Peru

Spis treści

20-04-2012

Peru, galeria zdjęć

Państwo Inków zobaczyliśmy z żoną, podczas prawie miesięcznej wyprawy w kwietniu 2003 r., zorganizowanego przez trampingowe biuro podróży, na trasie Peru, Boliwia, Ekwador, którą rozszerzyliśmy sami o Wyspy Galapagos. Objechaliśmy całe Peru.
Załączam kilkadziesiąt starych zdjęć.

Zdjęcie 1 z 12

konkurs deptania winogron w IKA i Oazie Huaca,inkowie,lima,cusco,jezioro titicaca,makczupikczu.

 

02-08-2021

Peru- Amazonia, Santa Rosa de Yavari. Relacja z podróży

Peru- Amazonia, Santa Rosa  de  Yavari. Relacja z podróży

(na luty/ marzec 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

             

              Dziwne to miejsce na mojej trasie- Santa Rosa de Yavari. Miasteczko leży w międzynarodowym obszarze Tres Fronteras w peruwiańskim regionie Górnej Amazonii, w zachodnim dorzeczu Amazonki.

Odwiedziłem je przypadkowo, gdyż pierwotnie nie zamierzałem wjeżdżać do Peru. 

Santa Rosa to mała osada. Jest to wkład peruwiański w potrójną granicę, która obejmuje Tabatinga w Brazylii i Leticia w Kolumbii, z których oba są bardziej znaczącymi osadami.

Znajduje się na wyspie na Amazonce, która leży bliżej brazylijsko-kolumbijskiej strony rzeki, ale w całości znajduje się w Peru. Miasta Leticia (Kolumbia) i Tabatinga (Brazylia) znajdują się naprzeciw niej, na „kontynentalnych” brzegach Amazonki. Jest tutaj punkt kontrolny, przejście graniczne do Kolumbii i Brazylii.

 

 

Santa Rosa jest znacznie mniej rozwiniętą wioską niż Tabatinga czy Leticia. Ruch między miastami przygranicznymi wszystkich trzech krajów jest nieograniczony, ale oczywiście, jeśli opuszczasz obszar przygraniczny, upewnij się, że zostałeś ostemplowany do właściwego kraju. Postaraj się zminimalizować liczbę przypadków, w których przechodzisz przez imigrację. Jeśli wjeżdżasz do regionu z jednego kraju, a wyjeżdżasz z innego, po prostu zdobądź jeden wyjazd i jeden stempel wjazdowy – nawet jeśli odwiedzasz wszystkie trzy miasta w tym obszarze. Coś więcej wydaje się denerwować urzędników imigracyjnych.

Podpowiadam następcom:

Peruwiańskie biuro imigracyjne w Santa Rosa jest położone w centrum i łatwe do znalezienia- wystarczy zapytać kogoś. Brazylijskie biuro imigracyjne znajduje się niedaleko głównej alei Tabatinga , Avenida da Amizade.

 

 

Mając niewiele czasu w Leticii, postanowiłem wyskoczyć do peruwiańskiej strefy przygranicznej. Nic nie stemplując, wynająłem łódź (jak taksówkę) i po parunastu minutach byłem w restauracji na peruwiańskiej wyspie, na … pysznych, wręcz bosko przyrządzonych owocach morza. Postąpiłem jak mieszkańcy, którzy wydają się nie zauważać granic państwowych. Wszystko jest ok, jeżeli nie opuścisz strefy przygranicznej…

 

 

             

Przejście do następnej relacji: Meksyk zachodni…

Przejście do poprzedniej relacji: Honduras…

Przejście na początek trasy: Recife, Olinda (Pernambuco)