Perełki Europy Centralnej: Czeski Krumlov, Telcz, Trebicz, Kladruby nad Łabą. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Czeski Krumlov, Telcz, Trebicz, Kladruby nad Łabą. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Czeski Krumlov

Po wjeździe do Czech (kocham nasze europejskie… przejścia graniczne), zamierzałem napisać o Czeskich Budziejowicach, ale gdy ujrzałem Czeski Krumlov, to zmieniłem plany.

Na razie o winietach (opłata za czeskie autostrady), nie szukajcie naklejek po przekroczeniu granicy bo ich nie ma- w Internecie robi się to w dwie minuty (dzięki Łukaszku!).

Natomiast C. Krumlov jest przepiękny, ale nie kombinujcie z parkingiem (widziałem blokadę w niedzielę, po 5 minutach na aucie austriackiego turysty).

Miasto powstało przy XIII wiecznym zamku strzegącym przeprawy, przy wijącej się w tym miejscu Wetławie. Jest to przykład małego średniowiecznego miasteczka w Środkowej Europie, które rozwijało się bez przeszkód przez 5 wieków, zachowując nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. Po prostu ŚLICZNE.

 

 

Telcz

Zabytkowego, 6- tysięcznego miesteczka Telcz trzeba poszukać w czeskich Morawach. Historycznie sięga korzeniami do XIV wieku…

Turysta będzie tutaj strzelał fotki w historycznym centrum miasta

 

 

Trebič

Na południu Czech w zachodnich Morawach znajduje się około 40 tysięczny Trebič. Jest jednym z najbardziej zabytkowych miast czeskich. Posiada świetnie

 zachowane centrum miasta z ogromnym rynkiem o powierzchni  22 tysięcy metrów kwadr.

UNESCO doceniło tutaj współistnienie kultury żydowskiej i chrześcijańskiej od średniowiecza do XX wieku.

 

 

Kladruby nad Łabą

Lubię konie, więc nic dziwnego, że pojechałem do słynnej czeskiej stadniny, specjalizującej się w hodowli koni kladrubskich. Już mówię coś więcej…

To stadnina cesarska powstała w XVI wieku… , a konie- zaprzęgowe. Od wieków w Kladrubach nad Łabą dostosowywano krajobraz i gospodarstwo hodowlane do hodowania ceremonialnych koni zaprzęgowych, odzwierciedlające jednocześnie estetyczne ambicje dworu Habsburgów.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Czechy cz 2- Hradec Kralove…

Przejście do poprzedniej relacji: Austria

Przejście na początek trasy: Polska…