Ćottogram oraz Parshuram Upazila, relacja z podróży

Ćottogram, dawniej Ćittagong…) – miasto w południowo-wschodnim Bangladeszu, w pobliżu ujścia rzeki Karnaphuli do Zatoki Bengalskiej. Liczy prawie 4 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości, za to największym portem kraju. W ciągu wieków rządzili tutaj Sułtani z Delhi, Wielcy Mogołowie, Portugalczycy i Brytyjczycy. Po tych ostatnch pozostał ruch lewostronny.

Miasto było pierwszym stopem w Bangladeszu. Jest, jakby to powiedzieć, przemysłowe, rozwlekłe, zatłoczone i … takie nijakie, poza niewątpliwym folklorem wynikająm z galimatiasu na ulicach, gdzie każdy jedzie jak może, z trąbieniem i slalomem riksz pomiędzy większymi pojazdami. Z zabytków odnotowałem cmentarz żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej z okresu II wojny światowej.

 

 

Parshuram Upazila

Zaglądając w obecnej podróży do zakamarków Bangladeszu, odwiedziłem Parszuram (fon.). Cóż… miejsce takie sobie- po prostu bangladeska super egzotyka, co faktycznie tu oznacza trochę jak podróż w „maszynie czasu”. Mógłbym się tutaj długo rozwodzić nad… poszczególnymi obrazkami, ale nie traktuję tych wpisów jako … książki.

Sądzę, że najlepiej określić je encyklopedycznie: Parshuram ( bengalski : পরশুরাম ) to miasto i gmina w dystrykcie Feni w dywizji Chittagong w południowo-wschodnim Bangladeszu. Jest to siedziba administracyjna i centrum miejskie Parshuram Upazila- liczące sobie około 180 tys. mieszkańców .

 

 

 

Przejście do następnej strony: Bangladesz Tangail i Bogura

Przejście do poprzedniej strony: Bangladesz Dahagram- Angarpota

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka