Taxila, Przełęcz Chajberska, Peszawar. Relacja z podrózy

Pakistan. Taxila, Przełęcz Chajberska, Peszawar. Relacja z podrózy

(na czerwiec 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Na Jedwabnym Szlaku, w pobliżu obecnej stolicy Pakistanu- Islamabadu, znajdowała się Taxila. Była również od V wieku p.n.e. do II wieku naszej ery ważnym, buddyjskim ośrodkiem nauki. Taxila posiada różne etapy rozwoju, na które na przemian wpływały Persja, Grecja i Azja Środkowa. Główne zabytki posiada Muzeum Taxila, a wszystkie pozostałe, to stanowiska archeologiczne z ledwo widocznymi zarysami dawnych miast. Wszystko zaś znalazło się na Liście… UNESCO.

 

 

 

 

 

 

Około 50 kilometrów przed Peshawarem można w Pakistanie zajrzeć nieco w bok od głównej trasy, do ruin buddyjskiego klasztoru sprzed 2 tysięcy lat. Takht i Bahi zbudowano w stylu greckim… Oczywiście również obiekt z Listy… UNESCO.

Okolica jest równina z licznymi polami, no i można się poruszać z normalną prędkością.

 Mnie cieszy po drodze folklor uliczno- bazarowy.

Zaskoczyła zaś naprawdę marihuana, rosnąca jak chwast przydrożny. Objadają ją… krowy. Ciekaw jestem jaki mają smak mleka…

 

 

 

 

 

 

Khaiber Pass (Przełęcz Chajberska), znajduje się w odległości niespełna 50 kilometrów od Peshawaru, w górach Hindukuszu na wysokości około 1070 metrów. Przebiega przez nią granica afgańsko- pakistańska. Trasa jest historycznym szlakiem, odnogą Jedwabnego Szlaku w kierunku europejskim. Prawdopodobnie jest szlakiem, którym przechodził Aleksander Macedoński, Timur, oraz na pewno w ostatnich czasach, uchodźcy. Tą drogą dostarczano zaopatrzenie dla wojsk, próbujących opanować Afganistan.

Obecnie bardziej przypomina normalną drogę z ruchem transportowym. Zaciekawiały mnie pozostałości z czasów brytyjskich, w postaci ruiny linii kolejowej, stare forty, czy egzotyczne wioseczki. W miasteczku przygranicznym Landikotal widać wzajemny ruch…, a do przejścia granicznego Torkham stała długa kolejka ciężarówek.

 

 

 

 

 

 

Dwu milionowe miasto Peszawar, jest stolicą prowincji Khyber Pukhtunkhwa. Od starożytności był centrum handlu i kwitnącym ośrodkiem buddyjskim pomiędzy Wielkimi Indiami, Afghanistanem i Azją Centralną. W Muzeum Peshawaru znajduje się wspaniała kolekcja zabytków starożytnego królestwa Gandhara, którego był stolicą. Do głównych zabytków zaliczają tutaj ogromny fort Bala Hisar (niedostępny obiekt wojskowy), niezwykły biały meczt Makhbat Khan (architektura Mogołów)… Mnie zaciekawił rozgardiasz starego miasta, w którego centrum stoi brytyjska wieża zegarowa, otoczona słynnym Bazarem Qissa Khani, znanym kiedyś z handlu karawanami…

Udało mi się dotrzeć do warsztatów wykonujących bajerne ozdoby ciężarówek…

Historia ostatnich lat odcisnęła się tutaj niestety piętnem terroryzmu, w latach: 2009 (talibowie), 2014 i maj 2023 (masakry w szkołach).

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Lahore

Przejście do poprzedniej relacji: Karakorum Highway …

Przejście na początek trasy: Muzaffarabad