Nowa Zelandia
Spis treści
Nowa Zelandia, galeria zdjęć
Północną wyspę Nowej Zelandi zwiedziłem podczas pierwszej podróży dookoła świata
w listopadzie 1999 r. Byliśmy tutaj z biurem podróży. Pierwszym przystankiem było pięć zachodnich stanów USA. Trasa wiodła od Los Angeles, przez Parki Narodowe, w tym Wielki Kanion Rzeki Colorado, do Las Vegas, dalej przez San Francisco powrót do los Angeles.
Na Hawajach w ciągu 7 dni zaliczyliśmy wszystkie główne atrakcje turystyczne. Mnie najbardziej podobały się wulkany, oraz… występy folklorystyczne w Centrum Kultury Polinezyjskiej. Kolejnym stopem w tej dwumiesięcznej podróży była Apia na Samoa Zachodnim. Spokojne wyspiarskie państewko tuż przy linii zmiany daty, z rajskimi wysepkami, tropikalną roślinnością, chatami wodzów i chatami kobiet… Niestety wdziałem tylko stolicę Auckland oraz Rotorua, z jego gejzerami
i wulkanicznymi jeziorkami. Pewnie wrócę zobaczyć wyspę południową.
Załączam kilka starych zdjęć.
nowa-zelandia_002
Nowa Zelandia: Steward, Dunedin, Christchurch, Akaroa. Relacja…
Steward Island
Rozpoczynam przygodę z Nową Zelandią od strony południowej. Pierwsza jest Stewart (maori Rakiura) – trzecia pod względem wielkości wyspa Nowej Zelandii. Położona jest około 30 km na południe od Wyspy Południowej. Oddziela ją od niej Cieśnina Foveaux. Najlepiej dopłynąć promem z Bluff (1 godzina i trochę buja).
Dość dużą powierzchnię wyspy (1746 km²) zamieszkuje zaledwie 402 mieszkańców, z czego większość w głównej osadzie Oban. Nazwa wyspie została nadana na cześć brytyjskiego oficera, Williama Stewarta, który jako pierwszy uwzględnił ją na mapie.
Na wyspie znajdują się dobrze oznakowane szlaki turystyczne…
Dunedin
Dunedin to miasto w Nowej Zelandii, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, nad Zatoką Otago, stolica regionu. Około 119,6 tys. mieszkańców. Z ciekawostek: znajduje się tutaj Baldwin Street, najbardziej stroma ulica świata (o długości 359 metrów) o nachyleniu do 38%). Ja nie byłem nią specjalnie zainteresowany, gdyż urzekły mnie budynki na obrzeżach centrum. Poczułem się pośród stuletnich kamieniczek prawie jak w kanadyjskiej krainie Ani z Zielonego Wzgórza. Podobał mi się w centrum dworzec kolejowy i jego okolica.
A naprawdę urzekło mnie Muzeum Otago, w którym zebrano perełki rozwoju miasta, począwszy od starej lokomotywy, tramwaju, a skończywszy na zabytkowych rowerach, dyliżansie, czy sprzęcie gospodarstwa domowego. Nie nudziłem się, pomimo spaceru w niedzielę.
Christchurch
Christchurch znajduje się mniej więcej w połowie długości Nowozelandzkiej Wyspy Południowej. Dotarłem łatwo samolotem z Dunedin (55′). Czuję się jak wśród Brytyjczyków. Bo to: gadają podobnie, choć nie do końca, bo nigdy nie wiem jak wymawiać…; standardy cywilizacyjne i ceny… podobne- czytaj wysokie; porządna komunikacja; lubią doić piwko…; no i… czasem słyszę język ojczysty (rodaków na urlopie, rodem z Anglii).
Zamieszkałem w pobliżu lotniska w wartym polecenia, tanim hotelu kapsułowym, a do miasta pojechałem autobusem nr 29 (2,1 NZD).
Centrum miasta można zwiedzić zabytkowym tramwajem, który wykorzystano w charakterze pojazdu hop on hop of (start k. zabytkowej katedry, niestety remont). Przez starówkę wije się Avon River, nad którą strzelają fotki przy Bridge of Remembrance. Rzekę otaczają w centrum Tarasy Oxford i Cambridge- z drugiej strony. W mieście podobały mi się murale (grafiti).
Akaroa. Półwysep Banks
Półwysep Banksa (Banks Peninsula) – półwysep na wschodnim wybrzeżu nowozelandzkiej Wyspy Południowej w sąsiedztwie miasta Christchurch. Nazwany na cześć Josepha Banksa, uczestnika wyprawy Jamesa Cooka. Krajobraz półwyspu jest górzysty, poprzecinany licznymi zatokami.
