Tlaxcala i Puebla, relacja z podróży.

Tlaxcala i Puebla, relacja z podróży.

(na marzec 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Tlaxcala w środkowym Meksyku,  w górach Sierra Madre  Wschodnie- w Kordylierze Wulkanicznej, skusiło mnie do przyjazdu tym, że leży w górach (prawie 2300 m…) i ma raptem 16 tysięcy mieszkańców, a do tego jest stolicą stanu- o tej samej nazwie.

Śliczne, urocze miasteczko, gdzie znajdzie się magiczny klimat, wielokolorowe niskie domy, zabytki sprzed wieków…

 

 

 Dodać do tego Pałac Rządowy z pięknymi muralami (niestety niedostępnymi), kilka kościołów, z których w centrum znajdzie się Św. Józefa, Zakon Św. Franciszka, oraz katedra…

 

 

Wulkan La Malinche w okolicy, czynny stadion do corridy i dobry dojazd z Puebla… To nic tylko jechać.

Na słupie z odległościami można dojrzeć jak to daleko.

 

 

Puebla jest półtora milionowym miastem w odległości około trzydziestu kilometrów od Tlaxcala , na wysokości 2195 metrów, będącym stolicą stanu o tej samej nazwie.

Historia Tlaxcala i Puebla jest podobna, czy wręcz wspólna w okresie zdobywania Meksyku przez Hiszpanów, którzy dotarli do brzegów Zatoki Meksykańskiej w 1519 roku . Późniejsze walki, różne przymierza z miejscowymi ludami, między innymi z władcą Republiki Tlaxcala, umożliwiły zmiany sposobu kolonizowania opornych, wręcz wrogich tubylców.

Puebla zostało założone w 1531 roku przez arcybiskupa Santo Domingo, jako Puebla de los Ángeles (Miasto Aniołów – według legendy zstąpili oni z niebios, aby wyznaczyć kształt miasta). W XIX wieku miasto przejściowo było stolicą Republiki Meksyku, oraz rządzili nim Amerykanie i Francuzi…

Rozwój gospodarczy i rozbudowa nastąpiła na przełomie XIX i XX wieku. Współcześnie jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym kraju, ośrodkiem handlu i rzemiosła, oraz znanym miejscem turystycznym. Mnogość zabytków spowodowała wpisanie centrum historycznego Puebla na Listę… UNESCO.

Na pewno najbardziej osobliwym z nich jest katedra, której zasadniczy zrąb budowli powstał w latach 1550-1640, z najwyższą dzwonnicą w Meksyku (69 m). Katedra może rywalizować wystrojem z największymi świątyniami katolickimi. Posiada we wnętrzu ołtarz główny z szarego onyksu, oraz malowidła autorstwa Miquela Cabrery i José Ibarry.

 

   

Piękny jest kościół Santo Domingo (jednocześnie Zakon Dominikanów), o fasadzie z szarozielonego onyksu z purpurowymi tynkami, ze wspaniałą kaplicą Rosario (1650-1690), która jest wybitnym zabytkiem barokowej sztuki ornamentalnej.

    Powyższe zabytki znajdują się w niewielkiej odległości od Plaza de Armas, który został wskutek pandemii skutecznie zamknięty, przez postawienie wysokich drewnianych płotów…

 

 

Dodać należy domy i pałace, w tym wiele zdobionych barwnymi płytkami ceramicznymi, wiekowy ratusz, twierdzę Loreto, czy zabytkowy bazar- Mercado La Victoria…, oraz wiele muzeów- niestety, wszystkie nieczynne.

 

 

Na koniec dwie scenki z bazarów ulicznych, ze sprzedawcą suszonych przypraw mozolącego się budowaniem piramidy z papryczek, oraz to, co każdy z nas by… chapnął w przelocie.

 

 

No i na pożegnanie, mapka trasy w Meksyku.

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Miasto Meksyk

Przejście do poprzedniej relacji: Raj Motyli Monarcha

Przejście na początek trasy: Recife, Olinda (Pernambuco)