Polillo, Laoag, Lubang i Busuanga, relacja z podróży

Polillo Island

Polillo, kolejna wyspa, która jest moim przystankiem w rajskich Filipinach, a konkretnie to północno-wschodni region archipelagu filipińskiego. Jest największą z 27 wysp i wysepek wchodzących w skład Polillo, grupy wysp położonych w zatoce Lamon u północno-wschodniego wybrzeża wyspy Luzon.

Podpowiadam zainteresowanym jak tam dotrzeć. Najpierw ze stolicy czymś na wschodnią stronę wyspy: autobus, minibus, samochód, do Infanta i potem prom/ łódź pasażerska na Polillo Island (np. Burdeos Port, około 3,5 g).

W połowie XVI wieku na wyspę przybyli Hiszpanie i zbudowali kaplicę… Obecnie zamieszkuje tutaj 65 tysięcy Filipińczyków.

Z ciekawostek. Wyspa jest domem dla niektórych zagrożonych i endemicznych zwierząt na świecie. Wśród nich jest jaszczurka monitora Graya, lub lokalnie znana jako „ Butaan”- krewna warana / smoka z Komodo.

Jeśli chodzi o klimat, wyspa otrzymuje mniej opadów przez cały rok. Z tego powodu nadaje się do upraw, takich jak orzechy kokosowe, ryż, banany i rośliny okopowe.

 Polillo to wyspa, a jeśli chodzi o wyspę, jest jedna rzecz, którą każdy chciałby zobaczyć: plaża! Polillo to wiele pięknych plaż na Filipinach. Piaski i wody wysp Patnanungan, Jomalig i Balesin to tylko niektóre ze wspaniałych plaż, gdzie warto zajrzeć. Rafy koralowe i życie morskie wokół wysp sprawiają, że jest to idealne miejsce do snorkelingu i nurkowania.

 

 

Laoag

Na północno-wschodnim krańcu największej filipińskiej wyspy Luzon, znajduje  się 95- tysięczne Laoag. Jest stolicą prowincji Ilocos Północny i leży przy ujściu rzeki o tej samej nazwie do Morza Południowochińskiego. Lecąc samolotem pod skrzydłami przesuwały się góry, oraz nieliczne pola tarasowe. Miasto jest takie sobie, czyste i z niezwykle niskimi trójkołowcami motocyklowymi.

Właziłem do nich, rozwesejając kierowców,  kuna, prawie na czworakach. Cóż poradzę na to, że oni zwykle sięgają mi do ramion…

Zabytkiem głównym jest wieża dzwonnicy kościoła z końca XVI wieku.

Ciekawszym znacznie, jest położone w odległości około 80 km miasto Vigan (48 tysięcy mieszkańców). Jego dzielnicę kolonialną wpisano na Listę… UNESCO. Istnieje dogodny dojazd autobusami…(2-3 godziny).

To miejsce bardziej mi się podobało, choć było celem krótkiej wycieczki. Naśladowcom podpowiadam,  że kursują tu dwie linie autobusowe…Jedyną różnicą jest cena biletu…(o ok. pół dolara USD). Zaplaciłem tańszą wersję (3 USD), ale tylko dlatego, że odjazd nastąpił bliżej w centrum, k. Parlamentu Prowincji (to zaraz za długaśnym mostem, patrząc od strony lotniska). Nawiasem mówiąc, śliczne Vigan też posiada lotnisko…

 

 

 

Lubang Island

Wyspa Lubang jest największą wyspą w Grupie Wysp Lubang , archipelagu leżącym na północny zachód od Mindoro na Filipinach. W grupie jest siedem wysp. Największą osadą jest miasto Lubang, północno-zachodnim krańcu wyspy. Koło niego mieści się Port Tilik (13 km od centrum Lubang). Grupa wysp Lubang, na którą składa się wszystkie siedem wysp, jest geograficznie odrębna od jakiegokolwiek lądu, co czyni ją biologicznie wyjątkową – i jednocześnie zagrożoną. Wyspy są rozważane do objęcia patronatem UNESCO .

Tradycyjnie pokazuję chętnym jak się tutaj dostać.  Promem z Manila Port Ferry do Tilik, lub lądem do Calatagan, i potem promem do Bayan ng Lubang-całość (ok 180 km, 5,5godziny).

Z ciekawostek… Hiszpanie zbudowali fort Bastion San Vicente, na zachodnim krańcu wejścia do portu Tilik.

Ale największą sensacją tutaj jest sprawa z czasów końca II Wojny Światowej, a mianowicie ukrywania się w dżungli Hiroo Onoda, oficera armii japońskiej. Po zakończeniu wojny angażował się w ciągłą, śmiertelną wojnę partyzancką przeciwko Stanom Zjednoczonym, a później przeciwko żołnierzom Filipin i policji paramilitarnej. Pomimo ulotek zrzucanych przez samoloty w jego kryjówce, stanowczo wierzył, że wojna jeszcze się nie skończyła. W marcu 1974 roku został oficjalnie zwolniony ze służby, 29 lat po zakończeniu wojny…

 Nakręcano filmy na ten temat „Wojna Onody” i „Onoda”(ten drugi z 2021 roku).

 

 

Busuanga Island

Busuanga, jest największą wyspą w grupie wysp Calamian w prowincji Palawan na Filipinach . Wyspa Busuanga jest drugą co do wielkości wyspą w prowincji, po wyspie Palawan (890 km2 i 74 tys. mieszkańców). Wyspa znajduje się w połowie drogi między wyspami Mindoro i Palawan w sąsiedztwie Morza Południowochińskiego i Morza Sulu. Na południe od wyspy znajdują się dwie inne główne wyspy grupy Calamian: wyspa Culion i wyspa Coron. Mnie najbardziej zaciekawiła Czarna wyspa w sąsiedztwie Busuanga: plaże i jaskinia…

Wyspa Busuanga jest znana jako miejsce do nurkowania rekreacyjnego, ze względu na japońskie wraki z czasów II wojny światowej, które zostały zatopione 24 września 1944 r. przez bombardowania amerykańskiej marynarki w zatoce Coron, naturalnym kotwicowisku koło miasta Coron.

I tradycyjnie, jak się dostać?. Tutaj stosunkowo prosto i szybko, bo za niewielkie pieniądze regularnymi samolotami z Manili do Busuanga.

 

 

Przejście do następnej strony: Wietnam…

Przejście do poprzedniej strony: Legazpi…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka