednak, że szybciej trafiłby się dromader… na pace półciężarówki.
Hima Wells lub Bir Hima, to znajdująca się na liście UNESCO, najstarsza znana stacja poboru opłat na ważnym starożytnym szlaku karawan pustynnych. Tam też znajdują się studnie mające co najmniej 3000 lat, które nadal dostarczają świeżej wody. Studnie Hima znajdują się w południowo- zachodniej Arabii Saudyjskiej, w suchym górzystym terenie, w odległości ok. 110 km od Najran. Na skałach w pobliżu można zobaczyć inskrypcje naskalne i petroglify nawet sprzed 7 tysięcy lat, które w tym miejscu pozostawiły armie i dawni podróżni.
Najran (Nadżran) jest półmilionową stolicą saudyjskiej prowincji w południowo- zachodniej części kraju. Miasto znajduje się w urokliwej górskiej dolinie, oazie, na wysokości 1300 m…
Każdy turysta popatrzy tu na 17 wieczny Pałac Aan, który zbudowano z gliny i błota.
W centrum starego miasta na pewno spodoba się Pałac Amarah, nazywany również Fortem…, oraz uliczki dookoła.
Można zajrzeć do muzeum i stanowiska archeologicznego Al Ukhdood z petroglifami, które upamiętnia między innymi spalenie 20 tysięcy chrześcijan przez jemeńskiego króla w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery.
Często spotykamy się na trasie z sympatią i życzliwością Saudyjczyków.
Przejazd do Jazan prowadził przez wysokie góry. Trudno się oprzeć ich urokowi. Nie sposób nie podziwiać kolejnych przełęczy, nakładających się widoków grzbietów górskich, tuneli, wiaduktów, serpentyn, bardzo dobrych- choć czasem bardzo stromych bocznych dróg wśród prawie bezdrzewnych, beżowo- brązowych zboczy. Oj. wiele zdjęć można zrobić na ponad 300 kilometrowej trasie. W odległości 130 km przed Jazan znajduje się cudny wąwóz Wadi Lajab. Zachwycają wysokie ściany ukształtowane przez naturę. Można tutaj tylko przyjechać własnym pojazdem, a gdy będzie to samochód z napędem na 4 koła wjedzie się w głąb wąskiej doliny. Taki samochód sprawdzi się również na tutejszych bocznych drogach, a to za sprawą wysokich garbów na jezdniach. Moją Tojotą Corolla nie raz szorowałem po nich podwoziem…
Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, z Jazan do Mekki
Z Jazan do Mekki. Relacja z podróży
Arabia Saudyjska, z Jazan do Mekki. Relacja z podróży
(na listopad 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Jazan to 130 tysięczna stolica regionu na południu Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Miasto portowe błyszczące nowymi budowlami… Po wymianie samochodu (awaria skrzyni biegów) ruszyliśmy znowu w góry do prowincji Asir.
W Al Habalah szukaliśmy Qahtani-plemienia kwietnych mężczyzn. Słyną z noszenia na głowach wieńców splecionych z ziół i kwiatów. Wioska znajduje się na zboczach pięknego kanionu na wysokości około 2400 m. … Była dostępna tylko od góry- mieszkańcy schodzili do niej po drabinie sznurowej.
Niestety ok. 30 lat temu mieszkańców wysiedlono, wioska stała się skansenem dostępnym kolejką linową i wskutek covida obecnie wszystko jest nieczynne…
200 tysięczne Abha, stolica Asiru leży w saudyjskich górach Dżabal al- Hidżas. To płaskowyż na wysokości 2200 m, na który trzeba się wspinać malowniczymi, choć bardzo krętymi drogami. Nowe budownictwo zaciekawia, zwłaszcza, że tutaj… jest rześko w porównaniu do ukropu na niżej położonych terenach. Poranny spacer w centrum miasta przy Muzeum Regionalnym i meczecie przerwało nagłe pojawienie się trzech wypasionych samochodów. Dwa samochody całkowicie zablokowały ruch na 4 pasmowej jezdni, wyskoczyli ochroniarze i zaprosili mnie wraz z koleżankami w pobliże trzeciego pojazdu. Tam poznałem jego eksc. gubernatora prowincji Asir wielkiego księcia Turki bin Talal bin Abdulazis Al Saud. Ten bardzo sympatyczny bliski krewny saudyjskiego króla chciał… nas poznać… Dalszą podróż przez Asir rekomendowli nam jego urzędnicy, umawiając w kolejnych atrakcjach turystycznych… Dzięki nim po wjechaniu prawie na szczyt najwyższej tu góry Al Soudah, zboczyliśmy do cudnego małego Heritage Muzeum w Ajlahil. Niestety, nie mogliśmy skorzystać z wipowskiego zaproszenia do wydłużenia postoju w Abha…
Ludzie Kwiatów w Rijal Almaa
Ridżal Almaa to wieś w saudyjskim Asirze, zagubiona gdzieś tam daleko w górach, do którego z Abhy trzeba zjechać w pionie ok. 2000 m w dół, po niezwykle stromych bardzo niebezpiecznych serpentynach.
W starożytności wieś była naturalnym przejściem pomiędzy Jemenem i świętymi miejscami Islamu- Mekką oraz Medyną…, tym samym centrum handlowym. Rial Alma posiada 60 kaskadowo zbudowanych domów z kamienia, gliny i drewna. Ich fasady z białymi oknami wyróżniają się. Mieszkający tu mężczyźni plemienia Qahtani, nazywają swoje domy fortecami, a sami są nazywani kwietnymi ludźmi, wskutek dwu tysiącletniej tradycji noszenia na głowach kolorowych wianków z ziół i kwiatów. Obecnie wioska jest amfiteatralnym skansenem z mini muzeum (20 SAR), w której corocznie odbywa się turystyczny festiwal „Kwietnych mężczyzn”.
Na pewno Rijal Alma jest jedną z głównych saudyjskich atrakcji turystycznych.
Zwiedzając Arabię… w drodze do Al Baha koniecznie trzeba zajrzeć do starożytnej wioski Ain. To 49 zabytkowych czterystu letnich domostw z marmuru i gliny, które nazywane są „marmurową wioską”. Domy od jedno do czteropiętrowych zbudowano na wzgórzu, z oazą u jego podnóża. A wszystko we wspaniałej panoramie wysokich gór.
1,5 milionowe miasto Mekka wg wyznawców islamu jest miejscem narodzin Mahometa (571 r.), oraz miejscem objawienia tzw. sur mekkańskich. Od 630 roku n.e. jest celem pielgrzymek wszystkich muzułmanów z całego świata. Corocznie odwiedza Mekkę około 10 milionów turystów. Jest najważniejszym centrum religijnym i najświętszym miastem muzułmanów, dostępnym jednak tylko dla wyznawców tej religii.
Jadąc z Taif do Dżuddy droga prowadzi po obwodnicy Mekki. Zauważyłem napis kierujący nie wyznawców na obwodnicę i tam pojechaliśmy. Jednak wskutek robót drogowych przypadkowo skręciłem w inną drogę, wskutek czego wjechałem do Mekki, sądząc, że jestem w którymś z ościennych osiedli. Połapałem się i zawróciłem z powrotem, gdy zobaczyłem policjantów blokujących wjazd do ścisłego centrum z meczetem Al Haram i słynną Al Kaba.
Tak, że drogi czytelniku, nie pokażę jak w/w wyglądają ( nie jestem wyznawcą islamu). W mieście podobał mi się kompleks hotelowy z bardzo wysokim budynkiem w kształcie wieży zegarowej Abradż Al Bajt (601 metrów- trzeci pod względem wysokości budynek świata), oraz Brama Mekki, zwana też Bramą Koranu, nad autostradą od strony Morza Czerwonego.
Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, z Dżubby do Medyny
Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe
Z Dżubby do Medyny. Relacja z podróży
Arabia Saudyjska, z Dżubby do Medyny. Relacja z podróży
(na listopad 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Leżące nad Morzem Czerwonym, obecnie 3,5 milionowe miasto Dżubba (Dżedda), nabrało znaczenia po połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery, kiedy to do pobliskiej Mekki zaczęli napływać pielgrzymi.
Stare miasto w Dżeddzie jest perełką kandydującą do listy UNESCO, ale taką, która wymaga kapitalnego remontu. Mnóstwo starych domostw osmańskich zbudowanych z kamienia z rafy koralowej, z oknami przysłoniętymi muszarabi, przez które można patrzeć nie będąc widzianym. Znajduje się w nim również meczet Al Shafi z połowy XIII wieku.
Dżubba to nie tylko droga do Mekki, lecz jej położenie w sercu Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Widać w niej wiele inwestycji. Tutaj zauważyłem trwającą od 9 lat budowę Jeddah Tower, która ma mieć… 1000 m wysokości. Na ulicach spotkasz przedstawicieli wielu nacji (przyjezdni pracownicy). Na przykład najczęściej jadam typowe dania hinduskie…
Medyna, to inaczej „miasto proroka”. Tutaj schronił się Mahomet w 662 roku n.e. po opuszczeniu Mekki. Obecnie ponad milionowe miasto, z drugim co do świętości meczetem dla wyznawców islamu. To święte miasto muzułmanów dopiero od niedawna przyjmuje turystów innych wyznań.
Jadąc z Dżubby to prawie 450 km bardzo dobrą autostradą, po której na przemian ścigałem się z burzami piaskowymi lub deszczem z piorunami. W końcu pośród gór pokazało się miasto. Zajrzeliśmy do dwóch meczetów… Niżej meczt Quba. Ten najciekawszy pokażę później. Miasto jest najciekawsze dookoła niego (same hotele).
Meczet Proroka w Medynie odwiedza co roku około 2 miliony pielgrzymów. W Medynie znajdują się groby, w których pochowano Mahometa i jego córkę Fatimę, a miasto stało się drugim po Mekce świętym miejscem islamu.
Meczet zajmuje centrum miasta i jest dookoła otoczony reprezentacyjnymi hotelami. Dziedziniec wokół świątyni nakryty został ozdobnymi „parasolami”. Strażnicy w licznych bramach wejściowych zachęcają do wejścia i nie zauważyłem aby zabraniali wstępu innowiercom. Nie widziałem też anglojęzycznych napisów zabraniających wstępu, choć podobno oficjalnie do meczetu mogą wejść tylko muzułmanie.
Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, Al Ula…
Przejście do poprzedniej relacji: Z Jazan do Mekki,
Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe
Al Ula... Relacja z podróży
Arabia Saudyjska, Al Ula… Relacja z podróży
(na listopad 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Pustynne krajobrazy prawie 400 km trasy z Medyny do Al Ula nie nudziły monotonią. Góry w kolorach beżowo czekoladowych, lotne piaski diunami wspinające się na zbocza, oazy… Trafiały się i wielbłądy na drodze, czy znaki drogowe zabraniające jazdy podczas określonego poziomu wody na jezdni… Tutaj okolice zachęcały do foto stopów.
Al Ula to pradawna oaza na szlaku karawan handlujących kadzidłem i mirrą. Historią sięga początków naszej ery. Ze starego miasta zachowały się ruiny domostw, budowanych z cegieł powstałych z mieszanki gliny ze słomą. W mieście jest główną atrakcją turystyczną, gdyż przez środek poprowadzono turystyczny deptak z mnóstwem sklepików, restauracyjek, a wszystko to jest otoczone wspaniałą górską panoramą w niezwykłych kolorach.
Hegra, podobnie jak jordańska Petra, była pradawnym miastem na szlaku karawan w kierunku Morza Śródziemnego i Mezopotamii. Później podbili ją Rzymianie, a handel przeniósł się na morze i to był kres jej istnienia. Natomiast Hegra dzisiejsza, to znajdujące się na liście UNESCO pozostałości po grobowcach Nabatejczyków z I-go wieku p.n.e. oraz I-go naszej ery. Znajduje się w odległości około 25 km na północ od Al Ula. Można ją zwiedzić wyłącznie w ramach trzy godzinnej autobusowej wycieczki (95 SAR).
Jabal Ikmah znajduje się w pobliżu oazy Al Ula. Przyjeżdża się tam obejrzeć inskrypcje naskalne i grobowce u podnóża wspaniale kolorowego zbocza górskiego.
Pochodzą, aż sprzed 2800 lat. Zostały wykute w różnych językach przed powstaniem języka arabskiego. Mnie tam urzekały głównie góry.
Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, Z Tabuk…
Przejście do poprzedniej relacji: Z Dżubby do Medyny,
Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe
Z Tabuk do Sakaka i Jubbah. Relacja z podróży
Arabia Saudyjska, z Tabuk do Sakaka i Jubbah. Relacja z podróży
(na listopad 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
W drodze z Al Ula do Tabuk każdy turysta będzie podziwiał mijane widoki. Przepiękne i ciągle zmieniające się kształty, kolory od płowych po czerwone, brązowe… do czarnych, a jeżeli doda się do tego oświetlenie zachodzącego słońca, to nie będziesz się złościł nawet na wielbłądy na jezdni…
W pół milionowym Tabuk, w oazie na saudyjskim północnym zachodzie, zabytkiem praktycznie jest tylko Forteca Tabuk. Potem skończyła mi się Arabia… i skręciłem na wschód, by po około 450 km szybkiej jazdy przez pustynię (do 120…) dojechać do kolejnej oazy z miastem Dumat al Jandal. Ta starożytna oaza leży na skrzyżowaniu dawnych szlaków handlowych i sięga historią X wieku p.n.e. W centrum znajduje się ładnie odrestaurowany Zamek(Forteca Marid z I wieku n.e., a za nią ruiny dawnego miasta. Warto tu zajrzeć również do starego meczetu Umara, oraz pod miastem nad Jezioro Dumat…
Sakaka jest stolicą prowincji Al Dżauf w północnej Arabii. Położona jest w oazie na pustyni Wielki Nefud. To pradawny szlak karawan wiodący w kierunku Morza Śródziemnego. Podobała mi się tam mała cytadela Za’abil z I wieku n.e., choć obecny kształt zawdzięcza budowniczym sprzed dwóch wieków. Otoczona jest resztkami starówki i miastem Sakaka.
Drugą ciekawostką tego miasta są Kolumny Al Rajajil sprzed ok. 6 tysięcy lat. Nic nie wiadomo o ich pochodzeniu. To takie tutejsze Stonehenge…
Natomiast Jubbah, to prawie środek niesamowitej, pomarańczowej (tlenek żelaza), w większści piaszczystej i rozległej pustyni Nefud. Oaza słynie z obfitości wody oraz rolnictwa. Obok niej znajduje się Jebel Umm Sanman- rysunki naskalne sprzed 12 tysięcy lat, które zostały wpisane na listę UNESCO. Niektóre z płaskorzeźb przedstawiają sceny z polowań, mężczyzn w nakryciach głowy, różne zwierzęta, co świadczy o zmianach klimatu i o tym, że wtedy te tereny nie były pustynią.
Jak sądzicie, co może być w Arabii Saudyjskiej tematyką pomników, takich popularnych, przy bramach wjazdowych do miast, rondach?
Oczywiście poza postaciami władców kraju, czy tematyką religijną, gdyż trzeba tu nie zapominać o tym, że zwiedza się państwo religijne.
Jadąc dookoła kraju przez kilka tysięcy kilometrów, wpadło mi kilka w obiektyw, oczywiście, jeżeli zdążyłem je w czasie jazdy sfotografować.
Zapamiętałem kilka: worek na płyny z całej skóry zwierzęcia, talerz z owocami, zestaw do herbaty, podstawka pod kadzidła, pióro nad zeszytem, czy kurek z wodą nad wiadrem…
Najbardziej zaś zaskoczył mnie, taki z szaleńczą jazdą dżipami po pustynnych diunach, w czym wydają się gustować tutejsi mężczyźni.
Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, z Ha’il…
Przejście do poprzedniej relacji: Al Ula…
Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe
Z Ha’il w stronę Rijadu. Relacja z podróży
Arabia Saudyjska, z Ha’il w stronę Rijadu. Relacja z podróży
(na listopad 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
W 600 tysięcznym mieście Ha’il i prowincji o tej samej nazwie, znajduje się saudyjskie rolnictwo…
Przejeżdżając, postanowiliśmy tu przenocować i zwiedzić główne zabytki. Jest ich kilka: pałace, zamki Aja i Barzan, fort Airif, twierdza Qishlah… i reprezentacyjny meczt Al Rayhi. Podobała mi się właśnie odrestaurowana, imponująca Twierdza Qishlah.
Miasteczko Faid znajduje się w kierunku południowym od Hail. Warto zajrzeć po drodze, aby rzucić okiem na historyczne centrum ze studnią do zbierania wody, oraz Pałac(Fort Kharash.
Burajda to duże, nowoczesne, ponad 600 tysięczne miasto w oazie, w saudyjskiej krainie Nadżd. Jednocześnie stolica prowincji Al Kasim. Podoba mi się ogromna kula nad budynkiem muzeum…
Wioska Ushaiger jest piękna i atrakcyjna turystycznie. To jedno z najstarszych starożytnych miast regionu, który był głównym przystankiem dla pielgrzymów przybywających z Kuwejtu, Iraku i Iranu, aby odprawić Hadżdż lub Umrah. Obecnie jej znaczenie polega na tym, że jej stare budynki z błota są nadal nienaruszone. Podobał mi się stareńki meczet Fulaigiyeh oraz wąziutkie uliczki…
Powoli zaczyna mi brzydnąć danie z kurczkiem jadanym z ryżem. To na zdjęciu jest daniem dla czwórki.
