Indie: Madurai, Rameswaram. Relacja z podróży.

Madurai

Maduraj– miasto w południowej części Indii, znajduje się w stanie Tamil Nadu, nad rzeką Wajhaj. Około 2 mln mieszkańców i ważny węzeł komunikacyjny na szlaku prowadzącym na Cejlon. Dla mnie był przystankiem po drodze.

Podobał mi się wieczorny rozgardiasz knajpkowo- sklepowy w okolicy stacji kolejowej Maduraj Junction.

Mają tutaj religijne i kulturowe centrum Tamilów, czyli kompleks świątynny Minakszi, poświęcony Śiwie i jego małżonce, Parwati w legendarnym miejscu ich ślubu. Do głównej budowli prowadzi dwanaście monumentalnych bram (gopur), umieszczonych w trzech pierścieniach murów i pokrytych tysiącami malowanych rzeźb miejscowych władców i bóstw…

 

 

 

Pamban Island, Rameswaram

Wyspa Pamban, znana również jako wyspa Rameswaram, położona jest między półwyspem Indii a Sri Lanką, na archipelagu Rama Setu. Wyspa Pamban należy do Indii w stanie Tamil Nadu. Głównym miastem na wyspie jest centrum pielgrzymkowe Rameswaram. Jest 30 km szeroka a długość wyspy waha się od 2  do 7 km w pobliżu Rameswaram. Powierzchnia około 67 km2 .

Rameswaram z populacją około 45 tysięczną jest największym i najbardziej zaludnionym miastem na wyspie. Jest to jedno z najświętszych hinduskich miejsc kultu religijnego i miejsce pielgrzymek tysięcy Hindusów każdego roku. Świątynia Ramanathaswamy w Rameswaram ma najdłuższy korytarz w Azji. Rameswaram znajduje się w centrum wyspy, około 11 km od miasteczka Pamban.

Dotarłem koleją do miasteczka Pamban, położonego na zachodnim krańcu wyspy. To wioska rybacka i port, który jest głównym punktem wejścia do centrum pielgrzymkowego Rameswaram. Liczy około 9 000 mieszkańców. Jego znaczenie wzrosło, ponieważ znajduje się na wschodnim krańcu mostu Pamban, przez który dostawy docierają na wyspę. I dla mnie właśnie ten most (kolejowy i drogowy) był tu najciekawszy…

 

 

Przejście do następnej strony: Indie Thanjavur…

Przejście do poprzedniej strony: Indie Pattadakal…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka