Yanam, Kakatiya, Malkangiri, Konark, Raipur. Relacja z podróży

Yanam, Puducherry

              Janam – około 55 tysięczne miasto we wschodnich Indiach, jest enklawą Puducherry w stanie Andhra Pradesh. Znajduje się nad rzeką Godawari, w pobliżu jej ujścia do Zatoki Bengalskiej.

W przeszłości była to francuska kolonia przez prawie 200 lat i chociaż zjednoczona z Indiami w 1954 roku, nadal jest czasami nazywana „francuskim Yanam”. Posiada mieszankę kultury francuskiej i kultury telugu… Francuski jest jednym z języków urzędowych, oprócz angielskiego i dwóch innych. Po wyzwoleniu rząd francuski nadał obywatelstwo mieszkańcom kolonii Indii Francuskich, co umożliwiło im życie we Francji kontynentalnej (można zrozumieć, dlaczego we Francji występuje taki mix narodowości).

I tradycyjnie: jak dotrzeć? Można samolotem, koleją lub autobusem, z tym że: główna stacja kolejowa Kakinada Town, oddalona o 25 km, a lotnisko Rajahmundry Airport , które jest oddalone o 65 km. Dla mnie był to wypad w bok po drodze.

 

 

Kakatiya Rudreshwara (Świątynia Ramappa), Telangana

Z Listy… UNESCO- Rudreshwara, popularnie znana jako Świątynia Ramappa, znajduje się w wiosce Palampet, około 200 km na północny wschód od Hyderabadu, w stanie Telangana. Jest główną świątynią Śiwy w otoczonym murami kompleksie zbudowanym około XIII wieku ne. W budynku zastosowano zdobione belki i filary z rzeźbionego granitu i czerwonego piaskowca, z charakterystyczną wieżą schodkową wykonaną z lekkich porowatych cegieł, tzw. „pływających cegieł”. Podobno produkowano je z dodatkiem trocin.

Świątynia pozostała nienaruszona nawet po powtarzających się wojnach, grabieżach i zniszczeniach w czasie wojen i klęsk żywiołowych. Sympatyczny stop w czasie podróży.

 

 

Malkangiri

Malkangiri historycznie znany jako „Malikamardhangiri” to miasto i gmina w indyjskim stanie Odisha. Malkangiri stało się domem dla uchodźców z Pakistanu Wschodniego (dzisiejszy Bangladesz), oraz niektórych tamilskich uchodźców ze Sri Lanki. Dla mnie to około 30 tysięczne miasteczko było krótkim stopem w drodze w kierunku Kalkuty. Podobał mi się bazar.

 

 

Konark Sun Temple

Sun Temple – świątynia boga słońca Surji, znajduje się w miejscowości Konark w indyjskim stanie Orisa na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej. Powstała w 1278 roku na pamiątkę zwycięstw króla Narasimha-Dewy, nad muzułmanami władającymi Bengalem.

Jest znana, podobno niesłusznie, jako „Czarna Pagoda”. Obecnie wieża świątyni znajduje się w ruinie, ale przed zniszczeniem sięgała 72 metrów i była jedną z najwyższych w całych Indiach. Do czasów obecnych zachowała się przednia część świątyni z charakterystycznymi trzy metrowymi kołami rydwanu… Wpisano ją na Listę… UNESCO.

 

 

Raipur

Raipur– około 670 tysięczne miasto w Indiach, stolica stanu Chhattisgarh. Położone jest na wyżynie Dekan. Miasto do 2000 roku znajdowało się w stanie Madhya Pradesh, po utworzeniu 1 listopada 2000 nowego stanu Chhattisgarh zostało jego stolicą.

Trudno jest mi je jednoznacznie określić. Dla mnie było takie… ogólnoindyjskie. W pobliżu stacji kolejowo- autobusowej zaciekawiał mnie rozgardiasz motocyklowo- rikszowy, a wszystko pomiędzy różnorakimi straganami.

 

 

Przejście do następnej strony: Indie Chandannagar…

Przejście do poprzedniej strony: Indie Thanjavur…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka