Tajwan: Matsu, Kinmen, Relacja z podróży.

Matsu i Beigan Township

              Moją przygodę z wyspami tajwańskimi rozpocząłem od Matsu i Beigan Township. To wyspiarskie miasteczko w hrabstwie Lienchiang, na Morzu Wschodniochińskim u wybrzeży  ChRL. Wyspa Beigan jest drugą co do wielkości na Wyspach Matsu, które łącznie obejmują 19 wysp i wysepek (razem tylko ok. 29 km2, i 13 tysięczna populacja).

Zajmują się rolnictwem (ryż, trzcina cukrowa,  herbata i pomarańcze), owocami morza (ryby, małże i meduzy), ale głównie liczą na turystykę. Wyspa posiada pływy sięgające kilku metrów.

I tradycyjnie, jak się dostać? Dolecieć na jedno z dwóch lotnisk: Matsu Beigan, lub Matsu Nangan…

Z jeszcze z ciekawostek,  występuje tutaj kult bogini Mazu, której miejsce pochówku mieści się na sąsiedniej wyspie Nangan (autobusem i promem razem 40 minut, za 5 USD z drugiego krańca wyspy).

 

 

Kinmen

Grupa tajwańskich wysp Kinmen (inna nazwa Quemoy) znajduje się w sąsiedztwie CHRL. Ludzie żyli na tej wyspie od około 8 tysięcy lat… Obecnie mieszka tu 128 tysięcy ludzi na bardzo dobrze zagospodarowanym (dopieszczonym) terenie.

Strategiczne położenie w Cieśninie Tajwańskiej, doprowadziło do licznych konfrontacji z Chinami… I to na wyspie widać, chociażby w postaci, obecnie muzealnego, Tunelu Zhaishan.

Ja zwiedziłem dość rozległy teren wyspy, objeżdżając ją taksówką. Zajrzałem między innymi do: Miking Yi, Maishan, Wental i Deyue Pagoda, reprezentacyjnej Wieży Juguang. Podobały mi się zwłaszcza stare uliczki wioski Shuitau, oraz rodzaj skansenu Wioska Shanhou…

 

             

Przejście do następnej strony: Tajwan, Hengchun…

Przejście do poprzedniej strony: Wietnam…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka