Wietnam: Dien Bien Phu, Phu Quoc, Delta Mekongu. Relacja…

Dien Bien Phu

Điện Biên Phủ  – miasto w północno-zachodnim Wietnamie, w dolinie Mường Thanh, 35 km od granicy z Laosem. Jest stolicą prowincji Điện Biên.

Planując wyprawę, dostrzegłem tanie, dogodne połączenia lotnicze pomiędzy Filipinami i Wietnamem (DIN)… Sprawdziłem wymagania wizowo-covidowe i… jestem.

Otoczone lesistymi wzgórzami, około 80 tysięczne miasto, jest powszechnie znane jako miejsce historycznej bitwy pod Điện Biên Phủ między wietnamskim ruchem partyzanckim a oddziałami francuskimi, zakończonej 7 maja 1954 roku kapitulacją Francuzów.

              Największą atrakcją turystyczną jest muzeum wojenne i cmentarz Việt Minh.

 

 

Phu Quoc, Delta Mekongu

Kolejnym moim lotniczym celem bała Phú Quốc (PQC) – wietnamska wyspa w Zatoce Tajlandzkiej, przy granicy z Kambodżą. Znajduje się w odległości około 45 km na zachód od kontynentalnego miasta Hà Tiên. Jest największą pod względem powierzchni wyspą Wietnamu (574 km²), a główną miejscowością wyspy Dương Đông, no i prawie 110 tysięcy mieszkańców.

Wyspiarze dobrze zorganizowali odwiedzanie swoich atrakcji turystycznych, którymi są wycieczki na różne plaże i wysepki, oraz nurkowanie. Mnie skusiła: przejażdżka kolejką linową, połączona z wycieczką łodzią po trzech wyspach z lunchem. Nawiasem mówiąc tę kolejkę z uwagi na jej długość wpisano do Księgi Rekordów Guinessa.

Wypady do innych miejsc na wyspie są łatwe: autobusem, taxi, lub (najlepiej) skuterem.

W drodze powrotnej na trasę trafiła się przerwa kilku godzinna, więc miałem okazję wyskoczyć do Delty Mekongu (My Tho – Ben Tre). Jednak… niezbyt podobały mi się jego bure wody…, zwłaszcza przy niepogodzie.

 

 

Przejście do następnej strony: Tajwan…

Przejście do poprzedniej strony: Filipiny…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka