Filipiny: Balabac I Puerto Princesa. Relacja z podróży

Balabac island

Rozpoczynam wyprawę po odległych, niezbyt turystycznych zakątkach Filipin.

Wyspy Balabac znajdują się na południowym krańcu wyspy Palawan. Jest najbardziej wysuniętą na zachód na Filipinach. Tylko Cieśnina Balabac oddziela od Sabah w Malezji.

Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Puerto Princesa. Pokazuję jak się dostać na Wyspę Balabac. Trzeba pojechać mini busem do Rio Tuba (wcześnie rano, ok.5g). Na molo znajdzie się łódź pasażerska, kursująca na Balabac lub Bataraza (przesiadka po drodze). Odpływają gdy napełnią się pasażerami i pozwoli pogoda (ok.11-12.00). Po przyjeździe zarezerwuj sobie miejsce, lokalsi kładą swoje torby… Powrót: codziennie odpływa z wysp Balabac kilka łodzi (6-6,30), można u swojego kapitana zarezerwować miejsce. W Rio Tuba możesz wsiąść do promu z powrotem do Puerto Princesa (zatłoczony).

Wyspa Balabac jest domem dla różnych gatunków endemicznych . Jest domem dla ptaków, takich jak szary gołąb cesarski ( Ducula pickeringii ), kakadu filipińska ( Cacatua haematuropygia), niebieskogłowy rakietogon ( Prioniturus platenae ) i dzioborożec palawański ( Anthracoceros marchei). Jeleń filipiński , podgatunek jelenia większego ( Tragulus napu ), występuje tylko na tej wyspie.

Wyspę zamieszkuje Molbogs – muzułmańska grupa tubylców, którzy utrzymują się z: rolnictwa, rybołówstwa i handlu wymiennego z pobliskimi centrami targowymi. Trudno nie wspomnieć o bajernej egzotyce wiosek, plaż, czy morskich stworów w wodzie, oraz u rybaków.

 

 

Puerto Princesa, Palawan

Do Puerto Princesa, ponad 150 tysięcznego miasta na filipińskiej Wyspie Palawan, przyjeżdża się dla urody jej plaż, wysepek na tle zielonych gór, oraz aby popłynąć Podziemną Rzeką Saint Paul (ok.70 km, na Liście… UNESCO). Ja połączyłem wypad do Parku Narodowego z rzeką, z dwoma cudnymi wysepkami w Zatoce Honda.

Podziemna Rzeka jest zasolona, gdyż podlega morskim pływom. Można nią popłynąć przez 1,2 km od strony jej ujścia do morza. Ograniczają ilość turystów do 600 dziennie. Dodatkowym ograniczeniem jest stan morza, gdyż do rzeki trzeba dopłynąć od strony morskiej. Fotografować rzekę można praktycznie tylko z zewnątrz (ciemno). Najlepiej wykupić całodzienną wycieczkę.

 

 

Przejście do następnej strony: Filipiny Mindanao

Przejście do poprzedniej strony: Bangladesz Tangail i Bogura

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka