W górach środkowego Meksyku: Aguascalientes, Zacatecas, Durango. Relacja z podróży.
W górach środkowego Meksyku: Aguascalientes, Zacatecas, Durango.
Relacja z podróży.
(na marzec 2021)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
W góry środkowego Meksyku wjechałem autobusem. Miasto Aguascalientes znajduje się na przedgórzu Sierra Madre Zachodnia, nad rzeką Río Aguascalientes. Liczy około 770 tysięcy mieszkańców i leży na wysokości prawie 1900 m…
Okolica ma charakter rolniczy, z częściowym sztucznym nawadnianiem. Uprawia się głównie zboża (przede wszystkim kukurydzę), rośliny strączkowe, warzywa oraz drzewa owocowe. Ma miejsce hodowla bydła, oraz wydobywają rudy ołowiu.
Jazda meksykańskimi autobusami może sprawić przyjemność, zwłaszcza gdy (w luksusie) czasami patrzy się w okna z widokami jak w dobrym filmie turystycznym. Nie wiedzieć kiedy znalazłem się na przedmieściach stolicy stanu.
Nazwa Aguascalientes oznacza „gorące wody” i wzięła się od licznie występujących gorących źródeł, z których wiele jest wykorzystywanych terapeutycznie i rekreacyjnie.
Początkowo zamieszkiwali tutaj Indianie Cziczimekowie- miasto założono w drugiej połowie XVI wieku. Obecnie, pomimo dużej populacji, turystycznie… poza centrum z katedrą i placem centralnym, miasto jest takie sobie.
Cóż było robić, po noclegu, kilku godzinach spaceru, znów znalazłem się w autobusie dalej w stronę gór.
Nieco dalej na północ (3 godziny jazdy, czytaj również wyżej), w tych samych górach znajduje się Zacatecas. Stolica stanu na Wyżynie Meksykańskiej, której historyczne centrum ze względu na wyjątkową urodę, oraz zabytki, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zanim się dojedzie zauważyć trzeba zmieniającą się roślinność, np. pokazały się wysuszone, poskręcane drzewa, z których najbardziej futurystyczne wydały mi się juki. Trzeba wjechać również trochę wyżej- miasto leży na wysokości 2440 m… (prawie jak Rysy). Po drodze będzie jeszcze miasto Gwadelupa.
Kolonizacja Zacatecas od samego początku napotykała na problemy, z których najważniejszym była wrogość tubylców. Indianie Caxcán zadali znaczne straty oddziałom hiszpańskich konkwistadorów… Dopiero po odkryciu srebra w 1548 roku, do Zacatecas osadnicy napłynęli w większej liczbie. Zniszczone wcześniej miasto Zacatecas zostało odbudowane. Założonych zostało kilka kopalni. Jednak transporty ze srebrem były ciągle atakowane przez Indian, którzy upatrzyli sobie za główne cele tzw. „srebrne drogi”.
Obecnie, około 130 tysięczne miasto jest cudne, ze wspaniale odrestaurowanymi zabytkami i jednokierunkowymi uliczkami, wijącymi się po zboczach górskich pomiędzy budowlami, gdzie co paręnaście metrów chciałoby się strzelać kolejną fotkę. Pierwszą na liście wielu zabytków na pewno jest, położona przy placu Hidalgo- Bazylika katedralna. Można tu spędzić wiele czasu na wolnym szwendaniu się uliczkami, gdzie w starych domostwach zorganizowano sklepiki, restauracyjki…
Patrząc na oferowane towary widać, że hodują w okolicy: winogrona, guawy, jabłka, brzoskwinie …, a hodują bydło i owce.
Zastanowiła mnie na ulicach, częsta obecność zmotoryzowanych, uzbrojonych po zęby w długą broń patroli policji oraz wojska… Pomyślałem i … jednak nie wyszedłem na wieczorny spacer, pomiędzy oświetlone zabytki, i restauracyjki z muzyką mariachi.
Jadąc do Durango widziałem wyraźnie, że wjeżdżam w górskie rejony pustynne. Główne grzbiety górskie z północnego zachodu na południowy zachód to Sierra Madre Occidental. Pomiędzy półpustynnymi dolinami znajdują się głębokie kaniony. Większość skromnych deszczów spada w porze letniej, a tam gdzie możliwe jest nawadnianie- uprawia się: sorgo, kukurydzę, fasolę, owies… Po drodze mijałem kilka puebli i miasteczek.
Pierwszym Hiszpanem był tutaj kapitan Francisco de Ibarra. Wtedy region Durango było zamieszkane głównie przez indiańskie plemię Tepehuán. Miasto Durango powstało w wieku XVII i miały tu miejsce liczne powstania tubylców, protestujących przeciwko nieludzkiemu wykorzystywaniu.
Mając dookoła kaktusy, półsuche krzewiny ekonomia Durango ograniczała się głównie do rolnictwa i górnictwa. Od powstania NAFTA-y znajdują się tu liczne fabryki pracujące na rzecz Stanów Zjednoczonych. W dalszym ciągu źródłem utrzymania mieszkańców, pozostaje… wydobycie srebra i złota.
Niespełna półmilionowe Durango, oficjalnie Victoria de Durango jest stolicą stanu i w jego okolicy wydobywa się rudy żelaza.
Turystycznie w mieście najciekawsze jest centrum historyczne z katedrą, sprzed której Jan Paweł II spogląda na plac centralny… Warto zajrzeć na kilka uliczek wokół.
Na jednym z placów- Plaza Fundadores, znalazłem płaskorzeźbę pokazującą założycieli miasta- konkwistador w towarzystwie kapłanów…
Przez miasto przebiega dawna droga Camino Real de Tierra Adentro, która była historyczną trasą handlową o długości 2560 km między Mexico City, a San Juan Pueblo w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Podczas i po hiszpańskiej epoce kolonialnej łączyła Meksyk z jego głównymi ośrodkami.
Drogę wraz z zabytkowymi miastami, miasteczkami, mostami, hacjendami, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa… UNESCO.
Przejście do następnej relacji: Meksyk, Torreon…
Przejście do poprzedniej relacji: Agawa, mariachi…
Przejście na początek trasy: Recife, Olinda (Pernambuco)