Sukkur, Fort Kot Diji, Mohendżo Daro, Larkana, Sehwan, Hyderabad. Relacja z podróży

Sukkur, Fort Kot Diji, Mohendżo Daro, Larkana, Sehwan, Hyderabad.

Relacja z podróży (na czerwiec 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Do Sukkur– miasta w południowym Pakistanie w prowincji Sindh, zajrzałem po drodze, jadąc na południe. Pół milionowe miasto położone jest na lewym brzegu rzeki Indus. Dzięki nawadnianiu tereny w tej części kraju są zielone, z przewagą trzciny cukrowej.

Na postoju herbacianym próbowałem usiąść tak jak wszyscy i skończyło się na siedzeniu… bokiem.

 

 

 

 

 

 

Starożytne miejsce w Kot Diji było prekursorem cywilizacji Indusu. Sięga historią do 3300 lat p.n.e. Szczątki składają się z dwóch części: pięknego fortu na wzniesieniu i obszaru zewnętrznego.

Znajduje się około 45 km na południe od Khairpur, na wschodnim brzegu Indusu.

 Współcześnie istniejący Fort Kot Diji został zbudowany około 1790 roku przez władcę Górnego Sindh- Mir Suhraba, który panował od 1783 do 1830 roku. Fort na grzbiecie stromego wąskiego wzgórza jest dobrze zachowany. Spacer po tym gigantycznym obiekcie, z niesamowitymi, kolczastymi bramami, wysokimi murami… sprawił mi dużą przyjemność. Moim zdaniem, jest ciekawszym obiektem od niedalekiego Mohendżo- Daro.

 

 

 

 

 

 

Mohendżo- Daro, („Kopiec zmarłych”), to prehistoryczna osada w pobliżu brzegu Indusu, znajdująca się na obszarze cywilizacji doliny Indusu, leżąca niedaleko miasta Larkana. Ruiny osady odkrył w 1922 roku angielski archeolog John Marshall.

Badania archeologiczne wykazały, że miasto zostało założone na dziewiczym terenie i istniało od około 25 wieku do około 15 wieku p.n.e.

Zidentyfikowano cytadelę miejską, łaźnię z basenem, dom wodza… i szereg innych. Na wzgórzu cytadeli w II wieku n.e. dobudowano buddyjską stupę. Są to jednak ruiny, niewiele wystające ponad poziom terenu. Na terenie znajduje się małe muzeum. Obecnie na Liście… UNESCO.

 

 

 

 

 

 

Larkana –około 800 tysięczne miasto w środkowym Pakistanie znajduje się w prowincji Sindh, w dolinie Indusu, nad Kanałem Ghar. W Larkanie urodził się Zulfikar Ali Bhutto, prezydent, a później premier Pakistanu (w latach 1971-1977). Dla mnie było stopem na nocleg.

Piszę o nim, gdyż jadąc do niego, tego dnia na drodze zaobserwowałem różne dość zabawne sytuacje. Pokazuję bez komentarza na zdjęciach swoistego rodzaju pojazdy, a to niesamowicie obładowane towarami i ludźmi, pojazd przypominający spodek latający, wieloosobowy motocykl…

 

 

 

 

 

 

Sehwan, powszechnie określany również jako Sehwan Sharif, historyczne, obecnie około 100 tysięczne miasto, położone w dystrykcie Jamshoro, w prowincji Sindh i na zachodnim brzegu Indusu, 130 km na północny zachód od Hajdarabadu.

Miasto słynie z tego, że znajduje się tutaj jedna z najważniejszych świątyń sufickich w Pakistanie, Sanktuarium Lal Shahbaz Qalandar.

Sehwan jest jednym z najważniejszych ośrodków duchowych Pakistanu, oraz jednym z najstarszych miejsc… Niektórzy historycy twierdzą, że to miasto jest tak stare, … że Sehwan było imieniem prawnuka Chama (syna Noego). W tym regionie doszło do połączenia hinduizmu i islamu. I jak to z religiami bywa, można by jeszcze wiele… „przelać wody w pobliskim Indusie”.

Niestety jest i problem…

16 lutego 2017 r. zamachowiec-samobójca wywołał eksplozję w Sanktuarium zabijając co najmniej 83 osoby i raniąc 250. Później ISIS przyznało się do tego ataku terrorystycznego, twierdząc, że ich „męczennik” zdetonował kamizelkę na popularnym zgromadzeniu szyickim… Świątynia w obecnym wyglądzie pochodzi sprzed 6 lat.

 

 

 

 

 

 

Dwu i pół milionowy Hyderabad znajduje się także w prowincji Sindh. Od założenia w XVIII wieku przez Miana Ghulama Shaha Kalhoro, był stolicą prowincji, do czasu jej przeniesienia przez  Brytyjczyków do Karaczi (1843). O wszystkim prawie decydowała tu rzeka Indus, począwszy od wylewów, a skończywszy na życiodajnym nawodnieniu, oraz bogactwie wynikającym z handlu…

 Turystę zachwyci rozgardiasz starego, kolonialnego centrum z Bazarem Navalrai wokół tradycyjnej wieży zegarowej. Można odwiedzić kilka historycznych grobowców. Mnie podobały się Thombs of Talpur Mirs, oraz  założyciela miasta Tomb of Mian Ghulam Kalhoro… Oczywiście zainteresowani odszukają w mieście o wiele więcej.

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Meczet Shah Jahan…

Przejście do poprzedniej relacji: Harappa …

Przejście na początek trasy: Muzaffarabad