Thanjavur, Karaikal, Puducherry. Relacja z podróży

Brihadisvara Temple

Tańdźawur – miasto w stanie Tamil Nadu w południowych Indiach, znane jest z pochodzącej z XI wieku świątyni Bryhadiśwary, która jest dziełem drawidyjskiego państwa Ćolów.

Wielkie żywe świątynie Ćola są dwie i obie wpisano na Listę… UNESCO.  Teraz pokazuję tę w Tańdźavur, do którego dotarłem pociągiem spóźnionym o 5 godzin. Skrócił mi łobuz nocleg…

 

 

Airavatesvara Temple

Świątynia Airavatesvara to hinduska świątynia znajdująca się w Kumbakonam, w południowo indyjskim stanie Tamil Nadu. Zbudowana przez cesarza Chola Rajaraja II w XII wieku, jest wpisana na Listę… UNESCO, wraz z dwoma innymi, w tym pokazaną wcześniej świątynią Brihadeeswara w Thanjavur.  Określane są jako Wielkie Żywe Świątynie Chola. I praktycznie po to się do Kumbakonam przyjeżdża, gdyż miasto jest takie sobie. Znajduje się na skraju miasta, ok. 4 km od centrum w Dharasuram.

 Świątynię poświęcono Śiwie… Posiada kształt rydwanu i obejmuje inne główne bóstwa. Obecnie części świątyni są w ruinie, a jej główna część z kolumnadami wewnątrz, oraz związane z nią kapliczki stoją samotnie. Posiada dwa zegary słoneczne, które można postrzegać jako koła rydwanu. Świątynia przyciąga co roku duże zgromadzenia hinduskich pielgrzymów.

 

 

Karaikal, Puducherry

Karaikal to mała nadmorska enklawa, która wcześniej była częścią francuskich Indii .

Patrząc historycznie Karaikal został sprzedany Francuzom przez radżę Thanjavur i stał się kolonią francuską w 1739 r. Francuzi sprawowali kontrolę, z przerwami ze strony Brytyjczyków, do 1954 r., Kiedy to został włączony do Republiki Indii… Obecnie to ponad 80-tysięczna społeczność z mieszanką kultury francuskiej i tamilskiej.

Żyją z hutnictwa (wiele walcowni żelaza i stali), przędzalni, kafli, polietylenu, gumy i przemysłu chemicznego. Znaczącym źródłem dochodów jest również rolnictwo, rybołówstwo i… biznes alkoholowy. 

 

 

Puducherry

Puducherry (do września 2006 Pondicherry) – to 230 tysięczne miasto znajdujące się w południowych Indiach, stolica terytorium związkowego Puducherry. A wszystko to nad Zatoką Bengalską, na Wybrzeżu Koromandelskim.

 Puducherry zostało założone jako ośrodek Francuskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej… Potem rządzili tu Holendrzy, Brytyjczycy i z powrotem Francuzi, którzy ostatecznie w 1956 roku kolonię przekazali Indiom.

Obecnie, niegdyś zamieszkane przez mieszkańców Francji, Pondicherry ma mieszankę kultury indyjskiej i francuskiej. Warto zobaczyć przyciągające wzrok budowle kolonialne z musztardowo-żółtą fasadą. Zwłaszcza może zachwycić tzw Białe Miasto z bulwarem White Town, zwanym Dzielnicą Francuską. Kilka budynków w White Town to popularne 200 letnie zabytki. No i koniecznie trzeba spojrzeć na plaże.

 

 

 

Przejście do następnej strony: Indie Yanam…

Przejście do poprzedniej strony: Indie Madurai, Rameswaram

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka