Shah Jahan, Makli, Choukhandi. Relacja z podróży

Shah Jahan, Makli, Choukhandi. Relacja z podróży

(na czerwiec 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

              Po drodze do Karaczi zajrzałem nad Jezioro Keenjhar. Jest zbiornikiem wody pitnej dla tego miasta.

Potem było cudeńko architektoniczne z Listy… UNESCO. Meczet Shah Jahan, znany również jako Jamia Masjid of Thatta, to XVII-wieczny budynek, który służy jako centralny meczet dla miasta Thatta, w prowincji  Sindh. Uważa się, że meczet ma na ścianach najbardziej wyszukany zestaw prac kaflowych w Azji Południowej, a także wyróżnia się geometryczną konstrukcją z cegły, która jest niezwykła dla okresu Mogołów. Został zbudowany za panowania cesarza Szahdżahana, który podarował go miastu. Śliczny, podobny do „perełek” w uzbeckiej Samarkandzie.

 

 

 

 

 

 

              Nekropolia Makli, to jedno z największych miejsc pochówku na świecie, rozciągające się na obszarze 10 kilometrów w pobliżu miasta Thatta. Na miejscu znajduje się około 500 tysięcy do 1 miliona grobowców zbudowanych w ciągu 400 lat. Nekropolia Makli zawiera kilka dużych pomników nagrobnych, należących do rodziny królewskiej, różnych świętych sufickich i cenionych uczonych. Miejsce zostało wpisane na Listę… UNESCO, jako „wybitny testament” cywilizacji Sindhi między XIV a XVIII wiekiem.

Początek był dość przypadkowy. Suficki święty, poeta i uczony Shaikh Jamali założył khanqah w Makli, czyli miejsce zgromadzeń sufickich, i ostatecznie został tam pochowany. Zaś 14- wieczny władca Sammy, Jam Tamachi, czcił świętego i chciał być pochowany w jego pobliżu, zapoczątkowując tradycję wykorzystywania Makli jako miejsca pochówku…

 

 

 

 

 

             

Jadąc do Karaczi, nie spodziewałem się takiej ilości zabytków dużej klasy.

Banbhore- miasto istniejące od I wieku p.n.e. do XIII wieku n.e., którego ruiny leżą przy autostradzie na wschód od Karaczi. Pochodzi z epoki scyto-partyjskiej… Muzeum i spacer po ruinach.

Natomiast znacznie ciekawszy jest Choukhandi- wczesno muzułmański  cmentarz, położony 29 km na wschód od Karaczi. Grobowce wyróżniają się wyszukanymi rzeźbami z piaskowca i są zbudowane w stylu architektury grobowej typowej dla Sindh.

Ogólnie, znane są jako cmentarz rodzinny plemienia Jokhio, chociaż pochowano tu również inne plemiona. Zostały zbudowane głównie podczas panowania Mogołów w XV – XVIII wieku, gdy dominował islam.

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Hub i Karaczi

Przejście do poprzedniej relacji: Sukkur do Hyderabad

Przejście na początek trasy: Muzaffarabad