Chandigarth, Dholavira, Sanchi, Bhimbetka. Relacja z Podróży.

Pałac Zgromadzenia (Palace of assembly), Chandigarth

              Znajdujący się na Liście… UNESCO Pałac Zgromadzenia, to budynek zgromadzenia ustawodawczego w Chandigarh w Indiach. Został zaprojektowany przez modernistycznego architekta Le Corbusiera. Jest częścią Kapitolu, który obejmuje Zgromadzenie Ustawodawcze, Sekretariat i Sąd Najwyższy.

Po podziale Pendżabu w 1947 r. po uzyskaniu niepodległości przez Indie, podzielony Pendżab wymagał nowej stolicy w celu zastąpienia Lahore, które znalazło się w Pakistanie. Indyjski Premier Jawaharlal Nehru zlecił Le Corbusierowi zbudowanie nowego miasta dla stolicy indyjskiego Pendżabu. Tym miastem został Chandigarh. Nehru pragnął, aby projekt miasta był „nieskrępowany tradycjami przeszłości, symbolem wiary narodu w przyszłość”. Następnie Corbusier i jego zespół zaprojektowali nie tylko w/w kompleks, ale wszystkie główne budynki w mieście, aż po klamki w urzędach publicznych. Budowę rozpoczęto w 1951 r., a zakończono 11 lat później w 1962 r.

Obecnie wiele budynków w Chandigarh uważa się za arcydzieła modernizmu, choć większość z nich jest zaniedbana.

 

 

Dholavira- miasto harappańskie (Khadir Bet Island)

Starożytne miasto Dholavira, jedno z centrów cywilizacji harrapańskiej, znajduje się na suchej wyspie Khadir, na Jeziorze Rann of Kutch w indyjskim stanie Gujarat. Zamieszkały był od ok. 3000-1500 pne. Obecnie znajdujące się na Liście… UNESCO stanowisko archeologiczne, jedna z najlepiej zachowanych osad miejskich z tego okresu w Azji Południowo-Wschodniej. Obejmuje ufortyfikowane miasto i cmentarz.

Dwa sezonowe strumienie dostarczały wodę do otoczonego murami miasta, które obejmuje silnie ufortyfikowany zamek i teren ceremonialny, a także ulice i różne domy, świadczące o warstwowym porządku społecznym. Wyrafinowany system zarządzania wodą pokazuje pomysłowość ludu Dholavira w walce o przetrwanie i rozwój w trudnych warunkach…

 

 

 Buddhist Monuments at Sanchi

Sanchi to kompleks buddyjski, słynący z Wielkiej Stupy, na wzgórzu w mieście Sanchi w stanie Madhya Pradesh w Indiach. Znajduje się około 23 km od miasta Raisen , siedziby dystryktu i 46 km na północny-wschód od Bhopalu, stolicy stanu Madhya Pradesh.

Trochę o dojeździe (niezbyt skomplikowany): najbliższe lotnisko to Bhopal . Pociągi są dostępne z Bhopalu i Rani Kamlapati do stacji kolejowej Sanchi. Autobusy są dostępne z Bhopal i Vidisha.

Dzisiejsze pomniki w Sanchi obejmują serię buddyjskich zabytków, począwszy od okresu Imperium Mauryjskiego (III wiek pne), a kończąc na około XII wieku n.e. Jest to prawdopodobnie najlepiej zachowany zespół zabytków buddyjskich w Indiach. Najstarszym, a zarazem największym zabytkiem jest Wielka Stupa, zwana też Stupą nr 1, zbudowana początkowo za panowania Maurów i ozdobiona jednym z Filarów Ashoki…

 

 

Schroniska skalne Bimbetka

Do miejsca z Liście… UNESCO o nazwie Skalne schroniska Bhimbetka przyjeżdża się dla wyrytych w skale rysunków, prehistorycznych dzieł ludzi. Są one formą przed literackich symboli, używanych od około 10-go tysiąclecia p.n.e. do czasów współczesnych.

Znajdują się u podnóża gór Vindhyan w indyjskim stanie Madhya Pradesh. Pośród masywnych skał z piaskowca, nad gęstym lasem, znajduje się pięć skupisk naturalnych schronisk skalnych, na których znajdują się malowidła, które wydają się pochodzić z okresu od mezolitu (środkowy okres epoki kamienia) do okresu historycznego.

Tradycje kulturowe mieszkańców dwudziestu jeden wsi przylegających do stanowiska są bardzo podobne do tych przedstawionych na malowidłach naskalnych.

 

 

Przejście do kolejnej relacji: Indie: Pattadakal, Pavagada, Kuppam, Mahe.