Perełki Europy Centralnej: Dessau- Wörliz, Augustusburg, Ratyzbona, Bayreuth, Darmstad. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Dessau- Wörliz, Augustusburg, Ratyzbona, Bayreuth, Darmstad. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Dessau- Wörliz

 Dessau- Wörliz też są dużymi ogrodami w stylu angielskim, znajdującymi się w centrum Niemiec. Bardziej jednak podobały mi się te niemiecko- polskie nad Nysą Łużycką…, i droga przez ten kraj poza autostradami.

 

 

Augustusburg

Koroną Rudaw jest natomiast niemiecki Zamek Augustusburg. Wybudowany został w XVI wieku z rozkazu Księcia Augusta, jako pałac myśliwski… Obecnie góruje nad sielankwą  okolicą, której jest bezsprzeczną ozdobą i na pewno to jeden z najpiękniejszych renesansowych zamków w Europie Środkowej. Za murami zainteresowani znajdą między innymi największe w Europie muzeum motocykli…

 

 

Ratyzbona

Ratyzbona (Regensburg) jest niemiecką perłą, leżącą w Bawarii nad Dunajem, przy ujściu rzek Naab i Regen, co spowodowało zaistnienie w centrum miasta dwóch wysp.

Historią sięga do drugiego wieku (rzymska warownia), a katoliccy biskupi ratyzbońsy mieli wiele do powiedzania w naszym regionie świata w początkowym okresie chrześcijaństwa…

Centrum miasta zachowało się i jest obecnie największą, średniowieczną starówką w Niemczech. Zabytki z XII wieku, to w tym mieście normalne (kamienny most na Dunaju). Katedra, ratusz, cudne kamieniczki, rejs po rzekach… To warto obejrzeć, będąc, np koło Monachium.

 

 

Bayreuth

Do Bayreuth zagląda się, aby obejrzeć Operę Margrabiów. Pochodzi z połowy

XVIII wieku- zbudowana na zlecenie margrabiny Wilhelminy… dla uświetnienia ślubu córki (dawniej mieli… fantazję, a co…?). W mieście w centrum można „rzucić okiem” na pałac, ratusz, starówkę… Nie mogłem niestety czekać na otwarcie opery i grupę zwiedzających z przewodnikiem…

 

 

Darmstad

Do Darmstad niedaleko Frankfurtu n. Menem przyjechałem aby spojrzeć na kolejną ciekawostkę. Tutejszy wielki książę Hesji w 1899 roku założył kolonię artystów, do której zaprosił siedem osób z Monachium, Paryża i Wiednia… (U nas były obiady czwartkowe…).

Przez trzy lata wypłacał im pensje, a oni mieli tworzyć i wystawiać swoje prace… Powstała duża sala wystawiennicza i gmach z atelier artystów. Do 1914 roku mieszkało ich w kolonii 23-ch, a w roku 1929 kolonię formalnie rozwiązano i poszła w zapomnienie. Obecnie to muzeum…

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Niemcy; Lorsch…

Przejście do poprzedniej relacji: Czeskie Worki

Przejście na początek trasy: Polska…