Islamabad, Fort Rohtas, Lahore. Relacja z podrózy

Islamabad, Fort Rohtas, Lahore. Relacja z podrózy

(na czerwiec 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Stolicę Pakistanu- Islamabad, zbudowano od podstaw w latach 60-ch XX wieku. Powodem było położenie geograficzne, oraz równomierniejszy rozwój kraju, poprzednio skupiony wokół Karaczi. Około dwu milionowe miasto znajduje się na zachodnim przedgórzu Himalajów i jest siedzibą władz politycznych. Najciekawszym zabytkiem jest meczet narodowy Shah Faisal (dar króla Arabii Saudyjskiej). Warto zajrzeć na wzgórze z Pakistan Monument, skąd roztacza się panorama miasta.

Przy okazji nieco o samym państwie: ok. dwa i pół razy większe od naszego kraju, z populacją ok. 238 mln, która w 96% jest muzułmańska.

Z ciekawostek: mają tu „Ustawę o bluźnierstwie” w celu zachowania szacunku dla Allacha, Mahometa i Koranu, ale podczas podróży nie zauważyłem przesadnej religijności. Na co dzień spotykam się z sympatią i uśmiechem. I jeszcze jedno, nie zawsze wiedzą co to jest Polska, ale znają człowieka o nazwisku Lełandołski…

 

 

 

 

 

 

XVI wieczny Fort Rohtas wybudowano za czasów Imperium Mogołów na północy, w obecnej pakistańskiej prowincji Pendżab. Nigdy nie został zdobyty i obecnie można podziwiać jego potężne 4 kilometrowe mury, 68 bastionów i 12 monumentalnych bram. Znajdzie się i meczet, oraz współczesna wioska w środku.

 

 

 

 

 

 

Chociaż Fort Lahore był zamieszkany od tysiącleci, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XI wieku. Współczesny Fort Lahore datowany jest na rok 1566 za panowania cesarza Akbara, który nadał fortowi styl architektoniczny, zawierający zarówno motywy islamskie, jak i hinduskie. Wielka i kultowa brama Alamgiri, została zbudowana przez ostatniego z wielkich cesarzy Mogołów- Aurangzeba. Poprzez nią wychodzi się na ogromny, słynny meczet Badshahi.

Po upadku imperium Mogołów, Fort Lahore służył jako rezydencja cesarza Ranjita Singha…

Zwiedza się go z przyjemnością, pod warunkiem, że nie ma akurat 42-ch stopni w cieniu, gdyż w skarpetkach trudno- nawet poskakując- przejść przez plac meczetu (marudzę, jest chodnik dywanowy…).

 

 

 

 

 

 

Z początku XVII wieku w Lahore, o budowie ogrodów Szalimar zdecydował Szahdżahan. Zbudowano je w stylu perskim z 406 fontannami, 12 bramami … Niestety, na ogromnym terenie nie płyną już sztuczne potoki z kaskadami… Obecnie na Liście… UNESCO. 

Innym ciekawym zespołem zabytków  z tego samego wieku jest grobowiec cesarza Mogołów Jahangira, ze znajdującym się obok zespołem typu karawansejar- Akbari Serai. Warto zajrzeć w oba miejsca.

 

 

 

 

 

 

14- milionowa stolica Pendżabu, jest drugim co do wielkości miastem kraju i znajduje się w pobliżu granicy z Indiami. Żyją w Lahore z przemysłu włókienniczego, oraz rzemiosła, a w licznie zaludnionej prowincji znajduje się mnóstwo pól ryżowych…

Długaśna historia została pokazana w pięknym Muzeum Lahore, gdzie warto spędzić trochę czasu, chociażby po to, aby się przekonać,

-dla ilu Królestw to miasto było stolicą?

Znajdzie się w ogromnym mieście wiele innych ciekawostek, jak np. wielki Minaret Lahore, że nie wspomnę o rikszowym rozgardiaszu ulicznym, kolonialnej zabudowie, licznych bazarach…

Warto też zajrzeć ok. godziny 17-j na granicę z Indiami, gdzie odbywa się niezwykłe widowisko z tłumami turystów, jednocześnie po obu stronach granicy !!! Ci po stronie indyjskiej, najbliżej mają z Armitsar.

I na koniec, niestety coś smutnego. Ci sympatyczni mieszkańcy mieli w latach 2009-2016 problemy z terroryzmem (siedem zamachów z wieloma ofiarami).

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Harappa…

Przejście do poprzedniej relacji: Taxila …

Przejście na początek trasy: Muzaffarabad