Sark, informacje praktyczne

Sark, informacje praktyczne i organizacyjne (na sierpień 2015).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne o Wyspie Sark. Jest dependencją Baliwatu Guernsey i de facto: feudalną monarchią dziedziczną. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa ani Unii Europejskiej. Głową państwa jest monarcha brytyjski Elżbieta II. Sark posiada własny parlament, rząd i pozostałe atrybuty samodzielnego kraju, z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronności (te podlegają W. Brytanii). Liczba ludności ok. 620 osób. Powierzchnia wyspy 5,45 km2 . Data powstania: 1565 r. Reszta oryginalnych szczegółów… patrz w relacji.
Kiedy jechać? Można przez cały rok. Pogoda zbliżona do tej w Polsce. W zimie znacznie cieplej i temperatura praktycznie nie spada poniżej zera. Latem temperatury umiarkowane.
Wiza: od Polaków nie jest wymagana. Można wjechać na polski dowód osobisty.
Język urzędowy: angielski.
Waluta: obowiązuje: funt Guernsey (GGP). Można płacić funtami brytyjski (GBP), wymieniane w stosunku 1:1. Ja płaciłem tylko GBP.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet, telefony, prąd: jak w Polsce i Unii Europejskiej. Wtyczki typu brytyjskiego: trzy prostokątne bolce-potrzebny reduktor.
Ceny: towary i usługi : generalnie znacznie drożej niż w Polsce, podobne i wyższe niż brytyjskie.
Jak dojechać? Można tylko promami od strony: Guernsey, Jersey i Francji. Oczywiście, poza dopłynięciem własną łodzią.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Transport i informacje turystyczne: W informacjach turystycznych na Jersey i Guernsey znajdują się dobre mapki i podstawowe informacje turystyczne. Na Sark podobnie w Biurze Informacji turystycznej. Zajrzyj na: www.sark.co.uk .
Prom Guernsey- Sark: pływa linia promowa Sark Shiping Company, www.sarkshipingcompany.com. Czas płynięcia 40-55 minut.
Prom Jersey- Sark: Linia Manche Iles Express. Czas 1 g. 20 minut. Znajdziesz w wyszukiwarkach promów np. www.aferry.pl . Pływają również z portów we Francji (1 godzina).
Atrakcje turystyczne: Jazda traktorowym wagonem turystycznym z portu na gorę do centrum wyspy (1 GBP). Spacer kilkugodzinny po całej wyspie: najciekawsze: centrum miejscowości, cypel z widokiem na Brecqhou oraz spacer na Little Sark. Mnie wystarczyło 5 godzin pomiędzy przypłynięciem i odpłynięciem promu.
Powrót do relacji z podróży.