Na Karakorum Highway, Dasu, Sazin…, Dolina Hunzy. Relacja z podróży

Na Karakorum Highway, Dasu, Sazin…, Dolina Hunzy.

Relacja z podróży (na czerwiec 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

 

Jadę po Trasie Karakorumskiej wzdłuż rzeki Indus. Nazywają ją drogą szybkiego ruchu, gdy faktycznie, to wijąca się wstążeczka, wykuta w zboczu, gdzie z jednej strony jest zwykle kilkuset metrowa ściana do rzeki, a z drugiej niezabezpieczone, wiszące nad głową głazy.

Ale za to znajdziesz: cudne, coraz to inne widoki z wioseczkami przyklejonymi do zboczy, czasami pola tarasowe, wyloty bocznych dolin z rwącymi rzeczkami kończącymi bieg w Indusie. A zza tego wszystkiego wyglądają ponad 7 tysięczne „białasy”. Jeżeli ci mało, czasami potrzeba pokonać rozlewisko na drodze…

 

 

 

 

 

 

Jakby nie powiedzieć o Karakorum Highway, jestem na głównym trakcie Jedwabnego Szlaku. Po wjechaniu do prowincji Gilgit- Baltistan, jak po dotknięciu czarodziejską różdżką, z górskich krajobrazów praktycznie zniknął kolor zielony. Tutaj już nie docierają deszcze monsunowe i taki sam pozostał tylko Indus, reszta nabrała kolorów pustynno- burych. Za to coraz więcej, zza pleców niższych gór wyglądają 7- tysięczniki. Jest i widok na Nanga Parbat, 8-tysięcznik nazywany tu Górą Zabójcą (8126 m…).

Jeżeli zechcesz znajdziesz także: np. petroglify w Shatial i w Chilas, które pozostawili antyczni wędrowcy, gorące źródła w Tata Pani, czy punkt, gdzie stykają się trzy ogromne masywy górskie (Himalaje, Karakorum oraz Hindukusz) z dwoma rzekami Indus i Gilgit.

 

 

 

 

 

 

Do Doliny Hunzy dotarłem wieczorem i rano zaskoczyła mnie wspaniała panorama doliny, oraz ogrom białych szczytów wokół. To prawie jak nasze Zakopane przeniesione do Morskiego Oka, tylko… jakieś 5 tysięcy wyższe góry.

Stolicą regionu jest Karimabad na wysokości 2500 m. Hunza było powstałym w XIV wieku księstwem muzułmańskim, później brytyjski protektorat i ostateczna likwidacja przez Pakistan w 1974 roku. Udało mi się zwiedzić okolicę: fort, jezioro Attabad, petroglify pozostawione przez antycznych podróżników (datowane na I wiek przed… do II wieku naszej ery), oraz bliźniaczą Dolinę Nagar…

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Przełęcz Khunjerab…

Przejście do poprzedniej relacji: Muzaffarabad…