Jest pozostałością dwóch prehistorycznych wulkanów Lyttelton i Akaroa, których kratery obecnie znajdują się pod powierzchnią oceanu i tworzą zatoki wcinające się w półwysep. Z Akaroa można się wybrać na wycieczki do pingwinów i fok…
Przejście do następnej strony: Nowa Zelandia, Chatam…
Przejście do poprzedniej strony: Fidzi, …
Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka
Wyspy Chatam , relacja z podróży
Chatham Islands
Wyspy Chatham to archipelag położony niemal 800 km na wschód od Christchurch w Nowej Zelandii. Składa się z około 10 wysp, z czego dwie największe Chatham i Pitt są zamieszkane. Łącznie wyspy zajmują powierzchnię 966 km², a ich ludność to 609 mieszkańców. Większość stanowi ludność pochodzenia europejskiego, ok. 30% ludności to tubylcy – Maorysi i lud Moriori. Główna osada Wysp Chathama nazywa się Waitangi i zamieszkuje ją około 200 osób.
Można to przylecieć z Christchurch, Auckland lub Wellington (około 1,5–2 godz.). Pasażerowie lądują w Karewa, a przejazd do Waitangi po drugiej stronie jest niezłą wycieczką…
Pitt Islands
Pitt Island, to druga co do wielkości wyspa niewielkiego archipelagu Chatham, należącego do Nowej Zelandii. Położona na Oceanie Spokojnym ok. 800 km na wschód od Nowej Zelandii, i jest zamieszkana przez około 45 osób. powierzchnia wynosi 62 km², a najwyższe wzniesienie, Hakepa, ma 231 m n.p.m.
Głównym zajęciem mieszkańców jest hodowla owiec, rybołówstwo oraz turystyka. Na wyspie znajduje się szkoła oraz lądowisko, obsługujące loty z pobliskiej wyspy Chatham. Co do tych lotów, rozpoczynają się na mini lotnisku Chatham, od… wypchnięcia przez jednego człowieka samolociku z garażu…
Ze względu na przebiegającą w pobliżu linię zmiany daty, uznaje się, że dom wybudowany w części wyspy zwanej North Head jest najbardziej na wschód wysuniętą siedzibą na Ziemi.
Przejście do następnej strony: N.Z. Kaikoura…
Przejście do poprzedniej strony: N.Z: Steward …
Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka
Kaikoura, Arapaoa, relacja z podróży
Kaikoura
Do Kaikoura, nowozelandzkiego miasta w północno-wschodniej części Wyspy Południowej, turyści chcą zobaczyć przepływające kaszaloty, orki i delfiny.
Trzeba wskoczyć na pokład łodzi w około 2 tysięcznym miasteczku Kaikōura, no i koniecznie skosztować homarów… Po drodze znajdzie się też kolonia fok.
Arapaoa, Marlborough Sounds Islands
Wyspa Arapaoa , dawniej znana jako wyspa Arapawa, znajduje się w Marlborough Sounds , na północno-wschodnim krańcu nowozelandzkiej Wyspy Południowej. Wyspa ma powierzchnię 75 km2 i najłatwiej ją obejrzeć z pokładu promu, pomiędzy Picton na Wyspie Południowej a Wellington na Wyspie Północnej.
To właśnie ze wzgórza na wyspie Arapaoa w 1770 roku kapitan James Cook po raz pierwszy ujrzał przejście morskie z Oceanu Spokojnego do Morza Tasmana, które nazwano Cieśniną Cooka. Odkrycie to obaliło mit, że istnieje wielki kontynent południowy, Terra Australis .
Od późnych lat dwudziestych XIX wieku do połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego, wyspa Arapaoa była bazą wypadową do połowów wielorybów, a na samej wyspie specjalnością są występujące tylko tutaj rasy świń, owiec i kóz, oraz… niebieskie perły.
Przejście do następnej strony: N.Z. Auckland…
Przejście do poprzedniej strony: N.Z: Chatam…
Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka
Auckland, Ponui, Waiheke, Great Barier, Waiharera…, Relacja…
Auckland
Auckland jest nowozelandzką metropolią z wieżowcami w centrum. Dla mnie była miejscem wypadowym na okoliczne wyspy, a wszystko z powodu dobrze zorganizowanej komunikacji promowej. Pierwsza była Wyspa Ponui. Dzisiaj kilka fotek z Auckland…
Waiheke Island
Waiheke jest nowozelandzką wyspą w pobliżu Auckland, u północnego wybrzeża Wyspy Północnej, na zatoce Hauraki. Ponad 8 tysięcy mieszkańców ma do dyspozycji wyspę o wymiarach 20 x 10 km. Wyspa ma dogodne połączenie promowe z oddalonym o około 20 km miastem Auckland.
