Meksyk zachodni, Ciudad Obregon, La Paz i Culiacan. Relacja z podróży.

Meksyk zachodni, Ciudad Obregon, La Paz i Culiacan. Relacja z podróży.

(na marzec 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

              Meksykański stan Sonora to północno-zachodni kraniec Meksyku. Na zachodzie oblewają go wody Zatoki Kalifornijskiej, a od północy ma wspólną granicę z amerykańską Arizoną i Nowym Meksykiem.

               Hiszpanie w 1531 roku rozpoczęli podbój miejscowych plemion i właśnie Sinaloa była miejscem, z którego koloniści rozpoczęli poszukiwania cennych kruszców, oraz zaczęli handlować niewolnikami… Podbój regionu w XVII wieku znacznie zmniejszył populację Indian Yagui, a dzięki Jezuitom, ocalałych Indian schrystianizowano i nakłoniono do osiadłego trybu życia. Historycznie patrząc w skrócie, potem nastąpiły bunty Yapui, niepodległość Meksyku, wojna amerykańsko-meksykańska, rewolucja meksykańska, która kończy się w 1917.

Region pozostaje rolniczo-hodowlanym z niewielką populacją, rozległymi terenami pustynnymi, a bliskość USA ma swoje wady i zalety. Do niekorzystnych zjawisk należy głównie rozwój przestępczości związanej z kartelami narkotykowymi. Region z tego powodu nazywa się niebezpiecznym.

 

 

Dzięki nawadnianiu, uprawia się tutaj między innymi: oliwki, winorośl, warzywa, zboża, fasolę… W Sonorze od zawsze były duże stada bydła, ze względu na rozległe pastwiska. W wodach Zatoki Kalifornijskiej poławiają krewetki i homary.

Turysta znajdzie wiele malowniczych plaż nad Zatoką Kalifornijską, oraz doskonałe warunki do nurkowania i wędkarstwa. W okolicach Ciudad Obregón znajdują się rezerwatowe osiedla Indian Yaquí.

Ja dotarłem do Ciudad Obregón , 280- tysięcznego miasta w delcie rzeki Yaqui. Teren nadmorski jest nizinny, a miasto warte kilkugodzinnego spaceru. Na zdjęciach pokazałem budynek rządowy, Plac Alvaro Obregon, bazar Mercajeme…

 

 

              La Paz, to podobnej wielkości miasto- porównując z Ciudad Obregon, ale znajdujące się na Półwyspie Kalifornijskim- stolica stanu Kalifornia Dolna Południowa.

Pierwsze ślady ludzkie na terenie La Paz sięgają okresu sprzed 10 000 lat, a nazwę miastu nadał w 1596 roku hiszpański konkwistador Sebastián Vizcaíno.

 

 

Krajobraz półwyspu jest w większości górzysty z suchymi lasami tropikalnymi. Za to kalifornijskie wody posiadają bogate łowiska ryb. Poławiają głównie: tuńczyki, krewetki i homary.

 

 

Ważnym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka. Miejscem chętnie odwiedzanym jest Zatoka Sebastián Vizcaíno; można tu spotkać szarego wieloryba, liczne stanowiska fok, oraz lwów i słoni morskich.

 

meksyk, la paz

 

Atrakcjami turystycznymi pozostają długie plaże, punkty widokowe w miejscach chronionych i rejsy dla wędkarzy.

 

 

Na kontynentalnej części zachodniego Meksyku, nad Pacyfikiem- dalej na południe, znajduje się stan Sinaloa. Postanowiłem dotrzeć do stolicy stanu- Culiacan. To praktycznie po drugiej stronie zatoki w stosunku do La Paz.

Spoglądając w przeszłość tzw. prekolumbijską w zachodnim Meksyku, a konkretnie w rejon Acapulco, już w VIII wieku istniała niewielka kultura, najpierw zdominowana przez Olmeków, potem Teotihuacan, następnie Majów i od 1486 roku Azteków .

Culiacán- ponad 600 tysięczna stolica stanu, znajduje się od połowy XVI wieku na nizinie. Miasto leży w dolinie, w miejscu połączenia rzek Tamazula i Humaya, tworzącej od tego miejsca rzekę Culiacán. Jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym dla regionu rolniczego, węzłem komunikacyjnym, uzdrowiskiem i ośrodkiem wypoczynkowym.

W latach 50-tych XX wieku miasto było miejscem narodzin „czarnej ekonomii”, ze względu na olbrzymie dochody z handlu narkotykami przerzucanymi do Stanów Zjednoczonych. Rozwój miasta przyspieszyła również budowa jednej z odnóg Autostrady Panamerykańskiej.

W Culiacan, turystycznie najciekawszym jest plac centralny i znajdująca się obok katedra. Sam plac dosłownie „oblepili” czyściciele butów, którzy posiadają specjalne wózki do posadzania klienta pod daszkiem na podwyższeniu. Po jednej stronie kwadratowego placu naliczyłem aż ośmiu…

 

 

Mnie zaciekawił także wspaniały bazar Garmendia, z mnóstwem wszelkiego rodzaju warzyw, owoców, restauracyjek, oraz mięs- począwszy od tych lądowych, a skończywszy na dorodnych okazach w wód Pacyfiku (Zatoki Kalifornijskiej).

 

 

Dotychczas po zachodnim Meksyku podróżowałem samolotami- daleko od miasta Meksyk, gdzie rozpocząłem obecną meksykanka przygodę, oraz przeskoki nad zatoką… Od Culiacan poruszam się publicznymi autobusami.

 

                           

Przejście do następnej relacji: Meksyk środkowo-zachodni…

Przejście do poprzedniej relacji: Peru…

Przejście na początek trasy: Recife, Olinda (Pernambuco)