Meksyk środkowo- zachodni, Tepic, Guadalajara, Colima. Relacja z podróży.

Meksyk środkowo- zachodni, Tepic, Guadalajara, Colima. Relacja z podróży.

(na marzec 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Obecnie podróżuję, nawiasem mówiąc, niezłej klasy meksykańskimi autobusami. Zwykle to jest tak: przyjeżdżam do kolejnego stanu i od razu na Central de Autobuses…. (tak tu zwą dworce autobusowe), kupuję kolejny bilet…. Dopiero potem szukam transportu do hotelu… Dobrze w Meksyku jest zmienić kartę w telefonie i korzystać z UBER-a (1/3 ceny).

W zapytaniach od kibiców mojej podróży, mam często zapytania:

– Jak sobie radzę? Z pandemią i w ogóle, z samotną podróżą przez szereg regionów i krajów?

Już odpowiadam: sądził by ktoś, że tu jest inaczej niż w kraju, otóż wcale nie. Sądzę, że równie ostro dbają o maseczki, dezynfekowanie, testy na covid…, zachowanie odstępów… Nic nowego- wszyscy to znamy z codziennej praktyki…

Mnie osobiście najbardziej wkurzają praktyki linii lotniczych, które sobie zmieniają loty jak im pasuje, w ogóle nie mają na uwadze interesu klienta. Masz bilet na lot, a oni Ci na parę dni wcześniej wymieniają go i nic nie wspominają o zwrocie kosztów. Dadzą Ci jakiś voucher, z którym możesz sobie… pójść, np. w ustronne miejsce…, bo i po co ci ten lot za jakiś czas? Przyjedziesz tu znowu?

Albo zmienią Ci lot na dzień wcześniejszy!!! A ty jesteś wtedy w innym kraju… Radzę obecnie podróżującym, kupować bilety w ostatniej chwili i nie korzystać z pośredników, gdyż ci dbają … tylko o własną marżę- na pewno nie o interes klienta… Ale koniec marudzenia.

300 tysięczny Tepic  jest stolicą prowincji Naryait, to nadal nad Pacyfikiem w pasie nadmorskim środkowego Meksyku. Po ruszeniu z Culiacan, za oknem miałem buro- beżowe obrazki jesiennych pół, potem pagórków, by w końcowej części podróży zazielenić się… Nic dziwnego, stolica Nayarit leży na wysokości około 900 metrów…, wzdłuż rzeki Molóloa, u stóp wygasłego wulkanu Sangangüey.

 

 

Założona została w połowie XVI wieku i znaczna część miasta zachowała kolonialną atmosferę. Turystę zaciekawi katedra, pałac miejski, teatr, czy muzeum regionalne .

 

 

W sklepach można znaleźć indyjskie rękodzieło, a wielu Indian Huichol i Cora oferuje swoje wyroby po prostu na ziemi- zwłaszcza w pobliżu katedry i Placu Principal.

 

                      

 

Drugie co do wielkości miasto Meksyku, położone jest w centralnym regionie stanu Jalisco w zachodniej części kraju. Guadalajara została zbudowana przez hiszpańskich kolonizatorów po 1532 roku i dość szybko stała się obecnym, ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym i kulturalnym.

Znajduje się tu wiele zabytków, wśród których najbardziej rozpoznawalnym jest monumentalna katedra. Warto zobaczyć także tutejszy uniwersytet, barokowe kościółki i muzea.

 

 

Posiada ponad półtora miliona mieszkańców, a wraz z przyległościami obszar miejski Guadalajary wyrósł na molocha, o łącznym zaludnieniu około 4,5 miliona.

Niektórzy piszą, że tutaj nie sposób się nudzić… Dla mnie Guadalajara nie jest jednym ze ślicznych miasteczek, w których wszędzie chce się zrobić zdjęcie. Urocza kolonialna zabudowa ustąpiła miejsca masywnemu budownictwu z okresu meksykańskiej niepodległości…

Mówi się, że pochodzi stąd wszystko to, co kojarzy się z Meksykiem. Na pewno, prócz lejącej się strumieniami tequili, grają tu wesołe kapele mariachi w bogato haftowanych strojach i meksykańskimi kapeluszami…

To również  miasto, które powinno podbić serce smakoszy. Ja zagustowałem w przepysznych, charakterystycznych dla regionu smakołykach: carne en su jugo,  torta ahogada…

 

 

Colima to zachodni Meksyk nad Pacyfikiem. Miasto leży na wysokości 500 m… i z tego względu posiada w miarę stałą temperaturę od 200C w zimie do ok. 32 w lecie. Uprawiają tutaj głownie cytrusy, orzechy kokosowe…, ale ważnym zajęciem jest również żelazo, rybołówstwo i turystyka. Po drodze widać, że aby rolnictwo mogło zaistnieć trzeba nawadniać…

 

 

Miasto ponad 120 tysięczne posiada ładną starówkę, oczywiście katedra, a pozostałe boki placu centralnego otaczają budynki z arkadami. Plac jest ładnie zacieniony tropikalną roślinnością i stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku, czy wsłuchania się w ptasie trele.

 

 

Spacer po mieście minął mi stosunkowo szybko, bo i… poza rejonem centrum nie za bardzo jest co oglądać.

 

 

Wracając miałem okazję przyjrzeć się wulkanowi Colima (4240 m…), który w ciągu ostatnich 5 wieków wybuchł ponad 40 razy. Na pewno ten rejon jest bardzo aktywny sejsmicznie.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Meksyk, mariachi…

Przejście do poprzedniej relacji: Meksyk zachodni…

Przejście na początek trasy: Recife, Olinda (Pernambuco)