Teren jest pagórkowaty, a żyją obecnie z turystyki, uprawy winorośli, oraz hodowli owiec i bydła.
Great Barrier Island
Great Barrier – duża nowozelandzka wyspa z niewielką populacją (ok. 900 mieszkańców), położona jest 90 km na północny- wschód od centrum Auckland. Powierzchnia wyspy wynosi 285 km², a najwyższy szczyt- Mount Hobson, ma 621 m wysokości.
Znana Maorysom jako Aotea, wyspa została nazwana przez kapitana Jamesa Cooka (1769 rok). Nazwa związana jest z jej położeniem, stanowiącym naturalną barierę pomiędzy Auckland i Oceanem Spokojnym.
Wcześniejsze górnictwo zostało zastąpione przez hodowlę owiec i bydła mlecznego . Obecnie używana głównie jako letni kurort: lasy, plaże i zatoki. Polegają tutaj na odnawialnej energii słonecznej i gromadzeniu słodkiej wody…
Podróż z miasta Auckland zajmuje około 4,5 godziny szybkim promem (do Tryphona lub Port Fitzroy), lub można złapać 30-minutowy lot liniami Barrier Air .
Waiharera. Półwysep Northland
Półwysep Northland , wcześniej nazywany półwyspem North Auckland, znajduje się na dalekiej północy Wyspy Północnej Nowej Zelandii. Aby dotrzeć do Przylądka Reinga z latarnią morską, najlepiej wjechać tam samochodem. Po drodze będzie pustkowie plaży 90 mil…
Przejście do następnej strony: N.Z. Rangitaiki…
Przejście do poprzedniej strony: N.Z: Kaikoura…
Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka
Rangitaiki, Tongario, Mahia, Coromandel. Relacja z podróży
Rangitaiki, Zatoka Obfitości
Rangitaiki to wiejska społeczność w dystrykcie Taupō i regionie Zatoki Obfitości (Bay of Plenty) na Wyspie Północnej Nowej Zelandii, położona w pobliżu źródła rzeki Rangitaiki.
Jest to obszar „mroźnych równin” na Płaskowyżu Wulkanicznym Wyspy Północnej. W osadzie znajduje się szkoła i karczma wiejska, a na rzece można urządzić rafting lub połowić ryby.
Obszar Rangataiki obejmuje 996 km2 , a jego populację szacuje się na 140 osób. Przyjechałem tutaj samochodem.
Park Narodowy Tongario
Tongariro N. Park znajduje się w centralnej części płaskowyżu wulkanicznego nowozelandzkiej Wyspy Północnej. W jego granicach położone są aktywne wulkany Ruapehu, Ngauruhoe i Tongariro, które wznoszą się na wysokość 2797, 1967 i 2287 m n.p.m. Na uboczu, 3 km na północ od głównego obszaru parku znajduje się jezioro Rotoaira. Wygasłych wulkanów w okolicy jest znacznie więcej.
Warto poruszać się tutaj własnym samochodem. Chętni znajdą również miejsca do zorganizowania spacerów…
Półwysep Mahia
Półwysep Mahia to pagórkowaty cypel wysunięty w morze, między Zatoką Ubóstwa a Zatoką Hawke’a (wschodnia strona nowozelandzkiej Wyspy Północnej). Według legendy Maorysów Półwysep Mahia to Te Matau a Maui (haczyk na ryby Maui).
Półwysep ma wiele pięknych plaż i spokojnych wiosek wakacyjnych i jest naturalnym miejscem wypoczynku dla ludzi, którzy lubią surfować, łowić ryby, nurkować, czy pływać kajakiem. Ma ciekawą mieszankę piaszczystych i kamienistych plaż – niektóre wystawione na fale oceanu, inne pięknie osłonięte. Znajdzie się i wspaniale przygotowany do zwiedzania rezerwat… Ja jeździłem samochodem…
Coromandel Peninsula
Półwysep Coromandel położony jest na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. W najszerszym odcinku ma 40 km szerokości.
Reklamują tutaj jego naturalne piękno, zielone doliny, mgliste lasy deszczowe i nieskazitelnie złociste plaże, oraz to, że jest obdarzony setkami kryjówek, co czyni go idealnym miejscem na ucieczkę z miasta.
Ja dojechałem tutaj samochodem i odwiedziłem urokliwe dwie główne atrakcje turystyczne:
-Plażę Gorących źródeł, oraz
-Zatoczkę Katedralną.
Przejście do następnej strony: Polinezja Francuska…
Przejście do poprzedniej strony: N.Z: Auckland…
Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka