Kisar, Maluku, Barat- Daya , relacja z podróży

 Kisar, Maluku, Barat- Daya , relacja z podróży (na luty 2020)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

             

              Tropikalna Wyspa Kisar, znana również jako Yotowawa, jest małą wyspą należącą do indonezyjskiej prowincji Maluku i jest jedną z wysp Barat Daya (dosłownie Wyspy Południowo-Zachodnie). Ta wyspa znajduje się na północnym wschodzie od wyspy Timor, w obszarze o dużej aktywności tektonicznej.

Miałem bardzo poważny problem z dotarciem do tego odległego zakątka, pośrodku tropikalnych mórz  i  w sąsiedztwie wysp o nazwach … nic nie mówiących, nawet zagorzałym globtroterom.

(Podpowiadam za darmo). Kisar ma malutkie lotnisko o nazwie John J. Bakker, w pobliżu Desa Purpura na północnej stronie wyspy, pozwalające przyjąć samoloty 18 osobowe… Podobno mają je rozbudowywać. Na Kisar można:

– przylecieć z Ambon, Kupang i Surabaya.

– przypłynąć statkiem pasażerskim również z Ambon, Kupang (ok.30 godzin) i Surabaya.

Wyspa jest niewielka, jej wymiary to tylko 10,4 na 10,2 km. W ciągu 40 minut, można ją okrążyć łodzią motorową. Jest gęsto zamieszkana, przez około 18 tysięcy osób w 12 wioskach.

Najciekawsze na Molukach są jednak używane języki. Tutaj wiele gałęzi językowych z Timorów, oraz języki malajsko-polinezyjskie są endemicznymi. Przykładem może być, że konkretnym językiem władają małe grupy po około 1000 osób.

– Żartując, pójdziesz sobie do innej wioski i musisz rozmawiać w innym egzotycznie brzmiącym języku.

Na Kisar i okolicznych wysepkach głównym zajęciem jest rolnictwo na własne potrzeby, przede wszystkim uprawa palm sagowych. Zbierają też skorupy żółwi i eksportują do krajów, w których handel nie został zabroniony. Większość mieszkańców posiada papuaskie rysy twarzy.

Niżej galeria zdjęć

 

Przejście do następnej relacji: Timor Leste Oecussi

Przejście do poprzedniej relacji: Indonezja, Kupang

Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen…