Perełki Europy Centralnej: Bańska Szczawnica, Vlkolinec, Lewocza, Bardejów . Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Bańska Szczawnica, Vlkolinec, Lewocza, Bardejów . Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Bańska Szczawnica

Bańska Bystrzyca, miasto w kraju bańsko bystrzyckim na Słowacji, należy do najstarszych miast górniczych w Europie. W średniowieczu było najważniejszym miastem górniczym Węgier. Wydobycie i przetwórstwo znacznych ilości złota, a następnie i srebra, stanowiło przez kilka wieków o zamożności jego obywateli.

Stare średniowieczne centrum górnicze rozrosło się w 10-tysięczne miasto z renesansowymi pałacami, XVI-wiecznymi kościołami, eleganckimi placami i zamkami.

 

 

Vlkolinec

Vlkolínec – wieś położona na słowackim Liptowie, to położona na południowych zboczach Sidorova grupa wyjątkowo dobrze zachowanych domów, typowych dla słowackiej architektury ludowej. Tworzą one żywy, częściowo zamieszkany skansen. Są to, pochodzące przeważnie z XIX wieku domy chłopskie z kamiennymi fundamentami, o ścianach pomazanych gliną. Usytuowane na wąskich działkach domy zbudowane są z bali. Oprócz domów mieszkalnych są stajnie, stodoły i inne budynki gospodarcze. Łącznie są 43 zabudowania mieszkalne i gospodarcze, ponadto kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, drewniana dzwonnica i szkoła…

 

 

Lewocza

Lewocza (słow. Levoča) to 14 tysięczne miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w historycznym regionie Spisz. Ciekawostką jest również pobliski Zamek Spiski (2o km).

Lewocza obfituje w zabytki. W całości jest zachowane stare miasto, otoczone murami obronnymi. Zwraca uwagę dobrze zachowana siatka ulic z wielkim, prostokątnym rynkiem. Najcenniejszymi zabytkami są:  gotycki kościół farny pw. Św. Jakuba w centrum rynku, ratusz uznawany za symbol miasta i np. pręgierz przy ratuszu – kuta „klatka hańby” z 1600 r….

 

 

Bardejów

Miasto Bardejov położone jest w północno-wschodniej Słowacji, w pobliżu granicy z Polską. Ze względu na bliskość głównego szlaku handlowego, który ciągnie się przez Karpaty, z Węgier do Polski, Bardejov rozwinął się w ważne średniowieczne miasto.

To małe, dobrze zachowany przykład ufortyfikowanego średniowiecznego miasta. Znajduje się tutaj również niewielka dzielnica żydowska wokół XVIII-wiecznej synagogi…

 

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Czechy- Hradec Kralove

Przejście na początek trasy: Polska…