Chandannagar, Dumka, Balurghat, Bodh Gaya, Nalanda, Islampur. Relacja z podróży.

Chandannagar

Chandannagar to miasto w dystrykcie Hooghly w indyjskim stanie Bengal Zachodni (w pobliżu Kalkuty). Położone na zachodnim brzegu rzeki Hooghly miasto, było jedną z pięciu osad francuskich Indii .  

Większość licznych budynków publicznych i prywatnych w mieście ma odrębny indo-francuski styl architektoniczny, podobny do stylu Pondicherry (Pudducherry) i innych byłych francuskich enklaw w Indiach. Większość z tych budynków jest w opłakanym stanie i wymaga renowacji.

Zajrzałem do niego w drodze na północ…

 

Foto 01-03

Dumka, Iharkhand

Dumka, to spokojne i zielone miasto w stanie Jharkhand w Indiach. Stało się siedzibą dystryktu i stanu. Znajduje się około 250 km na północ od Kalkuty. Dotarłem w czasie jazdy pociągiem na północ. Z Kalkuty istnieje też połączenie dobrym autobusem nocnym.

 

 

Balurhgat, Bodh Gaya, Mahabodi Temple

Potem skręciłem nieco na wschód do Balurhgat, w stanie Bengal Zachodni, w sąsiedztwie granicy z Bangladeszem. Miasto (takie sobie) zamieszkuje około 145 tysięcy osób. Przemysł spożywczy, port lotniczy… A potem znów na zachód…

Świątynia Mahabodhi – buddyjski zespół świątynny w miejscowości Bodh Gaja w stanie Bihar w północnych Indiach, zbudowano w miejscu, gdzie Budda według tradycji miał uzyskać oświecenie. Na tyłach świątyni rośnie drzewo Bodhi, będące ponoć potomkiem figowca pod którym Budda medytował.

Mahabodhi jest jednym z czterech świętych miejsc związanych z życiem Buddy. Pierwsza świątynia została zbudowana przez cesarza Aśokę w III wieku pne, a obecna pochodzi z V lub VI wieku. Jest to jedna z najwcześniejszych świątyń buddyjskich zbudowana w całości z cegły, współcześnie również miejscem pielgrzymkowym. W sumie, jednio z najbardziej świętych miejsc tej religii.

 

 

Nalanda, Ruiny Uniwersytetu

Nalanda była znanym buddyjskim uniwersytetem klasztornym w starożytnej Magadha (dzisiejszy Bihar ) w Indiach. Uważany przez historyków za pierwszy na świecie uniwersytet stacjonarny i jeden z największych ośrodków nauki w starożytnym świecie. Działał od 427 do 1197 n.e. i odegrał istotną rolę w promowaniu mecenatu nad sztuką i naukowcami w V i VI wieku n.e., w okresie, który od tego czasu został opisany przez uczonych jako „ złoty wiek Indii ”.

Nalanda była trzykrotnie niszczona, ale odbudowywana tylko dwa razy. Po splądrowaniu i zniszczeniu przez armię z Sułtanatu Delhi ok.  1202 n.e. ostatecznie została całkowicie porzucona i zapomniana aż do XIX wieku…

Znajduje się około 80 kilometrów od wcześniej odwiedzonego Bodh gaya – innego ważnego buddyjskiego miejsca w Bihar. Wpisano ją na Listę UNESCO. Krótki stop po drodze…

 

 

Islampur, West Bengal

W drodze do regionów indyjskich za Bangladeszem zatrzymałem się w Islampur, 55 tysięcznym mieście  w indyjskim stanie Bengal Zachodni…

 

 

Przejście do następnej strony: Indie – Z Tezpur do Dirang

Przejście do poprzedniej strony: Indie Yanam…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka