Perełki Europy Centralnej: Reichenau, Augsburg, Berchtesgaden. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Reichenau, Augsburg, Berchtesgaden. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Reichenau

 Do sporej ilości bardzo interesujących miejsc zaglądam, a gdy zaczynam w hotelu o nich pisać…???

 No cóż, chyba skleroza, niektóre mi umykają. Tak się stało z Wyspą Klasztorną Reichenau, która znajduje się na Jeziorze Bodeńskim w niemieckiej Badenii Wirtembergii. Z lądem łączy ją 2 km grobla, tak, że nie ma problemu z dotarciem (również autobus i prom).

-Czemu nazwa wyspa klasztorna?

Otóż, przez ponad tysiąc lat, do 1757 roku na wyspie działało opactwo benedyktyńskie, które było ośrodkiem kultury, znanym szczególnie z rękopisów zdobionych wysokiej jakości miniaturami. Obecnie zabytkami są Klasztor Reichenau i trzy kościoły…

 

 

Augsburg

Augsburg, to prawie 300 tysięczne miasto bawarskie, jedne z najstarszych w  Niemczech, bo z historią dwóch tysięcy lat wstecz. Tutaj też sięgają korzenie reformacji (luteranizm). Miasto posiada wiele zabytków, ale nie będą to typowe kamienice z murem pruskim (naloty z II wojny światowej). Tutaj mają perełkę związaną z miejskim systemem wodnym… Przez wieki mądrej gospodarki wodnej powstał tu wzorcowy system gospodarowania wodami pitnymi i użytkowymi… (UNESCO). Poza tym, jest wiele do zobaczenia na historycznej starówce…. Mnie podobały się fontanny…

 

 

Berchtesgaden

Bawarskie, około 8 tysięczne miasteczko Berchtesgaden leży w górskiej dolinie Alp Bawarskich, otoczonej szczytami przekraczającymi 2.5 tysiąca metrów…. Przypominało mi … Zakopane. Ma swoją długą historię, m.innymi związaną z wodzem Rzeszy Niemieckiej (rezydencja Adolfa Hitlera).

Działa tu XVI wieczna kopalnia soli, istnieje zamek wraz z malowniczym placem, otoczonym kamieniczkami o kolorowych fasadach, oraz kilka zabytkowych kościołów… Okolice są doskonałym miejscem do uprawiania sportu i aktywnej turystyki. Niestety, zwiedzałem z… parasolem.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Austria, Kleinwalsertal

Przejście do poprzedniej relacji: Niemcy cz 2

Przejście na początek trasy: Polska…