Perełki Europy Centralnej: Hradec Kralove, Litomyśl, Holaszowice, Lednice. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Hradec Kralove, Litomyśl, Holaszowice, Lednice. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Hradec Kralove

Prawie 100 tysięczne miasto Hradec Kralove jest jednym z ważniejszych w północnych Czechach.

Ciekawostką w nim jest powód, dla którego otrzymało przydomek Kralove (Królowych). Ma to związek z XIV wieczną Królową Elżbietą Ryksą, zwaną też Piękną Polką, która pochodziła z Piastów Wielkopolskich i była również Królową Czech.

Jej życie jest dobrym tematem na książkę lub film…

W wieku 19 lat była już podwójnie owdowiała i za pieniądze swoich mężów zakupiła Hradec, i kilka innych we wschodnich Czechach. W Hradcu zamieszkała i była mecenaską sztuki.

Tym razem pominąłem pałace i kościoły.

I jeszcze jedno.

Jechałem do Hradec … bocznymi drogami… i ciągle ktoś trąbił. Powiedzcie sami

– jak w takim krajobrazie jechać 90 kaemów na godzinę…

 

 

Litomyśl

W kraju pardubickim leży niewielkie historyczne miasteczko Litomyšl. Początki sięgają końca X wieku, kiedy wybudowano tu zamek graniczny pomiędzy Czechami i Morawami…

Podobał mi się rynek.

 

 

Holaszowice

Nocleg wypadł mi w Opawie. Przez przypadek zarezerwowałem go w pensjonacie przy… Klubie Kręglowym. Wieczór… miałem zajęty.

 Kiedyś pewnie bym się przyłączył, ale po 70-ce trzeba… No właśnie… zamówiłem „pickę” z piwem i … widokiem na 6 torów, gdzie co chwilę członkowie lokalnego klubu strącali komplet…

Przyjrzałem się klubowiczom: wszyscy byli między 50 i 70-ką i… tylko jeden z torów zajmowały kobitki.

Planując zwiedzanie Czech zaplanowałem zwiedzanie wsi Holaszowice z uwagi na jej niezwykłą historię… Opowiem ją jednak w innej relacji.

Dlaczego?

Zwiedzając kraj naszych południowych sąsiadów nie ma większych problemów językowych i nawet nazwy można przeczytać „dwojako”, ale trzeba uważać, bo równie łatwo jest o pomyłkę.

Można by tu opowiedzieć zabawne różne żarty językowe, z których się śmiejemy, ale warto wiedzieć, że Czesi i Słowacy także mają dowcipne opowieści … w odwrotną stronę.

Ja jednak opowiem o różnicy pomiędzy wsiami Holašovice i Holasovice. Obie są czeskie i … konia z rzędem… Ja sądziłem, że to ta sama miejsowość, tyle, że pisana po polsku i… czesku.

Okazało się inaczej.

Jadąc pomiędzy Czeskim Krumlov i Czeskimi Budziejowicami ( koło granicy z Austrią), ulegając reklamom przydrożnym, przypadkowo wjechałem do Holaszowic (Holašovic).

 A faktycznie, szukałem Holasovic ponad 200 km dalej przy granicy z naszym krajem ( k. Ostrawy).

Niżej kilka fotek z Holasovic.

 Nie sfotografowałem uśmiechu kobitki pracującej w ogródku, którą pytałem

– gdzie się podziały zabytki Holaszowic?

 

 

Lednice

Lednice – gminne miasteczko w Czechach, znajduje się nad Dyją w kraju południowo morawskim, niedaleko granicy z Austrią i Słowacją. Przyjechałem tutaj dla zabytków, ponieważ od XVII a XX wieku książęta Liechtensteinu przekształcili swoje posiadłości na południowych Morawach w imponujący krajobraz. Połączył on architekturę barokową oraz klasycystyczny i neogotycki styl zamków lednickich i valtickich, według angielskich romantycznych zasad architektury krajobrazu…

Valtice znajdują się w odległości ok. 8 kilometrów…

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Słowacja

Przejście do poprzedniej relacji: Czechy – Czeski Krumlov

Przejście na początek trasy: Polska…