Papua N. Gwinea: Kavieng, Mussau, Tabor. Relacja z podróży

Kavieng

              Kavieng jest 16 tysięcznym miastem, stolicą prowincji Nowa Irlandia w Papui- Nowej Gwinei. Leży na północnym krańcu wyspy nazywającej się tak jak prowincja. To dziwna wyspa, jak wąż, długi na 350 i szeroki od 8 do 48 kilometrów. Jest górzysta (Góry Rossel- 2150 m…), gorąca, wilgotna i porośnięta gęstymi lasami równikowymi. Jest częścią Archipelagu Bismarcka i oblewana wodami, od południa Morza Bismarcka, a na północy Oceanem Spokojnym.

Muszę się przyznać, że po zwiedzeniu papuaskiej wyspy głównej, poznaniu niesamowitych miejsc i zwyczajów…, ciągnęło mnie na „WYSPY”, o których mówi się, jako o nie do końca poznanych. Nie udało mi się wjechać na początku covida…

Teraz rozpoczynam długą „szwendaczkę”, gdzie przewiduję sporo kłopotów logistycznych. Już wiem,  że do niektórych miejsc można przez ocean… tylko w niewielkich łodziach(!!!).

Rozpocząłem ociekanie potem w czasie długiego spaceru po Kaviengu, gdzie wszyscy mi się kłaniają, pozdrawiają… , zaciekawieni,

– co też ta biała twarz tam robi?

 Będzie jeszcze sporo okazji pisania o Papuasach, więc na początku o dwóch bardzo popularnych zwyczajach:

– odpluwaniu czerwoną śliną z żucia orzechów betelowych, oraz

– męskiej, plecionej dużej torebce, w której tutejsi przeżuwacze, poza orzechami na zapas, trzymają swoje skarby, jak nie przymierzając specjalnie nasze panie w swoich „przepastnych torebkach”.

 

 

Mussau Island, St. Mathias Islands

Wyspy Świętego Macieja (do 2020 r. polska nazwa brzmiała Wyspy Świętego Mateusza; ang. St. Matthias Islands) – grupa około 10 wysp wulkanicznych położonych na północ od Nowej Brytanii, w Archipelagu Bismarcka. Od 1975 roku należą do Papui Nowej Gwinei (Nowa Irlandia). Największą i położoną najbardziej na północ wyspą jest Mussau o powierzchni 414 km². Emirau z nieczynnym obecnie lotniskiem EMI, leży od niej na południowy wschód.

Wyspy zostały odkryte w 1616 roku przez holenderskich żeglarzy…, a w 1699 dotarł do nich brytyjski żeglarz William Dampier, nadając wyspom jako patrona św. Macieja. Na przełomie wieków (do 1914) należały do niemieckiej kolonii- Nowej Gwinei Niemieckiej.

Moja podróż na Wyspę Mussau (patrząc po powrocie) było jednym z moich dziwactw podróżniczych, gdyż popłynąłem przez ocean 4 godziny… łodzią z Kavieng ( a ocean pomimo względnego spokoju może bujać!!!). Byłem szczęśliwy, że… podróż dobiegła kresu.

 

 

Tabar Island

Wyspa Tabar należy do Papui Nowej Gwinei i  położona jest ok 25 kilometrów  na wschód od Nowej Irlandii. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego i ma powierzchnię około 110 km2 (długości około 20 km i szerokości około 9 km). Najwyższa wysokość sięga 400 m n.p.m.

Ludność zamieszkuje kilka wiosek wzdłuż wybrzeża, a wnętrze wyspy w większości pokrywa las deszczowy. Główne miasteczko Datava znajduje się w północnej części wyspy nad zatoką Koko.

Na wyspy można się dostać tylko statkiem, ponieważ nie ma na nich lotniska. Przypłynąłem  łodzią pasażerską (2 godziny na oceanie).

Trzeba wiedzieć, że szukanie tutaj większych udogodnień cywilizacyjnych, dróg i temu podobnych bzdetów, to… delikatnie mówiąc nieporozumienie. Ścieżki pomiędzy wioski, pokonują cieki wodne po… kłodach.

 

 

Przejście do następnej strony: Papua Nowa Gwinea: Rabaul…

Przejście do poprzedniej strony: Tajwan Penghu…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka