Harappa, Multan, Uch Sharif, Fort Derawar, . Relacja z podróży

Harappa, Multan, Uch Sharif, Fort Derawar, . Relacja z podróży

(na czerwiec 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Harappa to stanowisko archeologiczne w Pendżabie, około 24 km na zachód od Sahiwal. Cywilizacja harappańska pochodzi z epoki brązu, obecnie częściej nazywana jest cywilizacją doliny Indusu. Rdzeń cywilizacji Harappan rozciągał się na dużym obszarze, od Gudżaratu, przez Sindh, Rajasthan i Pendżab.

Ja trafiłem tam po drodze do Multan. Można zwiedzić niewielkie muzeum, oraz pospacerować pośród stanowisk archeologicznych na dużym terenie…

Po drodze liczne pola, suszenie kukurydzy i codzienna egzotyka wiejska…

 

 

 

 

 

 

Multan encyklopedycznie: 2,5 milionowe miasto w środkowej części Pakistanu, w prowincji Pendżab, w dolinie rzeki Ćenab. Stolica dystryktu o tej samej nazwie.

O Multan mówi się jako o mieście majestatycznych grobowców. Na przykład Shaha Gardeza- islamskiego świętego, który w XI wieku odwiedził Multan i nawrócił jego mieszkańców… Znajdzie się grobowiec Bahauddina Zachariasza, słynnego głosiciela islamu z przełomu XII i XIII wieku… i nie tylko.

Przed opuszczeniem miasta warto spojrzeć na Meczet Eid Gah, wieżę zegarową Ganta Ghar czy bramę Delhi.

 

 

 

 

 

 

Sanktuarium Jalaluddina Bukhari znajduje się w Uch Sharif. To jeden ze świętych muzułmańskich.

W 1244 roku n.e. Bukhari przeniósł się do Ucz i założył szkołę religijną. Zmarł około 1290 roku n.e. i został pochowany w małym miasteczku niedaleko Uch.  Obecnie grób znajduje się na cyplu z widokiem na równiny i pustynię. Po jednej stronie grobowca znajduje się meczet ozdobiony niebieskimi płytkami. Rzeźbione drewniane drzwi prowadzą do pomieszczenia, w którym znajduje się trumna. Wokół istnieje cmentarz, oraz XIV wieczne pozostałości mauzoleum rodziny świętego.

 Jest to urokliwe miejsce, warte zboczenia z autostrady. Dotarłem tutaj po drodze z Multan na południe. Podobały mi się okoliczne wioski, a zwłaszcza ich niezwykłe bazarki.

 

 

 

 

 

 

 

Fort Derawar to piękna forteca  w Ahmadpur. Znajduje się około 20 km na południe od miasta Ahmedpur. Czterdzieści obłych bastionów Derawar jest widocznych z wielu mil. Mury mają obwód 1500 metrów i dochodzą do trzydziestu wysokości.

Fort Derawar został po raz pierwszy zbudowany w IX wieku naszej ery przez hinduskiego władcę … Potem w forcie rządzili władcy Delhi, Mogołowie, by pozostawić obecny wygląd z 1732 roku…

Nawab Sadeq Muhammad Khan Abbasi V, dwunasty i ostatni władca stanu Bahawalpur, urodził się w forcie w 1904 roku.

Ten historycznie znaczący fort w sercu pustyni Cholistan, jest ogromny i imponujący, ale wymaga renowacji.

Naprzeciw wejścia do fortu podziwiałem kopuły meczetu, a nieco dalej czynny cmentarz ze wspaniale zdobionymi Mauzoleami tutejszych władców.

 

 

 

 

 

 

Rahimjar Khan- miasto w środkowym  Pakistanie,  w dolinie Indusu, w pobliżu granicy z Indiami. Liczy około 350 tys. mieszkańców. Zatrzymałem się w nim na nocleg. Widoczne jest liczne nowe budownictwo i wiele… cegielni, które na dojeździe do miasta wyróżniają się kominami. W centrum istnieje tradycyjna wieża zegarowa, której, jak twierdzi mój opiekun, na pewno nie wybudowali Brytyjczycy.

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Sukkur…

Przejście do poprzedniej relacji: Islamabad …

Przejście na początek trasy: Muzaffarabad