Ostatni dzień jazdy samochodem w kierunku Rijadu, rozpoczął się krótkim stopem w 27 tysięcznym miasteczku uniwersyteckim Shakra. Zaraz na wjeździe strzeliłem fotkę pomnikowi z ręką trzymającą filiżankę. Potem było jeszcze kilka osad i … pustynne diuny porozjeżdżane kołami dżipów.
Zamierzaliśmy w miasteczku Sadus zboczyć do urwiska skalnego nazywanego Krańcem Świata, jednak okazało się niedostępne w tym miejscu. Za to dotarliśmy do Tamy Sadus, przy której przebywało stadko czarnych wielbłądów- wody nie było.
Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, Rijad.
Przejście do poprzedniej relacji: z Tabuk do Sakaka i Jubbah
Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe
Rijad. Relacja z podróży
Arabia Saudyjska, Rijad. Relacja z podróży
(na listopad 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Twierdzę Al Dirija na przedmieściach Rijadu wpisano na Listę… UNESCO. Obecnie Królestwo Arabii Saudyjskiej w ramach „programu 2030” prowadzi jej gruntowny remont i modernizację. Ten program to zamiar zmniejszenia uzależnienia gospodarczego kraju od zysków z wydobycia ropy. Dla mnie wszystko „cacy”, tylko obecnie wyłączono wjazd do całej dzielnicy i mogłem ją podziwiać tylko z zewnątrz.
No i zakończyłem z moimi koleżankami objazd Arabii Saudyjskiej dookoła. Przejechaliśmy wynajętym samochodem niecałe 6000 kilometrów przez saudyjskie góry i różnobarwne pustynie…
To piękny kraj, któremu warto podczas zwiedzania poświęcić więcej czasu. Spotkacie tu mnóstwo zabytków, od najstarszych po super wieżowce w centrum Rijadu i zawsze w towarzystwie uśmiechniętych, przyjaznych Saudyjczyków. Na zdjęciach nowoczesne centrum stolicy kraju. Wieżowiec z korytarzem poprzecznym u góry to Wieża Kingdom, którą potocznie nazywają otwieraczem do butelek…
Być na Krańcu Świata…
The Edge off the World (Kraniec Świata), jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Arabii Saudyjskiej, otrzymało nazwę od rozległego widoku horyzontu, oferowanego ze szczytu 300 metrowych klifów. Jest to część długiej skarpy Tuwaig, a wszystko znajduje się na północny zachód od Rijadu w odległości od 50 do około 120 km. Ze szczytu klifów na równinie widać suche rzeki i starożytną drogę dawnych karawan. Można na klifach spędzić czas w różnoraki sposób. My wybraliśmy 6 godzinną wycieczkę z Rijadu, którą połączono z piknikiem, z widokiem na rozgwieżdżone niebo z księżycem w pełni i łuną świateł ponad 5 milionowej stolicy kraju.
Pożegnania nadszedł czas, jak w piosence harcerskiej. Ja żegnam kraj Saudyjczyków po ponad dwu tygodniowej podróży, kraj 6,5 razy większy od Polski, z prawie 32 milionami mieszkańców. Kraj pustynny, z roślinnością tylko w oazach, gdzie żyją głównie z wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej (posiadają 25-30% światowych zasobów). Rządzi tu monarcha absolutny według praw szariatu, dominuje islam sunnicki… i z ciekawostek, za przestępstwa przeciwko tej religi karze się chłostą, obcinaniem kończyn, lub egzekucją… Obyczajów odmiennych od naszych przyzwyczajeń występuje znacznie więcej, począwszy od praktycznie powszechnego zasłaniania twarzy kobiet…
Zakończyliśmy zwiedzanie stolicy wypadem na 77 piętro „otwieracza do butelek” (można wjechać na 99-e, ale tego dnia zamknięte), obejrzeliśmy zabytkowy Fort Masmak, zajrzeliśmy do Muzeum Narodowego i poszwendaliśmy się po bazarach. Podobał mi się posiłek w stylowej restauracji Najd Village. To papu na zdjęciu serwują dla dwóch osób, my nie zjedliśmy w… czwórkę.
Załączam także mapkę całej trasy.
Przejście do następnej relacji: Katar dookoła.
Przejście do poprzedniej relacji: z Z Ha’il w stronę Rijadu
Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe
film Z Rijadu na południe
film Z Jazan do Mekki
film Z Dżubby do Medyny
film Al Ula
film Tabuk, Sakaka, Jubbah
film Z Hail w stronę Rijadu
film Rijad