Dahagram- Angarpota, relacja z podróży

Dahagram-Angarpota jest ciekawym miejscem na pograniczu Indyjsko-bangladeskim, gdyż to enklawa Bangladeszu w Indiach (około 17 000 mieszkańców). Kiedyś enklaw było więcej. Obecnie Dahagram – Angarpota jest jedyną pozostałą enklawą Bangladeszu, po rozwiązaniu problemu enklaw Indie – Bangladesz w 2015 roku.

Enklawa jest połączona z Bangladeszem kontynentalnym korytarzem Tin Bigha o długości 200 metrów, do którego dostęp znajduje się w bangladeskim Patgram Upazila. Otacza ją indyjski dystrykt Cooch Behar. Rzeka Teesta (Tista) płynie po jej zachodniej stronie.

Kontrolę nad korytarzem sprawują Indie, a ludność enklawy zamieszkuje w dwóch wioskach: Dahagram i Angarpota. Korytarz pozostaje otwarty przez 23 godziny dla mieszkańców Bangladeszu w enklawie, aby mogli dostać się na kontynent. Korytarz jest zamykany codziennie na godzinę, aby służby bezpieczeństwa granicznego Indii mogły wywiesić na nim indyjską flagę.

Jest to miejsce dość trudne do dotarcia (bo przekroczenie granicy-wizy… i powrót, oraz sam dojazd). Ja dojechałem ekspresowo taksówką.

 

 

Przejście do następnej strony: Bangladesz Cottogram…

Przejście do poprzedniej strony: Indie, Mizoram oraz Tripura

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka