Wyspa Mindanao, relacja z podróży

Davao, Wyspa Mindanao

Davao jest około 1,2 mln miastem nad Morzem Filipińskim na południowo- wschodnim krańcu Wyspy Mindanao. Pierwszy przybył tutaj Don Jose Oyanguren na czele hiszpańskiej ekspedycji, który po pokonaniu tubylców założył osiedle. Prawdziwy rozwój tych ziem nastąpił z początku XX wieku, po przybyciu osadników amerykańskich i japońskich.

Obecnie miasto żyje z przemysłu i turystyki,  a port morski Davao obsługuje wywóz manilii, kopry, drewna i owoców tropikalnych…

Zajrzałem do centrum z budynkami rządowymi, w których sąsiedztwie znajduje się Katedra Świętego Piotra. Na placu przed budynkiem ratusza trwały przygotowania do koncertu rozpoczynającego Dni Davao. Zakończą się bajerną paradą … za dwa tygodnie. Szkoda.

Davao posiada również dzielnicę chińską

Trzeba też wiedzieć, że region poza dużymi miastami nie jest miejscem zbyt bezpiecznym- niepokoje związane z próbami oderwania muzułmańskiej Wyspy Mindanao od… katolickiej reszty kraju.

 

 

Cagayan de Oro. Mindanao

Cagayan de Oro jest miastem portowym w północnej części Wyspy Mindanao. Wędrując po drugiej co do wielkości wyspie Filipin (po Luzon), nie mogłem zwyczajnie przejechać na jej drugi kraniec… (wspomniane wcześniej problemy separatystyczne, które tutaj rozwiązują przy użyciu wojska…).

Musiałem przelatywać… poprzez stolicę Manillę, czyli zamiast niespełna godziny mam prawie całą noc…). Mindanao posiada liczne półwyspy i zatoki, jej górzyste wnętrze skrywa wulkan Apo (2975 m…). Czekając na przesiadki mam okazję podziwiać jej liczne atrakcje… na ekranie lokalnego kanału turystycznego (!!!).

 Natomiast około 600 tysięczne Cagyan de Oro żyje z przemysłu spożywczego i przetwórczego… Do miasta z lotniska jest ponad 30 km, lecz kursuje luksusowy mini bus za 4 USD (taxi za 20-a). W centrum wyróżnia się katedra metropolitarna, oraz przedziwne samochode ciężarowe przerobione na otwarte mini busy z ławkami wzdłuż paki.

 

 

Cotabato, region autonomiczny

Cotabato znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy Mindanao nad Zatoką Moro. Jest eksklawą regionu SOCCSKSARGEN, oraz znajduje się tutaj siedziba władz Autonomicznego Regionu Muzułmańskie Mindanao… Nie tak dawno trwały tam walki, obecnie spokój, więc wyskoczyłem z Davao samochodem z kierowcą… Dojazd pośród pagórków, po drodze wodospad Asik-Asik… Aparatu filmowego … nie wyjmowałem.

 

 

Przejście do następnej strony: Legazpi, Tacloban

Przejście do poprzedniej strony: Balabac…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka