Wulkany błotne i zamki rumuńskie. Relacja z podróży.

Wulkany błotne i zamki rumuńskie. Relacja z podróży.

(na lipiec 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

           Udało mi się bezboleśnie (tzn bez: testu, kwarantanny i wizy) ruszyć w kolejną podróż… Pierwsza była Rumunia z dala od morza… Trzeba było polecieć przez krainę KLM-u.

              Objazd Rumunii dookoła rozpocząłem w Bukareszcie od wynajęcia „dyliżansu”. Trafił mi się mały SUV ze stajni Jeepa, którym od razu ruszyłem na północny wschód. Urokliwe miasteczko Buzău na Wołoszczyźnie, liczy 135 tysięcy mieszkańców. Szczycą się historyczną stacją kolejową w samym centrum. Jest również Ratusz w pałacu i biblioteka… Wieczór zastał mnie przy okrągłym chlebku i piwku Ciucas.

 

 

              Kto z Was nie chciałby zobaczyć czynnego wulkanu?

A z czym każdemu kojarzy się wulkan, z ogniem, lawą, czarnymi  skałami, … gorącem i dymem? Mnie także, ale tym razem zapraszam nad wulkany… BŁOTNE!

Rumuńskie błotne wulkany znajdują się w kilku miejscach w pobliżu miasta Buzau. Ja odwiedziłem te koło wioski Berca. Księżycowy krajobraz z bulgoczącym i spływającym po stoku błotem. Obok mają niewielki skansen, w którym zdziwiła mnie amerykańska flaga. Okazało się,  że pracuje tam ekipa filmowa …

Są one największymi wulkanami błotnymi w Europie i od 1924 są objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Okazuje się, że takie wulkany nie są rzadkością. Znajdziemy je we Włoszech, Rumunii, Azerbejdżanie i Pakistanie. Najczęściej występują w okolicach roponośnych.

 

 

Kilka godzin jazdy zaprowadziło mnie do Transylwanii (centralna część Rumunii). Moim zdaniem nie można nie zajrzeć do tutejszych zamków. Najładniejszym dla mnie okazał się Zamek Peles, Obok można zajrzeć do średniowiecznego Zamku Pelisor. Castelul Peleș (rum.) znajduje się w miejscowości Sinaia, u podnóży gór Bucegi. Był letnią rezydencją królów Rumunii.

Wzniesiony został w końcu XIX WIEKU z polecenia króla Karola I. W 1927 roku tron i rządy w Rumunii objął Michał I Rumuński. Okres jego panowania przypadł na II wojnę światową, a w 1947 roku został zmuszony do abdykacji. Pałac Peleș wraz z Pałacami Pelișor i Foișor przeszedł na własność skarbu państwa. W 1953 roku utworzono muzeum, jednak ówczesny przywódca kraju, Nicolae Ceaușescu skąpił środków na jego utrzymanie. W efekcie od 1980 roku drewniane elementy zaatakował grzyb, muzeum zamknięto i ewakuowano eksponaty. Ponownie oddano go do zwiedzania w 1990 roku, by w 2006 zwrócić prawowitemu właścicielowi- Michałowi I. W zamian za odpowiednie wynagrodzenie udostępnił on ponownie Pałac Peleș i Pałac Pelișor do zwiedzania.

 

 

Kilka kilometrów na północny wschód można zajrzeć do znajdującego się na wzgórzu Pałacu w Rasnowie. Jest także w Górach Bucegi, ogromna skała przypominająca … sfinksa.

A potem ruszyłem w kierunku zamków Vlada zwanego Palownikiem.

Nie byłbym sobą,  gdybym nie zajrzał tam, gdzie według licznych filmów działał najsłynniejszy obywatel Transylwanii… XV wiecznego władcę tego regionu, zwanego Wladem Palownikiem (1431-1476), spopularyzowała, wydana w końcu XIX wieku książka irlandzkiego pisarza Brama Stokera o karpackim wampirze Draculi. Ten umieścił wampira w średniowiecznym Zamku Bran, mimo, że słynny Wlad podobno nigdy tam nie przebywał. Prawdziwą siedzibą Włada był bowiem Zamek Poenari.  

Historyczny Wlad zasłynął z okrucieństwa,  np podczas walk z Turkami potrafił postawić przy szlaku lasek o wymiarach jeden na trzy kilometry, z nabitymi na pale jeńcami tureckimi.

W końcu XV wieku wskutek konfliktu z Wlada z siedmiogrodzkimi kupcami rozpoczęto rozpowszechniać o nim pamflety, opisujące rzekome okrucieństwa Palownika, w tym gotowanie ofiar żywcem, wbijanie na pal matek i przybijanie do ich piersi niemowląt…

 

 

Zainteresowanym zwiedzaniem podpowiadam piękną starówkę Braszowa- jednego z najstarszych miast Siedmiogrodu. Na górującej nad miastem górze Tâmp- dostępna kolejką, znajduje się także jeden z zamków. Miasto zachowało w dużym stopniu zabytkową zabudowę starówki. Najcenniejszym zabytkiem jest późnośredniowieczny Czarny Kościół, dużą wartość historyczną posiada też ratusz. Spacerując po mieście, odnajdziesz dużo więcej zabytkowych budowli i klimatycznych zaułków.

 

 

W regionie oczywiście najmodniejsze są pamiątki z… wampirami, a po drodze na górskich szosach przekonałem się,  że konne zaprzęgi w Rumunii nie odeszły jeszcze do historycznego lamusa…

 

 

 

             

Przejście do następnej relacji: Rumunia, malowane…