Hengchun, Lan Yu, Liugiu Yu, relacja z podróży

Hengchun

Hengchun Township to tajwańskie 31 tysięczne miasteczko położone na południowym krańcu półwyspu o tej samej nazwie. To na drugim końcu wyspy w stosunku do Tajpej. Jest dostępne np. pociągiem. Najlepszym wydał mi się nocny przejazd – 5,5 godziny.

Miasto Hengchun jest bramą do Parku Narodowego Kenting. Dzięki dziewiczym plażom i tętniącemu życiem przemysłowi turystycznemu obszar Hengchun często przyciąga wielu turystów. Samo miasto było kiedyś całkowicie otoczone murami miejskimi, obecnie około połowa muru pozostała nienaruszona, podobnie jak cztery bramy miejskie.

 

 

Lan Yu. Orchid Island

Lan Yu, dosłownie „Wyspa Orchidei” jest pochodzenia wulkanicznego. Należy do Republiki Chińskiej,  i położona jest na Oceanie Spokojnym, około 90 kilometrów na południowy wschód od Taidongu.

Charakteryzuje się górzystą rzeźbą terenu. Najwyższym wzniesieniem jest Hongtou Shan, który sięga 552 m n.p.m. Większość ludności stanowią Aborygeni z ludu Tao (Yami), którzy 800 lat temu przybyli na Lan Yu z wysp Batanes w archipelagu Filipin. Zajmują się głównie rybołówstwem i uprawą roślin bulwiastych, m.in. słodkich ziemniaków i taro…

Jak się dostać? W zachodniej części wyspy znajduje się lotnisko, z którego odbywają się loty do Taidongu, oraz port Kaiyuan posiadający połączenie promowe z portami w Taidongu i Kending (k. Hengchun). Prom płynie około 2,5 godziny.

 

 

Liugiu Yu, Lambai Island

 

Liuqiu, znana również pod kilkoma innymi nazwami, to wyspa koralowa w Cieśninie Tajwańskiej, około 13 kilometrów na południowy zachód od głównej wyspy Tajwanu. Wyspa ma kształt buta, posiada powierzchnię 6,8 km2 i około 13 000 mieszkańców, z których zdecydowana większość ma tylko 10 nazwisk. Dogodne skomunikowanie pociągiem i promem, pozwala ją zwiedzić bez większych problemów.

Żyją tutaj z turystyki i rybołówstwa. Głównymi atrakcjami wyspy są: świątynie, plaże, rafy, jaskinie i formacje skalne, siatki do połowów, oraz bambusowy las…

Jak dojechać? Pociągiem do Donggan, potem ferry 30-40’…

 

 

Przejście do następnej strony: Tajwan, Penghu…

Przejście do poprzedniej strony: Tajwan Hengchun…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka